ندای البرز
یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - - ساعت ۱۹:۵۴ 2018 Apr 19
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 8178
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۵
 •   
  مدیر آموزش و پرورش شهرستان البرز در گفتگو با ندای البرز عنوان کرد:
  مدیر آموزش و پرورش شهرستان البرز گفت: از آنجایی که اهداف تعیین شده در موضوع هوشمند سازی مدارس به طور کامل محقق شد و بیش از 100 کلاس به تجهیزات بروز آموزشی مجهز گردید، باید گفت که در نهایت انقلاب هوشمند سازی در شهرستان البرز پیروز شده است.

  در بخش اول مصاحبه  مدیر محترم آموزش و پرورش شهرستان البرز با پایگاه خبری،تحلیلی ندای البرز به موضوعاتی در خصوص اوقات فراغت، پروژه مهر و وضعیّت ثبت نام دانش آموزان در مدارس پرداخته شد که در ادامه این مصاحبه ، مهدی رشوند نجفی به سؤالات دیگری پاسخ می گوید که مشروح آن تقدیم مخاطبان عزیز می شود.

  ندای البرز: با توجه پایان تعطیلات تابستانی، برنامه شما برای آغاز سال تحصیلی چیست؟

  رشوند: اول مهر با آغاز هفته دفاع مقدس و روز عرفه مصادف شده که برای افتتاح مدارس در روز جوانه ها، برنامه های متنوعی پیش بینی شده است و در تلاشیم تا با همکاری سایر ادارات شهرستان البرز، روز اول مهر، روزی بیاد ماندنی برای دانش آموزان باشد.

  همچنین به مدیران مدارس سفارش شده تا جشن های آغاز سال تحصیلی با مشارکت دانش آموزان ، انجام ایده های جدید ، معرفی فرهنگ و آداب و رسوم اقوام مختلف ساکن در شهرستان البرز ، اجرای برنامه های شاد، تشویق دانش آموزان ممتاز، دعوت از خیرین مدرسه ساز برای نواختن زنگ آغاز سال تحصیلی، دعوت از معلمان پیشکسوت و بازنشسته، احیاء بازی های ملی و محلی   همراه باشد تا فضای آغاز سال تحصیلی به فضایی پر شور و نشاط تبدیل شود.

  امسال نیز پوستر تلفیقی اداره آموزش و پرورش شهرستان البرز با محوریت شعار سال، ارزشهای دفاع مقدس و بازگشایی مدارس طراحی و در بین مدارس شهرستان البرز توزیع شده است که یاد آور تأکیدات رهبری در موضوع همدلی و همزبانی، ترویج ارزشهای دفاع مقدس و بازگشایی باشکوه مدارس است.

  البته برنامه ریزی های لازم برای زیبا سازی فضای محیطی مدارس، هوشمند سازی و تجهیزکلاس ها صورت گرفته و قطعاً در ابتدای سال تحصیلی جدید، اولین کلاس درس نیز آغار خواهد شد و مدارس در تلاشند تا برنامه درسی سال جدید را به دانش آموزان ارائه نمایند که امیدوارم با همکاری مردم مستعد، دانش آموزان با انگیزه و مدیران خستگی ناپذیر، آموزش و پرورش شهرستان البرز به جایگاه واقعی خود ارتقاء پیدا کند.

  ندای البرز: چه اقداماتی برای ارتقاء دانش، مهارت و رفاه معلمان شهرستان البرز انجام شده است؟

  رشوند: زمانی یک معلم (به عنوان استاد پایه دانشگاه)، موفق خواهد بود که عزت وی خدشته دار نشود و جدای از مسائل حقوقی،سیاسی و حکومتی معتقدم بهترین، عزیزترین و فداکارترین معلمان استان، معلمان شهرستان البرز هستند و باید روابط عاطفی و انسانی را با آنها احیاء کرد تا در دلهای آنان جای گرفت.

  امروز با روابط صمیمی و عاطفی ایجاد شده با معاونان و کادر اداری آموزش و پرورش شهرستان، نیروهای مستعد، پرتلاش و علاقمند احیاء شده اند و به مدیران واحد های آموزشی نیز توصیه شده تا با احصاء محوری ترین نیاز معلمان؛ روابطی عاطفی و صمیمی با معلمان ایجاد بشود تا آنان نیز با علاقه و اخلاص در کلاسهای درس حاضر شوند.

  در کنار آن به حقوق و مسائل رفاهی معلمان نیز توجه شده و تلاش کرده ایم تا در قالب ارتباط با بنگاه های اقتصادی، برخی از مایجتاج فرهنگیان عزیز را بدون منت تأمین کنیم.

