ندای البرز
چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - - ساعت ۱۹:۲۹ 2018 Feb 25
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 24177
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰
 •   
  گزارش ندای البرز از بازگشایی مدارس و مشکلات مردم:
  این گزارش روایتی است از خانواده دانش‌آموزی که به دلیل مستاجر بودن و فراهم نبودن شرایط مالی مجبور به نقل‌مکان در جنوب شهر می‌شود تا اجاره کمتری را پرداخت کند اما مدرسه سابق فرزند خانواده به دلیل تغییر مکان دانش‌آموز حاضر به ثبت‌نام فرزند آن‌ها نمی‌شود.

  به گزارش خبرنگار اجتماعی ندای البرز، پاییز هزار و یک‌رنگ در راه است و با خود بوی مهر را می‌آورد بوی بازگشایی مدرسه و درس و دغدغه از اینکه باز مدرسه‌ام دیر شد…

  باز مهر در راه است و با تمام مهربانی‌هایی که با خود دارد اما کوله‌باری از مشکلات برای خانواده‌ها در زمینه ثبت‌نام فرزندان خود در مدرسه از راه می‌رسد.

  مشکلاتی از قبیل گرفتن پول خارج از قاعده از اولیاء و عدم واکنش آموزش و پرورش به این موضوع، تقسیم دانش‌آموزان برای ثبت‌نام در مناطق مختلف خارج از توانمندی خانواده‌ها، انتقال مدارس دانش‌آموزان بدون در نظر گرفتن وضعیت روحی جسمی و مالی خانوادها، عدم نگاه به قشر مستضعف جامعه در گرفتن شهریه‌هایی که طبق قانون اساسی آموزش و پرورش باید شرایط تحصیلی رایگان را برای مردم فراهم کند.
  تمام این موضوعات ما را بر آن داشت با خانواده امیرعلی که برای ثبت‌نام وی با مشکلاتی روبه‌رو هستند، گفت‌وگویی داشته و به بهانه نزدیک شدن بوی مهر پای درد و دل خانواده جوان الوندی بنشینیم.

  هزینه اجاره‌خانه‌های بالا شهر به اقتصاد خانواده‌ها فشار می‌آورد
  پدر پول نداشت تا کرایه سرسام‌آور خانه‌های بالای شهر را بدهد قرار بر این شد که خانه‌ای در جنوب شهر اجاره کند تا هزینه اجاره‌خانه فشار کمی به اقتصاد خانواده وارد کند اما این نقل‌مکان به همین جا ختم نشد و کودک خانواده از ثبت‌نام در مدرسه سابق خود محروم شد.
  این داستان روزها و هفته‌ها است که اعضای خانواده را ناراحت و فکر آن‌ها را درگیر کرده است.
  این گزارش روایتی است از خانواده دانش‌آموزی که به دلیل مستاجر بودن و فراهم نبودن شرایط مالی مجبور به نقل‌مکان در جنوب شهر می‌شود تا اجاره کمتری را پرداخت کند اما مدرسه سابق فرزند خانواده به دلیل تغییر مکان دانش‌آموز حاضر به ثبت‌نام فرزند آن‌ها نمی‌شود.
  فرزند خانواده می‌گوید: دوستانم همه در مدرسه خودم ثبت‌نام شدند به غیر از من..
  بیکاری پدر، اقتصاد خانواده را فلج کرده است
  مادری که تمایل دارد نام او فاش نشود در گفت‌وگو با خبرنگار ندای البرز می‌گوید: شغلش معلم حق التدریسی است و پدر خانواده نیز شغل آزاد دارد که در حال حاضر با توجه به شرایط اقتصادی بازار بیکار است.
  وی در ادامه بیان می‌کند: امیرعلی تنها فرزند خانواده است و به خواست خداوند امسال در پایه چهارم ابتدایی مشغول به تحصیل می‌شود.
  این معلم الوندی می‌گوید:به امیر‌علی که سه سال گذشته را در مدرسه‌ای مشغول به تحصیل بود در سال جاری اجازه ثبت‌نام در مدرسه سابقش را نداده‌اند.
  مادر با صدایی که متأثر از ناراحتی است و گذشت روزها نتوانسته از ناراحتی مشکلی که برایش پیش آمده کم کند، می‌گوید: تربیت فرزندم در زندگی در اولویت هر چیزی قرار داشته و همیشه تلاشم بر این است که در حد توان بهترین‌ها را برای فرزند خود فراهم کنم.
  مدرسه فرزندم هزینه‌هایی مازاد به بهانه راه‌اندازی سیستم هوشمند از اولیا گرفت
  مادر بیان می‌کند: به اعتبار حرف دوستان فرزند خود را در مدرسه مورد نظر ثبت‌نام کردم در زمان ثبت‌نام علاوه بر هزینه و شهریه آن، شهریه‌ای مازاد به بهانه هوشمند کردن سیستم آموزشی مدرسه از اولیای دانش‌آموزان گرفته شد.
  مریم عبادی تشریح می‌کند: تا به امروز که نزدیک به سه سال است فرزند من در این مدرسه مشغول به تحصیل بوده سیستم هوشمندی در مدرسه “ش” راه‌اندازی نشده و هر سال در شروع سال تحصیلی مبلغی به این عنوان از اولیای دانش‌آموزان در‌یافت می‌‌‌شود.

