ندای البرز
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ - - ساعت ۱۸:۰۲ 2018 Mar 21
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 2438
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۱
 •   
  طی حکمی از سوی مقام معظم رهبری
  طی حکمی از طرف مقام معظم رهبری، حجت الاسلام عابدینی به‌عنوان نمایندگی ولی فقیه در استان قزوین منصوب و جانشین آیت‌الله باریک‌بین شد.

  پایگاه خبری،تحلیلی ندای البرز  باحکم رهبر معظم انقلاب حجت الاسلام والمسملین حاج شیخ عبدالکریم عابدینی به‌عنوان نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین منصوب گردید.

  در پی کسالت حضرت آیت الله باریک بین، ایشان طی نامه ای، حجت الاسلام عابدینی را برای تصدی سمت نمایندگی ولی فقیه در استان و  امام جمعه شهر قزوین به مقام معظم رهبری پیشنهاد کردند که معظم له با پیشنهاد ایشان موافقت کردند.
  این حکم روز چهارشنبه به طور رسمی اعلام شده و نماز جمعه این هفته به امامت حاج آقای عابدینی اقامه می‌شود.

  همچنین صبح روز ۱۳۹۳/۱۲/۱۵ و پیش از برگزاری خطبه‌های نماز جمعه، مراسم تودیع و معارفه نماینده ولی فقیه در استان قزوین، با حضور آیت الله گلپایگانی، مسئول دفتر مقام معظم رهبری، حجت الاسلام تقوی رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کل کشور و مسئولین استانی در مسجدالنبی قزوین برگزار می‌شود.

  آیت الله باریک بین وی را که از روحانیون فاضل قزوینی بشمار می  آمدند، برای امامت موقت جمعه دعوت و اولین خطبۀ خود رادر تاریخ هشتم آبان  ۷۷ ایراد فرمودند.

  عبدالکریم عابدینی فرزند عبدالعظیم متولد ۱۳۳۵ ه.ش. در مکتب  خانه تحصیل دانش را آغاز می  کند. [۱]  پس از فراگیری قرآن و متون فارسی و ریاضی به شیوه سنتی،  راهی مدرسه شده و دوره ابتدائی را پشت سر می  گذارد. با نام امام خمینی (ره) قهرمان بزرگ حماسه خرداد آشنا و از انقلاب و آرمان های بلند و حماسی او دورادور خبرهایی می  شنود، جاذبه ملکوتی و اکسیر محبّت خمینی کبیر(ره)  او را به فراگیری دروس حوزوی می  کشاند، در سال ۱۳۵۱ دروس حوزوی را در حوزه علمیه قزوین آغاز و پس از مدتی به حوزه علمیه چیذر تهران (شمیران) به ریاست،  تدبیر و هدایت حضرت آیت الله حاج سید علی اصغر هاشمی (زید عزه الشریف) هجرت می  کند و تا پایان سال تحصیلی ۱۳۵۳ هم زمان با حضور نستوه،  مجاهد شهید سید علی اندرز گو معروف به شیخ عباس تهرانی از محضر آیات معظم ملکی (ره)،  گوهری (ره)،  رسولی محلاتی،  همدانی،  هاشمی چیذری،  بهره می برد.

  تابستان ۱۳۵۳ را در همدان سپری کرده و محضر شهید محراب، عالم ربانی، آیت الله مدنی (قدس الله نفسه الزکیه) و نیز عالم عارف حضرت آیت الله ملا علی همدانی (قدس سره الشریف) را درک می  کند و سپس به قم مشرف و در مدرسه کرمانی ها به ادامه تحصیل می  پردازد.

  دروس سطح را در محضر اساتید معزز ستوده،  پایانی،  اعتمادی،  اشتهاردی،  مشکینی،  وجدانی،  ربانی املشی،  فهیم کرمانی،  نعیم آبادی  و دیگر بزرگان به پایان برده و درس خارج اصول را از محضر آیت الله فاضل لنکرانی (ره) و درس خارج فقه را از محضر آیات مکرم جوادی آملی، مکارم شیرازی، سبحانی،  منتظری  تلمذ می نماید و همچنین از محضر متأله حکیم حضرت آیت الله جوادی آملی  (دام ظله العالی)  و نیز از محضر عارف ربانی حضرت آیت الله حسن زاده آملی (سلمه الله) در دروس اسفار صدر المتالهین شیرازی با حکمت متعالیه آن حکیم،  فیلسوف و عارف آشنا می  شود که در همین سال ها از محفل تفسیری مفسر عالی مقام علامه آیت الله جوادی آملی و نیز جلسات خصوصی هفتگی معظم له و نیز در جلسات درس خصوصی آیت الله معرفت (ره) کسب فیض کرده است.