  البته با بیشتر بانک ها ی موجود نیز ارتباط مناسبی ایجاد شده و منابعی برای رفع نیاز های فرهنگیان در قالب وام اختصاص داده شده است، همچنین ۱۵۰ نفر به آمار وام های پرداختی سالانه اضافه و در قالب تسهیلات ۵میلیون تومانی به فرهنگیان شهرستان البرز پرداخت گردیده است.

  ندای البرز: آیا برای کیفیّت بخشی آموزشی در مدارس، اقدامات لازم صورت گرفته است؟

  رشوند: در موضوع کیفیّت بخشی به آموزش تلاش شده تا شخص مدیر با محوریت نگاه انسانی، تفکر علمی و مهارت حرفه ایی از دانش، دقت و مهارت لازم برخوردار باشد .

  توجه به نظارت های بالینی، بازدید های تخصصی گروه های آموزشی و نیز مشارکت فکری و مادی اولیاء دانش آموزان نیز در کیفیّت بخشی به آموزش بسیار مؤثر خواهد بود که برنامه ریزی های لازم برای بازدید های گروه های آموزشی و نظارت های بالینی صورت گرفته و با تأسیس مدارس هیئت امنایی تلاش شده تا از مشارکت اولیاء در ارتقاء سطح آموزشی دانش آموزان استفاده شود.

  همچنین ارائه آموزش های ضمن خدمت به فرهنگیان عزیز، دوره های غیرحضوری در موضوعات سبک زندگی، آسیب شناسی خانواده و دیگر دوره های آموزشی تخصصی نیز برگزار شده است.

  البته در سال جاری طرحی برای توسعه کارگاه های آموزشی ویژه مدیران مدارس در جهت افزایش توانایی آنان برای استفاده از امکانات هوشمند سازی ،آشنایی با دستورالعمل ها، قوانین مدرسه و نحوه برخورد با اولیاء دانش آموزان برگزار خواهد شد و مدیران پس از سپری کردن این دوره ها، آموخته های خود را در کلاس های جداگانه ایی به همکاران فرهنگی خود در مدارس آموزش خواهند داد.

  ضمناً همه مدارس ملزم به ثبت نام فراگیران در کلاس های کنکور هستند و با برگزاری کلاس های موضوعی و نیمه موضوعی برای دانش آموزان و معلمان در تلاشیم تا به رشد نمودار قبولی و کیفیّت بخشی آموزشی کمک کنیم.

  گفتنی است، با برنامه ریزی های مناسب انجام شده، در هنرستان از رتبه ۳ به رتبه ۲ و در دبیرستان از رتبه ۵ به ۳ ارتقاء داشته ایم که در نتیجه برنامه ریزی های سالانه، برای اولین باردانش آموزان شهرستان البرز در کنکور سراسری موفق به کسب رتبه های ۳۰، ۴۰، ۵۰، ۶۰، ۲۴۰، ۴۸۰، ۶۸۰، و ۱۰۰۰ شده اند که نشان از ارتقاء آموزش های ارائه شده دارد.

  ندای البرز: با توجه به اینکه تجهیزات هوشمند در برخی مدارس نصب شده است، آیا معلمان توانایی بهره برداری از این تجهیزات هوشمند آموزشی را دارند؟ برای تغییر شیوه های سنتی آموزش به روش های نوین آموزشی چه برنامه هایی دارید؟

  رشوند: از آنجایی که اهداف تعیین شده در موضوع هوشمند سازی مدارس به طور کامل محقق شد و بیش از ۱۰۰ کلاس به تجهیزات بروز آموزشی مجهز گردید، باید گفت که در نهایت انقلاب هوشمند سازی در شهرستان البرز پیروز شده و انشاء اله تجربه آن به عنوان تجربه کشوری منتخب به عنوان اوج مشارکت، مدیریت و بهره وری شناخته خواهد شد.

  باید عرض کنم که در ابتدای کار، طی یک اقدام جهادی با اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیون تومان، ۳۰۰ کلاس در دو شیفیت هوشمند سازی شد و ضمن کیفّیت مناسب تجهیزات، ۷۰ میلیون تومان به نفع شهرستان صرفه جویی شده است.

  همچنین برای آموزش نحوه استفاده از تجهیزات هوشمند سازی،   تعداد۴۰ نفر از معلمان شهرستان شناسایی شده اند تا پس از حضور در کلاسهای آموزشی ، طریقه بکارگیری از امکانات بروز آموزشی را به دیگر معلمان مدارس آموزش دهند.

  در ضمن، با استفاده از نرم افزارهای آموزشی، ایجاد انگیزه در دانش آموزان و ارتقاء آموزش معلمان در تلاشیم تا برای خروج از شیوه سنتی آموزش، یک کیف پر کتاب را به به یک تبلت و مدرسه سنتی را به مدرسه جدید، با یادگیری مداوم و سرعت یادگیری بالا تبدیل کنیم که این اقدام می تواند در کاهش آسیب های موجود در فضای مجازی مؤثر بوده و جایگزین مناسبی برای فضاهای آلوده باشد.

