ندای البرز
یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - - ساعت ۱۶:۵۳ 2018 Mar 20
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 7318
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۸
 •   
  عراقچی در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس:
  عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: موشک‌های ما موضوع قطعنامه ۲۲۳۱ نیست، تست‌های موشکی ما ممکن است بنا به دلایل دیگری متوقف شده باشد اما هیچ ارتباطی با برجام ندارد.

  به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی ندای البرز، نوذر شفیعی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارشی از جلسه عصر امروز این کمیسیون پرداخت و گفت: در ابتدای جلسه آقای بروجردی رئیس کمیسیون ضمن محکوم کردن اظهارات فرمانده نیروی زمینی ارتش آمریکا درباره تجزیه عراق تأکید کرد که داعش را آمریکا براساس یک برنامه حساب شده به وجود آورده است و هدف آن اجرای طرح خاورمیانه بزرگ و تجزیه منطقه است که به همین دلیل است  آمریکایی‌ها بحث تجزیه عراق را مطرح می‌کنند.

  وی افزود: رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه اعلام منطقه حائل توسط ترکیه در مرزهای سوریه را محکوم کرد و آن را یکی دیگر از اشتباهات استراتژیک ترکیه دانست، بروجردی اقدام ترکیه را خلاف مقررات بین‌المللی به ویژه اصل «احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت کشورها» دانست و گفت که انتظار می‌رود ترکیه سیاستی را اتخاذ کند که به ثبات و امنیت منطقه کمک کند نه اینکه به بی‌ثباتی منطقه منجر شود.

  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس یادآور شد: در ادامه، بحث اصلی کمیسیون درباره «برجام» آغاز شد و در ابتدا آقای بروجردی به عنوان جهت‌گیری کلی بحث، گفت که این جلسه در ادامه جلسه قبل برگزار می‌شود و محوریت اصلی آن «بررسی خطوط قرمز نظام در برجام» است، آقای عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای نیز در جلسه امروز کمیسیون برای ادامه بررسی برجام حضور یافته بود.

  شفیعی یادآور شد: آقای عراقچی در ابتدا با اشاره به ارتباط قطعنامه ۲۲۳۱ با برجام گفت که اگر قطعنامه ۲۲۳۱ را با قطعنامه ۱۹۲۹ مقایسه کنیم خواهید دید قطعنامه ۱۹۲۹ چه اندازه محدودیت برای جمهوری اسلامی ایران در حوزه نظامی به وجود آورده است؛ قطعاً محدودیت‌های این قطعنامه بسیار فراتر از ۲۲۳۱ است یعنی ما توانسته‌ایم از شدت تحریم‌ها بکاهیم یعنی «محدودیت» را جایگزین «ممنوعیت» کرده‌ایم، به علاوه اگر برجام را مبنا قرار دهیم هیچ ارتباطی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد.

  وی ادامه داد: آقای عراقچی همچنین تصریح کرد که محدودیت‌های تسلیحاتی که در قطعنامه ۲۲۳۱ اعمال شده ربطی به برجام ندارد، علاوه بر این محدودیت‌های تسلیحاتی قطعنامه ۲۲۳۱ لازم‌الاجرا نیست و ما می‌توانیم آن را اجرا نکنیم، صرف‌نظر از این موارد، رفع تحریم‌های تسلیحاتی هیچ‌گاه جزو خطوط قرمز ما نبوده است، مقام معظم رهبری هم فرموده‌اند اولویت اول رفع تحریم‌ها، تحریم‌های اقتصادی و مالی است و سایر تحریم‌ها باید در فواصل زمانی منطقی رفع شوند.

  به گفته وی، عراقچی اضافه کرد که موشک‌های ما موضوع قطعنامه ۲۲۳۱ نیست، تست‌های موشکی ما ممکن است بنا به دلایل دیگری متوقف شده باشد اما هیچ ارتباطی با برجام ندارد.

  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه اظهار داشت: آقای عراقچی درباره کمیسیون مشترک نیز گفت که کمیسیون مشترک نهادی برای حل و فصل اختلاف ایران و ۱+۵ است، این کمیسیون طبق ضمیمه شماره ۴، یک یا چند گروه کاری خواهد داشت که به حل اختلافات احتمالی کشورها کمک کند، این کمیسیون متشکل از ایران، اتحادیه اروپا و ۱+۵ و مصوبات کمیسیون براساس اجماع است.

  شفیعی‌ تصریح کرد: آقای عراقچی درباره سوئیفت نیز در این جلسه گفت که سوئیفت هم علیه بانک‌های ایرانی است و هم علیه افراد. یعنی اشخاص حقیقی و حقوقی؛ ۸۰۰ شخص حقیقی و حقوقی از محدودیت‌های سوئیفت رها شده‌اند، فقط ۲۴۰ شخص حقیقی و حقوقی هنوز در محدویت‌های سوئیفت قرار دارند.

  وی در ادامه افزود: عراقچی درباره استثنا نبودن ایران هم یادآور شد که مدل ایران پیش از این درباه کشورهای دیگر نیز اعمال شده است، هند، ژاپن، برزیل و آرژانتین از جمله این کشورها هستند، به عنوان مثال در مقطعی از زمان ۲۵ درصد بودجه آژانس صرف بازرسی از ژاپن می‌شده است، علت این مهم نگرانی از پیشنیه نظامی‌گری ژاپن بوده است.

  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی خاطرنشان کرد: عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای درباره تصویب برجام در مجلس گفت که دو دیدگاه درباره رابطه برجام و مجلس شورای اسلامی مطرح است، عده‌ای با توسل به اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی معتقد به ارائه برجام به صورت یک لایحه به مجلس و تصویب آن در مجلس هستند و عده‌ای دیگر بنا به دلایل مختلفی معتقدند لزومی به تصویب برجام در مجلس نیست.

  شفیعی در پایان خاطر نشان کرد: عراقچی همچنین گفت که با این حال به لحاظ سیاسی چون لازم است توازن بین تعهدات ما و ۱+۵ رعایت شود، آمدن برجام به مجلس بر تعهدات مالی می‌افزاید و این با روح برجام که مبتنی بر توازن است، سازگار نیست. معاون وزیر خارجه افزود که وزارت امور خارجه هیچ حساسیتی برای ارائه برجام به مجلس در قالب لایحه ندارد.

  منبع: تسنیم

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">