ندای البرز
شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۶ - - ساعت ۱۷:۲۸ 2018 Feb 20
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 21504
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۳
 •   
  دکتر علی خورجهانی:
  حفظ قهرمانان و مدیریت وضعیت شرایط آنها چه ضرورتی دارد و چه مکانیسم هایی برای مدیریت این مسئله پیشنهاد میشود؟

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ندای البرز دکتر علی خورجهانی در یادداشتی عنوان کرد:هنگام گذشتن از معابر شهر و یا بازدید گروه های مختلف در فضای مجازی، خبر موفقیت یک شهروند الوندی در عرصه ورزش توجه ما را به خود جلب می نماید، به دور از نوع عکس العمل های مختلف شهروندان به این اخبار، گاها این سوال پیش می آید که موفقیت در عرصه ورزش چه امتیازات شخصی، اجتماعی برای خود قهرمان، خانواده و در مقیاس بزرگتر شهر و کشور او خواهد داشت.
  وقتی به خود این نخبگان ورزشی مراجعه می کنیم با نهایت تواضع و ادب ضمن تشکر از ابراز محبت مردم و مسئولان، گاهی سخنان قابل تاملی را نیز بیان می نمایند و آن انتقاد آنها از اکتفا کردن مسولان و نهادهای مرتبط نسبت به موفقیت این دوستان در حد اکتفا کردن به زدن نهایتا یک بنر، استقبال از برگشت و در مواردی هم دادن یک لوح تقدیر و..می باشد، چکیده کلام ، سوال اساسی این است.
  حفظ قهرمانان و مدیریت وضعیت شرایط آنها چه ضرورتی دارد و چه مکانیسم هایی برای مدیریت این مسئله پیشنهاد میشود؟
  دراین مقال که برگرفته از تحقیق علمی بنده و همکاران دانشگاهی می باشد،یکی از اصلی ترین انگیزه های افراد جامعه برای گرایش به ورزش آن هم در سطح حرفه ای رسیدن به جایگاه نخبگان فعلی و قبلی در ورزش می باشد.
  حال اگر نخبگان ورزشی ما وضعیت مناسبی نداشته باشند، آیا تصور اینکه یکی از محرکهای اصلی انگیزشی جهت وجود و بروز نخبگان جدید ورزشی در مسیر حذف شدن قرار خواهد گرفت به اذهان نمی آید.
  در دنیای امروز که از ورزش بعنوان یک استراتژی موثر جهت معرفی، دفاع و بروز و ظهور توانمندی و قدرت یک جامعه و کشور استفاده شده و سرمایه گذاری های فراوانی هم میشود و همه کشورها برای دستیابی به شرایط ایده آل آن گاهی دست به جذب ورزشکاران خارجی می نمایند، تدبیر و استراتژی مسولان و جامعه چگونه باید باشد.
  اگر کمی با نگاه مقایسه ای و پژوهش محور به وضعیت کشورها و حتی شهرهای موفق داخل در این زمینه بنگریم خیلی راحتتر و سریع تر به ضرورت موضوع پی خواهیم برد.
  از مهمترین تهدید های پیش روی جامعه در این زمینه، مهاجرت این نخبگان از شهر و دیار خود به شهرها و گاها کشورهای دیگر اشاره کرد که گاها فرصت طلایی پیش روی جامعه (اثرات اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی حضور نخبگان ورزشی در یک منطقه) را به یک تهدید (تقویت و تجهیز رقبا و گاهی دشمنان در عرصه رقابت های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی)تبدیل می کند اشاره داشت.
  بررسی های انجام شده از تجارب شهرها و کشورهای موفق برای این موضوع مهم، ورود مسولان و سازمان ها به عرصه راه اندازی باشگاه های فرهنگی ورزشی در منطقه است که در کنار اثرات مثبت در توسعه ورزش همگانی، ورزش حرفه ای را هم پشتیبانی خواهد نمود و در آتیه نزدیک اثرات اقتصادی و رونق بخشیدن به اشتغال و کسب و درآمد های مختلف منطقه را نیز بهمراه خواهد داشت و از طرفی از توانمندیهای این نخبگان در توسعه و رشد شهر نیز استفاده بهینه کرده و منزلت آنها نیز به نحو شایسته نیز تامین میشود.
  شاید سوال بعدی چگونگی راه اندازی و مدیریت باشگاه فرهنگی ورزشی باشد که نویسنده امیدوار است در فرصتی دیگر پاسخگوی این سوال هم باشم.

  انتهای پیام

  مطالب مرتبط با موضوع :
  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">