ندای البرز
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - - ساعت ۱۶:۴۴ 2018 Apr 22
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 9882
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۰
 •   
  تبعات جدی نگرفتن اقتصاد مقاومتی؛
  بی توجهی به توان داخلی در بحث تولید برنج می تواند مشکلات بیشتری را برای کشاورزان به وجود بیاورد.

  به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ندای البرز، تاکید بر تولیدات داخلی و حمایت از آن یکی از مهم ترین ارکان اقتصاد مقاومتی است که بسیاری از اقتصاددانان بر آن تاکید می کنند با این وجود برخی از اقدامات اخیر مسئولان دولتی نشان دهنده عدم توجه به این رکن اساسی است.

   

  چند وقت پیش بود که خبر مشکلات کاری شالیکاران منتشر شد که این مسئله ناشی از واردات بی رویه برنج و قاچاق آن بود. بیکاری بسیاری از شالیکاران که یکی از مهم ترین خوراک های ایرانیان یعنی برنج را تولید می کند نشان می دهد که عدم توجه به توان تولید داخلی می تواند تبعات بزرگتری را برای کشور به وجود بیاورد.

   

  واردات برنج آزاد شد!

   

  در حالی که مشکلات شالیکاران به وفور در کشور مشاهده می شود، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی از آزاد شدن واردات برنج خبر می دهند.

   

   

  علی قنبری معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه با برداشته شدن تحریم‌ها هزینه واردات گندم ایران تا ۳۰درصد کاهش پیدا می‌کند، گفت: ممنوعیت واردات برنج از یک هفته قبل برداشته شده است.

   

  هر چند که قنبری بر متوقف کردن واردات در زمان تولید داخل سخن گفته است اما آنچه که مشخص است سخن گفتن یک مسئول از تسهیل واردات برنج نشان دهنده علاقه ها برای اقداماتی است که می تواند مشکلات برنجکاران را بیش تر کند.

   

  نیازی به واردات برنج نداریم

   

  با وجود آنکه معاون وزیر کشاورزی از آزاد شدن واردات برنج سخن گفته است، دبیر انجمن برنج کشور ایران را بی نیاز از واردات دانسته بود.

   

  جمیل علیزاده گفته بود: آن چیزی که کارشناسان برنج باور دارند این است که ما در سال ۱۳۹۴ نیاز به واردات برنج نداریم مگر این که تولید داخلیمان از ۲ میلیون تن کمتر شود که اگر این‌گونه هم شود باعث شرمندگی است زیرا ثابت می‌کند که ما ظرف ۵ سال گذشته نه‌تنها افزایش تولید نداشته بلکه کاهش تولید داشته‌ایم.

   

  تعرفه ۴۰درصدی هم مانع واردات برنج نیست

   

  از آنجایی که تعرفه های واردات یکی از راه های حمایت از تولید داخل است، کاهش آن می تواند به روند تولید داخل ضربه های جبران ناپذیری بزند.

   

   

  جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن برنج کشور چندی پیش گفته بود: دولت مدت زمانی را برای تعرفه ۴۰ درصدی اعلام می کند، اما تجار و واردکنندگان نیز می دانند چه زمانی واردات را انجام دهند که تعرفه ۴۰ درصدی را نپردازند، بنابراین تعرفه گذاری بالا نیز نمی تواند مانعی برای کاهش حجم واردات باشد و این تنها یک حرکت سمبولیک قلمداد می شود.

   

  طمع هندی ها به بازار ایران

   

  پایگاه خبری بلومبرگ در گزارشی نوشت: برنج کاران و کارخانه‌های برنج هندی روی ایران برای پایان یافتن افت دو ساله قیمت این غله حساب می‌کنند.

   

  شرکت صادرکننده برنج هندی “کی آر بی ال” اعلام کرده است تصمیم ایران برای پایان دادن به محدودیتهای وارداتی، تقاضا برای برنج باسماتی را افزایش خواهد کرد و به صعود قیمت آن منجر می‌شود. این شرکت پیش بینی می‌کند صادرات به ایران ممکن است برای نخستین بار در دو سال گذشته افزایش پیدا کند.

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">