ندای البرز
دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - - ساعت ۰۹:۵۳ 2018 Apr 23
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 300
 • تعداد نظرات : ۱ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - ۲۱:۰۴
 •   
  صدف گران قیمت زندگی، طعمه آوار سقف های غیر اصولی
  درکشور ما شهرنشینی تقلیدی بیش نبوده است و در نیم قرن اخیر، شهرنشینی به منظور دستیابی به درآمد بیشتر و راحت تر و برای برخورداری از رفاه بیشتر و صدالبته تضعیف بخش کشاورزی بوده است.

  پبه گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ندای البرز،  از دورانی که تراکم سازی در دنیا رواج پیدا کرد سبک فرهنگ سنتی شهر نشینی دچار چالش شد و با رشد شتابان و بی رویه جمعیت در شهرهای بزرگ و به تبع آن نیاز به مسکن در سطح وسیع ، از یک سو و نیز جلوگیری از گسترش افقی شهرها از سوی دیگر ، احداث ساختمانهای بلند را بعنوان راه حلی در مقابل مسئله زمین ضروری ساخته است.

  امروزه ، اساس بسیاری از طرحهای شهری این است که با افزایش تراکم و احداث ساختمانهای بلند، تا آنجا که ممکن است از سطح زیر بنای همکف کاسته تا بتوان جمعیت زیادتری را اسکان داد و از زمین برای تأمین فضای باز عمومی و خدمات مورد نیاز و نیز استفاده بهینه از تاسیسات زیربنایی شهری استفاده نمود. با این هدف، در حال حاضر شهرهای زیادی شاهد رشد و گسترش روز افزون ساختمانهای بلند بر عرصه خود می باشد و این در شرایطی صورت می پذیرد که ضوابط و مقررات کنترل کننده ای در این زمینه وجود ندارد.

  استحکام بنا ها (3)

  درکشور ما شهرنشینی تقلیدی بیش نبوده است و در نیم قرن اخیر، شهرنشینی به منظور دستیابی به درآمد بیشتر و راحت تر و برای برخورداری از رفاه بیشتر و صدالبته تضعیف بخش کشاورزی بوده است.

  تاسف بارتر از همه اینکه تلاش های صورت گرفته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز نتوانسته تا کنون، مشکل مسکن را حل کند و امروزه درشهرها شاهد رویش قارچ گونه ساختمانهای بلند مرتبه ایی هستیم که میتواند خود به معظلی بزرگ برای زندگی شهرنشینی مبدل شود.

  اما نکته قابل توجهی که درخصوص احداث ساختمانهای بلند مرتبه میتوان به آن اشاره کرد، تقلید ساخت آنها از فرهنگ غربی است .فرهنگی که با سنت و تاریخ ایرانی اسلامی کشور مان فاصله ایی بسیار دارد و نباید تجربه اجرایی یک کشور را بدون در نظرگرفتن مقتضیات کشور مقصد عیناً عملی کرد و لازم است، قسمت هایی از آن را که با ویژگی ها و شرایط جامعه مخاطب شباهت دارد انتخاب و بعد از بررسی به اجرا درآورد که جدای از این مقوله، این گونه روش ساخت، تأثیر مستقیم بر آرامش روانی و بصری ساکنان شهر ها داشته (مکان یابی مناسب،نوع ساختمان،نمای بیرونی و…)و این روند روبه رشد بلند مرتبه سازی میتواند بر بسته ترشدن محیط شهر نشینی تاثیر بسزایی بگذارد.

  IMAG1338

  امروزه استان قزوین و شهرستان البرز نیز ازقافله انبوه سازی عقب نمانده است و درشهرهای مختلف شهرستان البرز شاهد ساخت مجتمع های بسیاری با کاربری های اقامتی و تجاری هستیم که بعضا در قالب خصوصی سازی و یا مسکن مهر به چشم می خورند، بلند ساختمانهایی که درساخت آنها باید دقت بیشتری صورت پذیرد.

  بانگاهی به ساختمانهای مرتفع موجود در شهر های شهرستان البرز و علی الخصوص شهرک مهرگان، محمدیه و الوند، این سوال در اذهان عمومی ایجاد شده است که آیا امنیت لازم در این ساختمانها وجود دارد؟ آسایشی که ارمغان آن خوابی راحت و بدون هیچ نگرانی ازبروز هرگونه حادثه باشد!

  استحکام بنا ها (5)

  باکمی دقت در برخی ساختمان های بافت قدیمی شهرصنعتی البرز، می توان مجتمع های ۴ طبقه ایی را یافت که از ساخت آنها بیش از ۲۰ سال میگذرد و در زمان خود حداقل اصول ایمنی را رعایت کرده اند و درمقابل، شاهد ساختمانهایی هستیم بدون توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری درخصوص لزوم رعایت پدافند غیر عامل درساختمانها، عدم رعایت اصول و قوانین ساختمانی در تمامی ابعاد آن ملموس است و تمام تلاش سازندگان آن براتمام ساخت آنها به هرقیمت ممکن بوده است.

  ساختمان های مرتفع و با تراکم جمعیتی بالایی که فاقد پله اضطراری،لوله انتقال آب برای اطفاء حریق (خشک)،سیستم هشدار حریق و حتی عدم رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان هستند.

  با بیشتر شدن تعداد این ساختمانها و استقرار استان قزوین در گسل زلزله خیز، این نکته بیشتر مورد سوال است که چرا نظام مهندسی ساختمان، سازمان مسکن و شهرسازی، شهرداری و نهادهای مسئول از ساخت اینگونه بلند مرتبه ها جلوگیری بعمل نیاورده و یا نظارت لازم را بر اجرایی شدن نکات ایمنی و ضوابط ساختمانی در آنها ندارند.

  به هر شکل، پایان ماجرا مردمانی هستند که جدای از مشکلات روزمره زندگی، برای خلاصی از رنج مستاجر نشینی به سکونت در خانه هایی شاید نا ایمن تن داده و سختی نبود امکانات لازم رفاهی و خدماتی را به آن ترجیه داده اند. امیدواریم باکمی دقت، نظارت و جدیت صدف گران قیمت زندگی مردم را طعمه آوار سقف های غیر اصولی نکنیم.

  تصاویرمربوط به این مقاله را ازاینجا مشاهده کنید

  یک نظر برای “بلند مرتبه های نا امن”

  1. سعیده گفت:

   مقاله خوبی بود جا دارد بعضی مطالب به مسئولین گوشزد وبرای مردم روشن شود

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">