ندای البرز
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - - ساعت ۱۶:۲۵ 2018 Apr 19
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 26497
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
 •   
  گزارش/
  مجتمع متالورژی پودر ایران یکی از واحد‌های تولیدی در شهر صنعتی البرز و تنها تولید کننده پودر آهن در ایران و خاورمیانه به علت مشکلات مالی تعطیل شد.
  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ندای البرز بعد از شکل‌گیری دولت تدبیر و امید شاهد شدت گرفتن اعتراضات کارگری و تعطیلی کارخانه‌ها بودیم تا آنجایی که برخی از کارخانه‌های صاحب‌نام کشور تعطیل و با با کاهش تولید همراه شدند؛ اما گویا داستان تعطیلی برند‌های قدیمی و پرسابقه اقتصاد ایران در دولت تدبیر و امید تمامی ندارد و تقریبا می‌توان گفت که در سال‌های گذشته و بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید عادت کرده‌ایم که هر روز خبر تعطیل شدن یکی از بنگاه‌های بزرگ اقتصادی کشور را بشنویم.

  این اتفاقات در شرایطی طی چند سال گذشته رخ داد که هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد که با و روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، اقتصاد ایران به ویژه در بخش تولید در چنین وضعیتی قرار بگیرد.

   

  یکی از کارخانه‌هایی که اخیرا درگیر مشکلات اقتصادی شده، مجتمع متالورژی پودر ایران در شهر صنعتی البرز و تنها تولید کننده پودر آهن در ایران و خاورمیانه است.

  این شرکت که واقع در شهرصنعتی البرز قرار دارد، روزی با حدود  ۱۵۰ نفر نیرو فعالیت و بالغ بر ۲۰۰ نوع قطعه اعم از آهنی و برنزی تولید می‌کرد، محصولات این شرکت جهت مصرف در صنایع غذایی (تیغه و شبکه چرخ گوشت)، خودروسازی (انواع روتور، استاتور درپمپ‌های خودرو و خار و بوش و چرخ دنده و.) و نیز صنعت کمباین و تراکتورسازی (انواع بوش‌های برنزی) استفاده می‌شد و پایه اصلی این تولید هم فقط آهن‌های ضایعاتی است.

  شرکت متالورژی ایران در سال ۱۳۹۶ با چالش‌های مختلف مدیریتی و عدم پرداخت دستمزد و حقوق مواجه بود؛ به طوری که بار‌ها شاهد تجمع اعتراضی  و اعتصاب کارگران در مقابل استانداری قزوین بودیم.

  مشکلات این شرکت امروز با اخراج تمامی کارکنان و تعطیلی آن به اوج خود رسیده و جمعی از کارگران با حضور در مقابل استانداری اعتراض خود را نسبت به بیکاری و عدم دریافت حقوق اعلام کردند.

   

   

  یکی از کارگران بلاتکلیف «مجتمع متالورژی پودر» در گفت‌وگو با ندای البرز گفت:  با اشاره به تعطیلی این کارخانه گفت: قبل از عید کل پرسنل  مجتمع متالوژی به خاطر پرداخت نشدن ۶ ماه حقوق و  معوقات تجمعی انجام دادند که به ما وعده داده شد حقوق،  عیدی و معوقات پرداخت می‌شود.

  وی گفت: متاسفانه وعده مدیر کارخانه عملی نشده و کارگران تصمیم گرفتند مقابل استانداری تجمع کنند در پی این تجمع جلسه با نماینده کارگر و مدیر کارخانه و مسئو لین برگزار شد.

  این کارگر گفت: قرار شد حقوق و معوقات ما بپردازند که فقط دو برج حقوق ما  شب عید پرداخت کردند.

  وی افزود: به ما گفته بودند که در سال جدید جلسه فوری برای حل مشکلات کارخانه و برای پرداخت معوقات برگزار می‌کنیم.

