ندای البرز
شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - - ساعت ۲۱:۱۸ 2018 Jul 22
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 12064
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۷
 •   
  تحريم عبور از روي فرش قرمز؛
  چه کنيم که هنوز هم مثل زمان جنگ، مسئولان سمت شمال مي‌ايستند، در حالي که در جنوب جنگ است. خطر پشت مرزهاي اين کشور است و دوستان متوجه نيستند.

  به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ندای البرز،  ابراهیم حاتمی‌کیا در نشست خبری «بادیگارد» با اشاره به دعوت عوامل فیلم برای حضور در مراسم «فرش قرمز» و اینکه اعتقادی به فرش قرمز ندارد، اظهار کرد: اگر کراوات برای برخی حرام و برای برخی دیگر مکروه است، اما برای او حضور در چنین فضاهایی در سینما حرام است.

  چند سالی است که اظهارات ابراهیم سینمای ایران به‌خصوص در ایام برپایی جشنواره‌های فیلم فجر نه‌تنها بازتاب وسیعی در بین رسانه‌ها دارد، بلکه مواضع و صحبت‌هایش تا مدت‌ها در میان اهالی سینما و منتقدان به عنوان سرفصل و محور بسیاری از گعده‌ها و جلسات و مباحثه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردانی است که مخاطبان او را با فیلم‌هایی مثل «دیده‌بان»، «آژانس شیشه‌ای»، «به نام پدر» و حتی مخالف‌خوانی‌هایی مثل «به رنگ ارغوان» و «گزارش یک جشن» و این اواخر با فیلم «چ»(چمران) به خاطر می‌آورند. او کارگردان کاربلد و کارآزموده‌ای است که با تولید فیلم‌های جنجالی و گاه پرحاشیه به ایفای نقش در بزنگاه‌های خاص معروف و مشتهر است.

  «بادیگارد» ابراهیم سینمای ایران حال و هوایی تقریباً شبیه به حاج کاظم «آژانس شیشه‌ای» دارد، رزمنده‌ای سینه‌سوخته که در کسوت محافظت از شخصیت‌ها و دانشمندان نظام در قواره یک «بادیگارد» ظاهر می‌شود و انجام وظیفه می‌کند.

  حاتمی‌کیا در نشست خبری «بادیگارد» که با اقبال و نظر مثبت مخاطبان مواجه شده، با اشاره به حال و هوای این روزهای جشنواره فیلم فجر و تقارن آن با شهادت مدافعین حرم در سوریه و عراق گفت: حال این جشنواره برای من، حال سال ۶۵ است. اولین فیلمم «هویت» که مصادف شد با عملیات «کربلای ۵» و من خیلی خجالت می‌کشیدم که در سینما بودم و داشتم فیلم می‌دیدم و بچه‌های روایت فتح همه در جنگ و جبهه بودند. الان هم همین حال را دارم، وقتی شنیدم که بچه‌های مستند رفته‌اند سوریه برای شهرهای آزاده شده. این مسیری است که دارم طی می‌کنم و همیشه سعی کرده‌ام که آنچه را در بیرون می‌گذرد، ببینم و در فیلمم منعکس کنم. این تعابیر دوستان هست و محترم است، اما برای من یک مسیر است؛ مثل همین انقلاب و همین نظام.

  این کارگردان با عنوان اینکه فیلمبرداری این اثر سینمایی سه ماه به طول انجامیده، اظهار کرد: البته وقتی می‌گویم سه ماه منظورم سه ماه حاتمی‌کیایی است که فشار زیادی روی همه عوامل بوده است و اصرار زیادی داشتم که همه صحنه‌های اکشن را دربیاوریم. به همین دلیل فشار زیادی روی محمود کلاری بود که زیر باران و در حین رانندگی فیلمبرداری کند، روی پرویز پرستویی فشار زیادی بود و هنوز هم بابت آسیب‌هایی که در جریان فیلم داشته، تحت درمان و فیزیوتراپی است.

  حاتمی‌کیا با اشاره به اینکه کمبودهای مالی سینمایی، ما را به سمت آپارتمانی بودن برده است، تأکید کرد: فیلم‌های ما آپارتمانی شده‌اند و جنس آپارتمانی آنها هم تنبل و ساده شده و تلاشم را کرده‌ام که از اکشن در فیلم استفاده درستی داشته باشم و فضای دیگری را به وجود بیاورم.