  مادر مکثی می‌کند و به فکر فرو می‌رود، نمی‌دانم دنیای بی‌انتهای فکرش به کجا ختم می‌شود اما سکوتش را با آهی که از سینه خارج می‌کند، می‌شکند و با ناراحتی که در صدایش هویدا است، ادامه می‌دهد امسال به دلیل مشکلات مالی که برای خانواده پیش آمد، مجبور شدیم به جنوب شهر نقل‌مکان کنیم.
  *تغییر مکان حق ثبت‌نام فرزندم در مدرسه سابقش را گرفت.
  این مادر الوندی اضافه می‌کند: تصمیم داشتیم با رفتن به جنوب شهر اجاره‌خانه کمتری را به صاحبخانه بدهیم و تا حدی از بار اقتصادی خانواده کم کنیم اما انگار ماجرا به اینجا ختم نشد و این جابه‌جایی آغاز ماجرای تازه‌ای بود چراکه زمان ثبت‌نام فرزندم در مدرسه سابقش متوجه شدم به دلیل تغییر مکان سکونت خود حق ثبت‌نام در مدرسه سابق را ندارم.
  وی با اشاره به دلیل ثبت‌نام نشدن فرزند خود در مدرسه سابقش می‌گوید: طبق صحبت مدیر مدرسه که مدارس حوزه‌بندی شده‌اند و محل زندگی شما در حوزه این مدرسه نیست، از ثبت‌نام فرزندم خودداری شد.
  نباید در حق کودکم این ظلم می‌شد

  این معلم الوندی ادامه می‌دهد: مسئله حوزه‌بندی دانش‌آموزان شامل حال دانش‌آموزی است که به تازگی می‌خواهد ثبت‌نام کند و علاوه بر این اگر این یک قانون است چرا کسانی که شرایط شبیه به ما را داشتند، ثبت‌نام شدند؟
  مادر امیرعلی خاطرنشان می‌کند: فرزند من سه سال دانش‌آموز مدرسه مورد نظر است و سابقه تحصیل در آن مدرسه را دارد و ایاب و ذهاب را خود بر عهده گرفته‌ام و برای سرویس مدرسه نیازی به تلاش و زحمت مدیر مدرسه نبود؛ نباید در حق کودکم این ظلم می‌شد.
  مادر خانواده با تمام تلاش برای آرام نگه‌داشتن خود، نمی‌تواند جلوی ناراحتی‌هایش را بگیرد و با صدایی که کمی بلندتر شده، ادامه می‌دهد: مدیر مدرسه به راحتی گفت از ثبت‌نام فرزندتان معذوریم…
  عبادی بیان می‌کند: ثبت‌نام نشدن فرزند من در مدرسه سابقش در حالی است که کودک من سه سال پی‌درپی دانش‌آموز ممتاز این مدرسه چه از لحاظ تحصیلی و چه از نظر اخلاقی بوده است.
  مادر خانواده مطرح می‌کند: وقتی مدیر مدرسه با صراحت این حرف را زد بغض گلویم را آزار داد اما غرور خود و فرزندم بیشتر از این بود که بخواهم ناراحتی‌ام را نشان دهم مسئله را با همسر و آشنایان در میان گذاشتم هر کس به نوبه خود راهکاری را پیشنهاد داد.
  یکی برای حل مشکل ثبت‌نام فرزندمان می‌گفت، قول‌نامه سوری تهیه کنید تا مشکل حل شود.

