ندای البرز
دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - - ساعت ۰۹:۵۱ 2018 Mar 17
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 6773
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۱
 •   
  سخنگوی قوه‌قضاییه:
  سخنگوی قوه‌قضائیه با بیان اینکه امیدوارم حکم مهدی هاشمی زودتر اجرا شود، گفت: حکم این پرونده پس از قطعیت از سوی دادگاه تجدیدنظر، به دادگاه بدوی ارسال شد و دادگاه بدوی حکم را برای اجرا به واحد اجرای احکام ارسال کرد.

  به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی ندای البرز، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در هشتادودومین نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه برخی نمایندگان مجلس معتقدند حساب‌های میلیاردر نفتی در خارج از کشور خالی است و پولهای وی به حساب‌های دیگری منتقل شده است و اینکه در این پرونده چند نفر دیگر متهم هستند، گفت: متهم پرونده وجوهی را دریافت کرده و بابت فروش محموله‌های نفتی نیز مبالغی گرفته بود که باید بازمی‌گرداند اما متاسفانه متهم صداقت لازم را ندارد و لذا نمی‌دانیم دقیقا این پول‌ها چه شده است. وی همواره اعلام می‌کرد که این پول‌ها در بانک‌های مختلف وجود دارد و به خاطر تحریم‌ها نمی‌توانسته آنها را بازگرداند.

  معاون اول قوه قضائیه اضافه کرد: براین اساس هیئتی متشکل از بانک مرکزی، وزارت اطلاعات، وزارت نفت و سایر دستگاه‌های ذیربط برای بررسی ادعاهای متهم به ۲ باند که مطرح شده بود، اعزام شدند و گفتند چنین وجوهی در بانک‌های اعلام شده وجود ندارد. با این حال از بانک مرکزی و وزارت اطلاعات خواسته شد که پول‌ها را ردیابی کند و متاسفانه بخش عمده‌ای از این پول‌ها هنوز به دست نیامده است اما دستگاه قضایی پیگیر این مسئله است تا پول‌ها را بازگرداند.

  محسنی اژه‌ای افزود: این متهم اخیرا نیز نامه‌ای نوشته و در آن نامه اعلام کرده که قصد خلاف کردن نداشت و تنها خدمت کرده است و به خاطر تحریم‌ها با این مشکلات مواجه شده است و اگر خودش باشد می‌تواند این پول‌ها را برگرداند. امیدوارم خود متهم، نمایندگان وی و یا بستگانش اگر پولی وجود دارد برگردانند.

  وی در پاسخ به این سوال که در این پرونده چند نفر متهم هستند، گفت: تا جایی که اطلاع دارم تاکنون برای ۳ نفر کیفرخواست صادر شده اما پرونده برای افراد دیگر هنوز مفتوح است.

  سخنگوی قوه‌قضائیه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص شکایت احمدی‌نژاد از معاون اول دولت یازدهم و اینکه موارد اتهامی مطرح شده در شکایات چیست، گفت: به طور قطع هر کسی که شکایت کند ثبت و رسیدگی می‌شود و این شکایت پس از ثبت به شعبه بازپرسی ارجاع شده و هم‌اکنون در مراحل دادسرا قرار دارد. یکی از اقدامات در مرحله دادسرا این است که از شاکی می‌خواهند مستندات شکایات خود را ارائه دهد و همچنین طرف شکایت برای ارائه دفاعیات دعوت می‌شود.

  محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگری در خصوص زمان اجرای حکم مهدی هاشمی و اینکه گفته می‌شود وی اعلام کرده به جای تحمل مجازات حبس حاضر است در پرونده کرسنت در مراجع بین‌المللی به نفع ایران همکاری کند، گفت: حکم این پرونده پس از قطعیت از سوی دادگاه تجدیدنظر، به دادگاه بدوی ارسال شد و دادگاه بدوی حکم را برای اجرا به واحد اجرای احکام ارسال کرد و هم‌اکنون اجرای احکام به دنبال اجرای حکم است که امیدواریم زودتر اجرا شود البته شاید زمان سپری شده بین قطعیت حکم تا مرحله اجرا یک چیز غیرمتعارف نباشد.

  وی در خصوص اینکه مهدی هاشمی اعلام کرده حاضر است به جای تامل مجازات حبس در پرونده کرسنت در مراجع بین‌المللی به نفع ایران همکاری کند، گفت: مطلقا چنین چیزی نشنیده‌ام و نیازی نیست که حکم به خاطر اینکه کسی اطلاعات دارد اجرا نشود.

  سخنگوی قوه‌قضائیه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اخیرا تعدادی از سایت‌های بدون مجوز اقدام به اخاذی از اشخاص می‌کنند و اینکه اقدام دادستانی تهران نسبت به این موارد چیست، چنانچه موردی به این شکل وجود داشته باشد و سایتی حتی با نام و نشان علیه کسی اقدام به اخاذی کند به طور قطع مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

  محسنی اژه‌ای همچنین در خصوص اقدامات دستگاه قضایی برای برخورد با مقصران حادثه سیل اخیر گفت: یکی از وظایف دستگاه قضایی و دادستانی ورود به مسائلی است که با حقوق عمومی سروکار دارد. سال قبل که سیل در شمال کشور رخ داد رئیس قوه قضائیه هیئتی را به استان‌های مازندان اعزام کرد که خوشبختانه اقدامات این هیئت موثر بود.

  وی افزود: در ارتباط با سیل اخیر نیز با توجه به خسارت‌های بسیاری که بر جای گذاشت، رئیس قوه قضائیه از بازرسی کشور خواست موضوع را بررسی کند و ببیند مسئولین و دستگاه‌های ذیربط در این ماجرا کوتاهی داشته‌اند یا خیر. البته نمی‌توان جلوی همه خسارت‌های سیل را گرفت و این یک مسئله طبیعی است. بازرسی کل کشور در این ماجرا وارد شده و هم‌اکنون مشغول بررسی و تهیه گزارش است و اینکه آیا مسئولان در این زمینه کوتاهی داشتند یا خیر، پس از تکمیل شدن سازمان بازرسی مشخص می‌شود.

  سخنگوی قوه‌قضائیه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص جلسه محاکمه سعید مرتضوی و اینکه آیا جلسه، جلسه آخر بوده یا خیر و چرا وزیر تعاون و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به رغم احضار از سوی دادگاه در جلسه حضور نیافتند، گفت: در این جلسه معاون حقوقی، و مدیر کل تحامین اجتماعی در دادگاه حضور یافتند و مطالب موردنظر آقای مرتضوی را ارائه کردند و این مساله بستگی به نظر قاضی دارد و من در جزئیات محاکمه نیستم.

  وی اضافه کرد: از مسئول بالاتر از شعبه دادگاه شنیدم که جلسه قبلی  جلسه آخر بوده اما آقای مرتضوی درخواست کرده علاوه بر دفاعیات شفاهی یک دفاعیه کتبی ارسال کند و دادگاه نیز گفته انشاءالله ظرف ۷-۸ روز آینده حکم را صادر خواهد کرد.

  منبع: تسنیم

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">