  این کارگردان درباره ادامه مسیر فیلمسازی خود در ادامه «آژانس شیشه‌ای» و «بادیگارد» گفت: این یک قاعده نیست که این مسیر را بخواهم ادامه بدهم. یک وقتی ممکن است احساس کنم که یک موضوعی را باید صریح بگویم و آن را می‌گویم. یکسری فیلم‌ها هست که مانیفست است و تعریفی برای خودش دارد؛ فیلم‌هایی که مانیفستی است این بحث‌ها را هم دارد.

  وی همچنین درباره شرکت نکردن در مراسم فرش قرمز گفت: من آن حرف را نزدم و این یک بی‌اخلاقی و بی‌انصافی خاص بود، اما جدای از این بحث، من حال این فضا را ندارم، اصلاً نمی‌فهمم و حتی خجالت می‌کشم، پرویز هم همین حس را دارد. از بچه‌ها هم اجازه گرفتم. می‌گویند که برای بعضی‌ها کراوات مشکلی ندارد، برای بعضی‌ها حرام است و برای بعضی‌ها مکروه، اما فکر می‌کنم این فضا برای من حرام است.

  وی در پاسخ به این سؤال که آیا «بادیگارد» نقدی بر دولت تدبیر و امید است، گفت: بحث من کلی است، نه اشاره به دولت‌های خاص؛ بحث من معاصر است. فکر می‌کنم اینقدر ظرفیت هست که عزیزان به این شکل نگاه نکنند. من نقد شخصیت و منش سیاسی در فیلمم دارم و این مسئله جدی من است، اما لزوماً ربطی به این دولت و آن دولت ندارد.

  اما حاتمی‌کیا همه حرف‌هایش را در نشست نقد و بررسی «بادیگارد» عنوان نکرد و پس از پایان نشست به میان خبرنگاران آمد و حرف‌هایی زد از جنس «حاج کاظم»ها که حتماً نقش «آب در لانه مورچگان» را بازی خواهد کرد.

  کارگردان فیلم «بادیگارد» در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب که باید در سینما حرف روز را بیان کرد، گفت: حرف سینماگران در سینما باید حرف روز باشد و یکی از مهم‌ترین حرف‌های کشور ما موضوع سوریه است. شما نگاه کنید جلوی در ورودی همین سالن برای حفظ امنیت، گیت اشعه ایکس گذاشته‌اند، داعش هم به کشور ما نزدیک شده است و مرزهای کشورمان را نیز به گیت اشعه ایکس مجهز کرده‌ایم. امیدوارم فیلمسازهای ما متوجه این موضوع شوند و فیلم‌های خود را متوجه وضعیت خاص کشور کنند، اما متأسفانه می‌شنویم آثاری که درباره این موضوع ساخته شده، وارد جشنواره نشده است. ۹۰ درصد فیلم‌ها متوجه این خطر نیستند و بی‌توجهی به بچه‌های رزمنده ظلم بزرگی است.

  حاتمی‌کیا ادامه داد: این توجیه درست نیست که ممکن است آثاری از این دست نتوانند موضوع را نمایش دهند. اتفاقاً باید این آثار ساخته شوند و باید فیلمسازی که خطر را پذیرفته و برای فیلمسازی به عراق رفته تشویق شود. من نمی‌دانم در ساختار و برنامه‌ریزی جشنواره چگونه برنامه‌ریزی می‌شود که لزوماً ۱۰ تا ۲۰ فیلم وارد مسابقه شوند. باید این بچه‌ها بیایند و کارشان دیده شود. به‌خصوص فیلمسازی که رفته در عراق کار کرده و هر لحظه احتمال ترور او وجود داشته، باید مورد احترام قرار گیرد. ولی می‌بینیم که در حاشیه جشنواره هستند.

  این فیلمساز ادامه داد: من نه به محمد حیدری کار دارم و نه حتی به آقای ایوبی و آقای جنتی، با آقای روحانی کار دارم. چطور می‌شود که فیلم‌هایی از این دست وارد مسابقه نمی‌شوند، ‌حتی اگر ضعیف باشند؟!

  به هر حال این موضوع، موضوع روز ماست. چه کنیم که هنوز هم مثل زمان جنگ، مسئولان سمت شمال می‌ایستند، در حالی که در جنوب جنگ است. خطر پشت مرزهای این کشور است و دوستان متوجه نیستند. کارگردان فیلم سینمایی «بادیگارد» در پاسخ به اینکه چرا تا به‌ حال برای تهیه مستند به سوریه نرفته است، گفت: به والله می‌خواستم به سوریه بروم و امروز می‌خواستم تهران نباشم، ‌اما نشد.

   

  منبع : روزنامه جوان

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">