ندای البرز
پنج شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۳ - - ساعت ۱۲:۰۲ 2018 Feb 22
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 392
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ آبان ۱۳۹۳ - ۰۱:۵۰
 •   
   پایگاه خبری ندای البرز به نقل از خبرگزاری مهر: شهرداری محمدیه با راه اندازی کتابخانه “شهر آفتاب” در اقدامی ارزشمند زمینه دسترسی آسان به کتاب به صورت تلفنی و رایگان را فراهم کرده و موجب ترغیب مردم بویژه کودکان به فرهنگ کتاب و کتابخوانی شده است.

  به گزارش خبرنگار مهر، کتابخانه “شهر آفتاب” محمدیه قزوین در اقدامی ارزشمند و بی سابقه به صورت تلفنی و البته به صورت کاملاً رایگان با سفارش اعضای خود، کتاب ها را در خانه تحویل آنها می دهد و پس از مطالعه نیز با یک تماس تلفنی کتاب را از اعضا تحویل می گیرد. چنانکه سهولت دسترسی در این شیوه ابتکاری در کنار سایر ویژگی ها، موجب روی آوردن بیش از پیش اقشار گوناگون در محمدیه به فرهنگ کتاب و کتابخوانی شده است.

  دسترسی دشوار به مراکز فرهنگی و معضل کمبود وقت از موانع اصلی بهرمندی شهروندان از فعالیت های فرهنگی و هنری در شهرهای بزرگ در دوره معاصر است، بر همین اساس خلاقیت و نوآوری در ارائه این نوع خدمات بگونه ای که با زندگی ماشینی شهرها قابل انطباق باشد، یکی از اصول اولیه و مهم در برنامه ریزی های فرهنگی است.

  در همین راستا کتابخانه شهر آفتاب محمدیه با رصد چند مورد از موانع اصلی دسترسی مردم به کتابخانه ها یعنی طی مسافت های طولانی، مشکلات جسمی، محدودیت های سنی و کمبود وقت با ارائه شیوه ای خلاقانه، تمام خدماتی که یک کتابخوان برای بهرمندی از کتابی خاص مد نظر دارد را به صورت تلفنی و رایگان انجام می دهد.

  کتابخانه تلفنی

  با یک تماس تلفنی وارد باغ دانایی شوید

  کتابخانه تلفنی شهر آفتاب محمدیه اولین و تنها کتابخانه در سراسر کشور است که با حمایت شهرداری و شورای شهر محمدیه و با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی مخصوصاً برای مقطع سنی ۶ تا ۱۸ سال شروع به کار کرده و هم اکنون دارای ۸۰۰۰ عضو در قالب ۵۳۰۰ خانواده است.

  روند دسترسی به کتاب در این کتابخانه اینگونه است که اعضاء پس از ثبت نام با مراجعه به فهرست، کتاب مورد علاقه خود را انتخاب کرده و با برقراری ارتباط تلفنی با کتابخانه از طریق تلفن آن را سفارش می دهند، سپس کتاب را توسط پیک موتوری کتابخانه، مقابل درب منزل خود دریافت می کنند و پس از خواندن کتاب و اتمام زمان مطالعه نیز کتاب را به پیک کتابخانه تحویل داده و کتاب جدیدی را دریافت می کنند.

  نحوه سفارش کتاب بگونه ای است که عضو پس از دریافت بسته فهرست ها می تواند با استفاده از تلفن گویا و شماره عضویت و رمز خود، کتاب درخواستی را سفارش داده و فردای روز کاری، سفارش خود را دریافت کند.

  همچنین می توان با تلفن گویا تماس گرفته و پس از ورود به قسمت اعضا، شماره عضویت، سپس رمز و شماره کتاب در خواستی را وارده کرده و در انتها با توجه به حضور اعضاء در منزل در دو نوبت صبح یا بعدازظهر کتاب سفارش داده می شود.

  طی این مدت نیز کتابدار فیش های سفارش را آماده کرده و کتابهای انتخابی اعضاء مطابق با منطقه مسکونی توسط پیک به درب منزل ارسال می شوند. در صورت عدم حضور  عضو در منزل نیز برگه ای تحت عنوان تماس با کتابدار همراه با تاریخ مراجعه توسط پیک برای عضو گذاشته می شود تا عضو پس از رویت آن با کتابدار تماس گرفته و زمان دیگری را برای تحویل کتاب مشخص کند.

  کتابخانه تلفنی

  کتابخانه ای که سرانه مطالعه را افزایش داده است

  نحوه فعالیت کتابخانه و دسترسی آسان بچه ها و خانواده ها به کتاب و مطالعه آسان و بدون رفت و آمد باعث شده است که این فرهنگ در بین مردم نهادینه شود که مطالعه کتاب بسیار مفید است و آنها می توانند بدون هزینه خرید یا رفت و آمد به کتابخانه های عمومی، کتاب مورد نظر خود را به آسانی درب منزل خود تحویل بگیرند و پس از مطالعه، کتاب جدید را سفارش دهند که پیک با مراجعه به درب منزل عضو کتاب جدید را به آنها تحویل می دهد و کتاب قبلی را از آنها پس می گیرد.

  مخاطبان این کتابخانه از گروه های سنی و تحصیلی مختلف در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کردند که شیوه جدید کتاب رسانی در این مرکز فرهنگی سبب شده تا سرانه مطالعه در بین شهروندان محمدیه رشد چشمگیری داشته باشد و کودکان از سنین ابتدایی با فرهنگ مطالعه آشنا شوند و اطلاعات آنها در زمینه های مختلف و مطابق با نیاز جامعه امروزی ارتقاء یابد.