  دیگری برای رفع مشکل ثبت‌نام فرزندم راه‌حل متفاوت‌تری ارائه داده و می‌گفت من که خود ساکن آن منطقه‌ام فیش آب و برق مرا ببرید و بگویید که مستأجر من هستید و مشکل را حل کنید.
  من از فرزندم باید یک انسان بسازم
  هر کس راه‌حلی ارائه می‌داد، این راهکارها راه‌حل‌های منطقی برای من که هدفم از تربیت کودکم این بود تا از فرزندم یک انسان بسازم و تحویل جامعه بدهم راه حل مناسبی نبود.
  وی از ناراحتی امیرعلی می‌گوید و ادامه می‌دهد: فرزندش هنوز نتوانسته است قلباً خودش را راضی به رفتن مدرسه جدید و ترک مدرسه قدیم و دوستان قدیمی خود کند هر چند که در برابر توضیحات من و پدرش به ظاهر آرام است.
  این مادر الوندی می‌گوید: فرزندش، امیر علی خود را راضی نشان می‌دهد اما از گوشه‌نشینی‌هایی که این روزها اختیار کرده است و برعکس سال‌های گذشته شور و شوق برای باز‌گشایی مدارس را ندارد و از رفتار او می‌توان به عمق ناراحتی‌اش پی برده و این مسئله مرا بیشتر نگران می‌کند.
  مادر خانواده در آخر ادامه می‌دهد‌: بالاخره به ناچار مجبور شدم کودکم را در مدرسه دیگری ثبت‌نام کنم و نکته جالب اینجا است که مدرسه سابق فرزندم حاضر به عودت هزینه‌هایی که برای نصب سیستم‌های هوشمند از والدین دریافت کرده بودند نشد و این در حالی است که کودک من از این امکانات استفاده نکرده بود و سیستم‌های هوشمند نصب نشده بود.

   چاره‌ای باید اندیشید…
  براساس پژوهش‌های به دست آمده کودکانی که مدرسه آن‌ها تغییر می‌کند در معرض ابتلا به روان‌پریشی هستند و تغییر مدرسه می‌تواند برای دانش‌آموزان پر تنش باشد و به خودی خود خطر ابتلا به علائم روان‌پریشی را افزایش و عزت نفس کودک را کاهش دهد.
  و حال جای سؤال این است چه کسی می‌خواهد جوابگوی آینده کودکانی باشد که به دلایل واهی مجبور به تغییر محل تحصیل خود هستند و گاهی کودک به همین دلیل از مدرسه و درس بیزار و فراری می‌شود آیا مسؤولان آموزش و پرورش نمی‌توانند حد اعتدال را در تربیت فرزندان این مرز و بوم رعایت کنند.
  همیشه باید از یک طرف بام به زمین خورد آیا اثرات مخرب تنبیه جسمانی دانش‌آموزان دیروز از اذهان پاک شده است که کمر همت بسته شده تا شاهد اثرات مخرب آسیب‌های روحی بر روی دانش‌آموزان امروز باشیم.
  چاره‌ای باید اندیشید…
  گزارش : زهرا غیاثوند
  انتهای پیام/

  مطالب مرتبط با موضوع :
  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">