  کارگر بلاتکلیف مجتمع متالوژی پودر مطرح کرد: ما هرنامه‌ای که برای مسئولین فرستادیم و شفا‌هی گفتیم نیرو‌هایی در کارخانه داریم که چند ماه بعد بازنشسته می‌شوند و این دردست نیست که در حق کارگر اجحاف شود.

  وی گفت: چندماه داریم اعلام می‌کنیم که نگران کار و سوابق بیمه و معوقات و به ما قول دادند که کارخانه تعطیل نمی‌شود.

  اعتراض کارگرانی که در ابتدای سال جدید با در‌های بسته کارخانه روبرو شدند!

  این کارگر خاطرنشان کرد: کار فرما به ما اعلام کرد که ۱۸ فروردین ماه روز اول کاری است و باید سر کار حاضر باشید، اما متاسفانه  صبح ۱۸ فروردین ماه کارگران با درب پلمپ شده مجتمع متالورژی پودر روبه رو شدند و نگهبان گفت: «به من گفتند پرسنل داخل کارخانه راه ندم».

  وی در ادامه گفت: طی تماسی که با مدیر کار خانه داشتیم، گفت: «قرارداد شما با کارخانه تمام شده است و هیچکس حق ورود با کارخانه  ندارد و هیچ کاری نمی‌توانید انجام بدید و مجتمع تا اطلاع ثانوی تعطیل است.»

   کارگر مجتمع اظهار داشت:  نماینده کارگران با ارسال نامه‌ای به اداره کار قزوین و البرز اعتراض ما را اعلام کرد. از طرفی مدیر عامل مجتمع به اداره بیمه نامه زد که به خاطر مشکلات مالی کارخانه تا اطلاع ثانوی تعطیل است و تنها راهی که به ما ‍‍‍پیشنهاد دادند این بود که از بیمه بیکاری استفاده کنیم.

  وی گفت: ما  کارگران مجتمع متالورژی پودر می‌خواهیم با این کارخانه  ادامه همکاری بدهیم.

  جریان دانشجویی نمی‌تواند نسبت به مشکلات مردم بی‌تفاوت باشد*

  یکی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه قزوین عضو دفترتحکیم وحدت در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در این رابطه گفت: جریان دانشجویی نمی‌تواند نسبت به چنین مسائلی بی‌تفاوت باشد و به همین دلیل هم دفتر تحکیم وحدت در نامه‌ای به استاندار قزوین خواستار رسیدگی به خواسته‌های به حق کارگران این کارخانه شد.

  وی تصریح کرد: این شرکت که در شهر صنعتی البرز قرار دارد، چیزی حدود ۱۵۰ نفر نیرو داشته و روزی تنها تولید کننده پودر آهن در خاورمیانه بوده و چیزی بالغ بر ۲۰۰ نوع قطعه اعم از آهنی و برنزی تولید داشته که حالا با خطر تعطیلی مواجه شده است.

  این فعال دانشجویی مطرح کرد: از مشکلات پرسنل این مجتمع باید به مشکلات بهمن ۹۳، نداشتن بیمه تکمیلی از آبان ۹۴، عدم واریز به موقع حق بیمه تامین اجتماعی از ابتدای سال ۹۴ تاکنون واز همه مهمتر، تعویق حقوق چندماهه کارگران اشاره کرد.

  وی اظهار داشت: متاسفانه در سالی که با عنوان “حمایت از کالای ایرانی” نام‌گذاری شده ،کارگران «متالورژی پودر» در اولین روز کاری با در‌های بسته آن مواجه شدند.

  این فعال دانشجویی تاکید کرد: متاسفانه باوجود پیگیری‌های صورت گرفته مسئولان اقدامی برای رفع مشکلات آن‌ها نکرده‌اند که امیدواریم صدای این کارگران زحمت کش بزودی شنیده شود و مسئولان به داد این کارگران برسند.
  منبع:خبرگزاری دانشجو
  مطالب مرتبط با موضوع :
  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">