  آشنایی با شخصیت ذوی الابعاد امام خمینی (ره) او را به عرصه مبارزه علیه رژیم شاه که دست نشانده استکبار بود، می  کشاند، مبارزه در آن دوران به صورت سخنرانی های حماسی،  نشر اندیشه «حکومت اسلامی و ولایت فقیه» که امام آن را مطرح کرده بود،  نشر اعلامیه های انقلابی و سخنرانی های امام بصورت نوار کاست، ارتباط مستقیم با افراد موثر برای حضور و فعالیت در راستای نهضت امام خمینی (ره) انجام می  گرفت .

  این مبارزات در نیمه خرداد ۱۳۵۴ یعنی دوازدهمین سالگرد قیام خونین خرداد ۱۳۴۲ او را در کنار فرزندان معنوی و انقلابی پیشوای انقلاب اسلامی قرار می  دهد و برای احیای قیام ۱۵ خرداد که رژیم طاغوتی شاه می  خواست آن را به فراموشی بسپارد و نیز آرزو داشت تا امام خمینی (ره) نیز از یادها برود، با فعالیتی هرچه بیشتر حاضر می  شود، در آن ماجرا که به حماسه ۱۷ خرداد شهرت یافت، دستگیر و روانه زندان اوین و پس از مدتی بازداشت و بازجویی همراه انواع شکنجه به همراهی گروهی از حماسه آفرینان فیضیه به پادگان آموزشی – نظامی کرمان و پس از چند ماه به شیراز تبعید می  شود.

  سال تحصیلی ۵۶-۵۷ را در حالی آغاز می  کند که عالم قرآنی آیت الله زاهدی (رضوان الله تعالی علیه) دعوت حق را لبیک می  گوید و نیز خبر غم انگیز شهادت آیت الله حاج مصطفی خمینی (رحمه الله علیه) انتشار می  یابد.

  در تشییع پیکر مرحوم زاهدی جمعیت به سوی فیضیه هدایت می  شود و او در گشودن درب مدرسه فیضیه که در جریان حماسه ۱۷ خرداد به وسیله نیروهای امنیتی رژیم شاه بسته شده بود،  نقشی فعال ایفا می  کند و مدرسه فیضیه برای مدتی کوتاه گشوده می  شود و طلاب با شور و شعفی بسیار وارد مدرسه شدند.

  انتشار مقاله توهین آمیز با نام مستعار از نشانه های عصبانیت مهار نشده شاه در این برهه بود که حماسه ۱۹ دی سال ۱۳۵۶ و شهدای قم را در پی داشت و پس از آن نیز سلسله چهلم ها در تبریز،  یزد، جهرم و حوادث انقلابی یکی پس از دیگری تا پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در بهمن ۱۳۵۷ و عابدینی نیز فعال انقلابی در این عرصه ها به حساب می  آید . [۲]

  در جبهه های نبرد حق علیه رژیم بعثی و معاندان گروهکی از مناطق غرب کشور یعنی سردشت، بانه، مهاباد، سنندج، بوکان و نیز پل ذهاب، قصر شیرین،  صالح آباد،  دهلران تا خطه های جنوب مثل سوسنگرد، بلندیهای دامنه البرز، شلمچه، آبادان، خرمشهر، و فاو حضور داشته و از جانبازان انقلاب اسلامی نیز محسوب می  شود.

  از همان دوران تحصیل، به تدریس نیز اشتغال داشته و از دروس مقدماتی تا سطوح عالیه یعنی رسائل، مکاسب و کفایه را تدریس کرده است؛ و البته درس های تفسیر قرآن کریم و نهج البلاغه در میان فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی و قرآن پژوهان،  سهم ویژه ای را به خود اختصاص داده است و نه تنها سرمایه و بلکه جانمایه دیگر فعالیت های علمی وی بوده است .

  وی عضو هیأت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) و نیز عضو شورای  و مدرّس حوزه علمیّه قزوین استان قزوین می  باشند.

  برخی فعالیت های علمی پژوهشی حجت الاسلام والمسلمین عابدینی به شرح زیرّ می  باشند: 

  1. تدوین و تنظیم تفسیر گرانقدر «تسنیم» چهار جلد ۱۳ تا ۱۶ (سوره مبارکه آل عمران).
  2. کتاب «در جستجوی لیله القدر»
  3. تفسیر سوره مبارکه قدر
  4. تفسیر سوره مبارکه جمعه
  5. تفسیر سوره مبارکه لقمان
  6. حیات معنوی در قرآن
  7. مقالات علمی (برگزیده، برتر)
  8. پژوهشی در قرآن شناسی
  9. پژوهشی در بنی اسرائیل، یهود، صهیونیزم
  10. سخنرانی در مجامع علمی – همایشها

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">