  حمید سلیمانی مدیر کتابخانه تلفنی شهرآفتاب در همین رابطه به خبرنگار مهر می گوید: هر روز با انگیزه بیشتری به فعالیت خود ادامه می دهیم، زیرا هر سال به تعداد اعضاء افزوده می شود و تعداد خانواده های بیشتری نیز به فرهنگ کتاب و کتابخوانی در این شهر علاقمند می شوند.

  وی اظهارداشت: تمامی خدمات این کتابخانه رایگان است و شهروندان می توانند از طریق تلفن گویا به صورت ۲۴ ساعته از خدمات بهرمند شوند، بنابراین اعضا هرگز با مشکل زمانی جهت استفاده از بخش های مختلف مواجه نیستند و در صورت لزوم می توانند با شماره مستقیم کتابدار در ساعت اداری( ۸ صبح تا ۲ بعدازظهر) تماس گرفته و مسائل خود را مطرح کنند.

  مدیر کتابخانه شهر آفتاب ادامه می دهد: تلفن گویای کتابخانه یک مجله صوتی با ۹ صفحه متنوع در زمینه های شعر، داستان، علمی و … با مطالب به روز دارد که اعضاء علاوه بر کتابهای مخزن از این مجله نیز می توانند استفاده کنند.

  سلیمانی بیان می کند: نحوه عضویت در این کتابخانه نیز به صورت تلفنی صورت می گیرد چنانکه با علاقمندانی که پیش تر از طریق تماس با تلفن گویا و نام و شماره تلفن خود را ثبت کرده اند، تماس گرفته شده و به صورت تلفنی مشخصات آنها در نرم افزار مربوطه ثبت می شود.

  وی ادامه می دهد: عضویت رایگان، سفارش ۲۴ ساعته، عدم مراجعه حضوری و صرفه جویی در هزینه های حمل و نقل و کاهش بار ترافیکی، ارسال سریع و ضریب امنیتی بالا برای سلامتی اعضاء، برخورداری از مزیت مجله صوتی و منابع کمک آموزشی، پیشرفت تحصیلی و بالا بردن سرانه مطالعه، کاهش تراکم حضوری افراد در مراکز فرهنگی و سایر موارد بخشی از مزایا و ویژگی های اختصاصی این مرکز فرهنگی است.

  کتابخانه تلفنی

  کیفیت محتوایی و موضوعی کتابخانه شهر آفتاب

  تعداد مجموع نسخه های کتابها ۲۰ هزار جلد است که این فهرست ها در سه بخش خردسال، کودک و نوجوان همراه با مشخصات کامل کتاب است که در مجموع در بخش هایی چون: داستان، رمان، شعر، علمی، دینی، تاریخی، روان شناسی، هنر، متون ادبی، نمایشنامه و موضوعات دیگر خلاصه می شوند.

  مدیر کتابخانه شهر آفتاب در رابطه با تناسب محتوایی کتابهای این مرکز با سن اعضای آن می گوید: این کتابخانه هم اکنون دارای ۴ فهرست مخصوص سنین ۶ تا ۱۸ سال است و همچنین یک فهرست مخصوص بزرگسالان و یک فهرست کتابهای کمک درسی است.

  وی ادامه می دهد: این فهرست ها بگونه ای طراحی شده اند که همه اعضا با سطوح مختلف تحصیلی و سنی می توانند از تمام منابع آنها استفاده کنند.

  سلیمانی در پایان از نقش شهرداری محمدیه در حمایت از فعالیت های این مرکز فرهنگی می گوید و می افزاید: جا دارد از شهردار و اعضای شورای شهر محمدیه که توانسته اند با  این گام بزرگ فرهنگی، خانواده های زیادی را در زیر چنین چتر فرهنگی زیبایی جای دهند، قدردانی کنیم.

  کتابخانه تلفنی

  گسترش شهرآفتاب و استفاده از الگوی آن در سایر شهرهای استان

  متأسفانه روال کاری و کیفی کتابخانه های عمومی شهر و استان قزوین علی رغم همه تلاش های متصدیان و دست اندرکاران بگونه ای است که در پاره ای از مواقع، پاسخگوی نیازهای فرهنگی اقشاری که بنا به دلایل متعدد جسمی، کاری و حتی مالی توانایی مراجعه را ندارد، نیستند.

  حال آنکه با الگو برداری از شیوه کتابخانه شهر آفتاب، شاهد یک رنسانس و تغییر اساسی در زمینه اشاعه و بسط فرهنگ کتاب وکتابخوانی، در قزوین خواهیم بود.

  اگر بدانیم که بسیاری از مخاطبان حرفه ای کتاب در استان قزوین، افراد شاغل و دانشجویانی هستند که در ساعات کاری کتابخانه ها توانایی مراجعه به این مراکز را ندارند و در عوض در ساعات فراغت نیز موعد اداری کتابخانه ها به پایان رسیده است، می توان با اشاعه سیستم عرضه کتاب شهر آفتاب به سایر کتابخانه های استان این خلاء را در استانی که بالاترین نرخ مطالعه را در کشور دارد، پر کرد و شاهد رویش و ریشه یافتن بیش از پیش فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان قزوین بود اما تحقق این امر فراتر از حمایت های ارزشمند شهرداری محمدیه نیازمند همت و یاری همه دستگاه های فرهنگی استان قزوین است.

  انتهای خبر

  مطالب مرتبط با موضوع :
  برچسب ها :
  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">