  رشوند نجفی

   

  ندای البرز: پس از برگزاری همایش اصلاح طلبان در کانون شهید مطهری ، این شائبه ایجاد شد که هدف از جابجایی مدیران و برگزاری این همایشات، با مسائل سیاسی و انتخاباتی ارتباط مستقیم دارد؟ آیا واقعاً آموزش و پرورش به موضوع سیاست وارد شده است؟

  رشوند: از یک مدیر با ۳۳ سال سابقه مدیریت در سطوح مختلف؛ بعید است که خود را ارزان ، مفت و بدون اعتقاد بفروشد، ضمن اینکه بنده در اوج حاکمیت اصولگرایان کار کرده (سال۸۲) و با آنان تعامل داشته ام.

  در ضمن، موضوع همایش به ما ارتباطی نداشته و درخواست کنندگان برگزاری همایش پس از دریافت مجوز از فرمانداری، مصادف با هفته معلم، مراسم خودر ا در سالن شهید مطهری مراسم برگزار کردند.

  ما هرکسی که در حمایت و تکریم معلم برنامه ایی را داشته باشد به فال نیک گرفته و در کنار آنها خواهیم بود، و از آنجایی که دوستان اصولگرا اقدامی را انجام ندادند و بالعکس، اصلاح طلبان این همایش را در راستای تجلیل از مقام معلم برگزار کردند، به پاس هفته و ارزش معلم، وظیفه خود دانستم در این همایش شرکت کنم.

  البته مطالبی هم در این همایشات مطرح خواهد شد، اما نیت ما از در اختیار قرار دادن سالن و حضور در این مراسم تقدیر از توجه برگزار کنندگان به مقام معلم بوده است و نه نگاه سیاسی، حتی بنده در این مراسم مهمان بوده و خیلی زود آنرا ترک کرده ام.

  همچنین معتقدم که تفکر سیاسی دادن خوب است و تفکرات سیاسی افراد را باید به فال نیک گرفت، اما بنده با هر فکر و نگاه سیاسی ، و ظیفه دارم در چهارچوب قانون عمل کرده و از سیاسی شدن آموزش و پرورش جلوگیری کنم، زیرا معتقدم و تجربه این را ثابت کرده که اگر آموزش و پرورش را سیاسی کنیم، سر آن را بریده ایم و بنده این قاتل نخواهم بود و فرهنگ، آموزش و پرورش، معلمان و نوکری فرزندان مردم را با هیچ چیز عوض نخواهم کرد .

  در مورد تفییر و تحول مدیران هم باید بگویم که افراد تغییر یافته خطوط فکری متفاوتی نداشته اند( بلکه بسیار سیاسی تر و نزدیک تر به دولت بوده اند) و ما فقط تفکرات قوی تر، مدیران بهتر، موفق تر و با تحصیلات بالاتر را جایگزین کرده ایم که این موضوع هیچ ارتباطی به مسائل سیاسی ندارد و فقط کار مدیریتی و اجرایی بوده است.

  همچنین مردم به ما اعتماد کرده اند و فرزندان خود را به ما امانت داده اند و اگر مدیری در مدارس جابجا شده است، هدف فقط  بهبود مدیریت، ارتقاء کیفیت ، خدمت رسانی به مردم، نوآوری و رضای خدا بوده است و ما هیچ مدیر جابجا شده ای را حذف نکرده ایم.

  ندای البرز: و سخن آخر شما؟

  رشوند:: همه ما معتقدیم که پیام های مقام معظم رهبری کارگشا و مشکل گشاست و بنده در سخن آخر از همه مسئولان استان، شهرستان، مردم، فرهنگیان و دانش آموزان می خواهم که در سال همدل و همزبانی، خدا را درنظر گرفته و برای رضای خدا، رضای مردم و ارتقاء شهرستان و کشورمان ایران؛ گوشه ایی از مشکلات موجود را برطرف کرده و از جناح بازی و سیاسی کاری ها دوری کنیم .

  البته توفیقی به نام اعتدال در دولت آقای روحانی ایجاد شده و ما امیدواریم بتوانیم با حضور همه نیروها در کنار یکدیگر برای خدمت به مردم و فرزندان برومند آنان تلاش کنیم .

  همچنین از همه مسئولان و برزگان درخواست دارم تا اجازه بدهند تغییرات لازم در مدیران و مسئولان صورت پذیرد، زیرا اعمال تغییرو جابجایی نخبه ها به ایجاد کیفیت می انجامد و نباید کسی را حذف کرد.

  امیدوارم همه مسئولان و مردم با ارائه انتقادات و پیشنهادات خود ما را یاری کنند تا البرز همانند گذشته، نام آشنای آموزش و پرورش استان قزوین باشد.

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">