ندای البرز
چهارشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ - - ساعت ۰۰:۵۳ 2018 Mar 19
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 6876
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۳
 •   
  دیروز، امروز و فردای شهر الوند؛
  همه این وقایع ناخوشایند که تجربه مردم الوند را برای شناخت بهتر افراد، در انتخابات دوره بعدی شورای شهر بالا میبرد، باید گذشته را رها و به زمان حال توجه کرد، امروز شهردار الوند در جایگاه خود منصوب شده و قصد دارد تا بر نامه های خود را اجرایی کند.

   پایگاه خبری،تحلیلی ندای البرز، بالاخره پس از مذاکرات بسیار اعضای شورای اسلامی شهر و سکوت معنادار برخی مسئولین در خصوص رسیدگی به وقایع بوجود آمده در بازپس گیری آرای برخی اعضای شورای شهر، گزینه ای با نام یدالله لطفی به عنوان شهردار الوند انتخاب و به مراجع ذیصلاح معرفی شد که پس از استعفاء وی از سمت شهرداری قیدار و سپری شدن مراحل قانونی، از سوی استاندار محترم قزوین منصوب شد.

  لذا در فضایی که نقد منصفانه هم برای برخی از عزیزان ناخوشایند بوده و انتظارات این است که از تلاش های زیر پوستی آنان تقدیر شود، با استفاده از بیانات ارزشمند رهبری معظم انقلاب به موضوعاتی خواهیم پرداخت که توجه به آنها می تواند موجب پیشرفت شهر الوند و رسیدن به نقطه ای مطلوب شود.

  مقام معظم رهبری اصل ایجاد شوراهای اسلامی شهر و روستا در قانون اساسی را نشان‌دهنده اهتمام نظام جمهوری اسلامی ایران به مجموعه متنوع فکرها، مشورت‌ها و دیدگاه‌ها در اداره امور کشور میدانند و این موضوع را نقطه مقابل نظام‌های ارتجاعی و استبدادی دانسته اند که این سخن رهبری معظم انقلاب، نشان دهنده لزوم توجه مسئولان به نظر مجموعه شورای شهر به عنوان نماینده افکار عمومی یک شهر است.

  باید توجه داشت، با تمام تلاش های انجام شده، آنچه که میتواند شهرالوند را از رکود عمرانی، خدماتی و فرهنگی ایجاد شده خارج نماید، همکاری تنگاتنگ مسئولان، اعضای شورا و شهردار با یکدیگر است.

  آنچه در حواشی انتخاب شهردار از سوی اعضای شورای اسلامی شهر مشاهده شد ؛ این شائبه را ایجاد کرد که اتفاق نظر لازم در شورای شهر وجود ندارد و یا خدایی ناکرده موضوع منافع و تقسیم قدرت در میان است که این عدم وفاق، موجب شد که شهر الوند بیش از ۴ ماه را بدون شهردار سپری کند.

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با نمایندگان شوراهای اسلامی کشور به این موضوع مهم پرداخته و تأکید کردند: «تا هنگامی که نیت همه‌ی اعضای شورا، خدمت به مردم و کار برای آنها باشد، این دیدگاه‌های مختلف، در مسیر رسیدن به اهداف والا، تفاوتی نخواهند داشت.» و این موضوعی است که باید مورد توجه اعضای شورای اسلامی شهر الوند قرار گیرد.

  ایشان ضمن تبیین بیشتر موضوع در مجالی دیگر فرمودند: «یکی از بزرگترین چیزهایی که کام مردم را شیرین میکند، این است که ببینند، حس کنند و بیابند که مسؤلانِ امور آنها در پی خدمت صادقانه و پیگیرانه و عالمانه به آنها هستند. خودِ همین، مردم را خوشحال میکند.»

  با همه این وقایع ناخوشایند که تجربه مردم الوند را برای شناخت بهتر افراد، در انتخابات دوره بعدی شورای شهر بالا میبرد، باید گذشته را رها و به زمان حال توجه کرد، امروز شهردار الوند در جایگاه خود منصوب شده و قصد دارد تا بر نامه های خود را اجرایی کند، برنامه هایی که ۵ عضو شورای شهر احتمالاً بر اساس آن به وی رأی اعتماد داده اند و اعضای دیگر نیز باید در ادامه این راه با شهردار منتخب همراهی کنند.

  حضرت آیت الله خامنه ایی در این موضوع نیز بیانات ارزشمندی دارند؛ ایشان در این خصوص فرموده اند: «شوراهای‌ شهر و شهرداران‌ سراسر کشور باید امانتدار رأی‌، اعتماد، محیط زندگی‌ و اخلاق‌ و فرهنگ‌ مردم باشند که‌ یکی‌ از مصداقهای‌ مهم‌ امانتداری‌ رأی‌ مردم‌، انتخاب‌ شهرداران‌ امین‌، قابل‌ اعتماد، با کفایت‌، پاکدامن‌، متدین‌، شجاع‌، ساده‌ زیست‌، انقلابی، مردمدار و مقید به‌ انضباط مالی‌ است‌.»

  «شهردار توجّه داشته باشد که شورای شهر ریشه اوست؛ شورای شهر هم مدیری را که انتخاب کرده، با همه وجود تقویت کند. با هم باشید. شورای شهر، شهردار را تقویت کند؛ چون سربازی است که او را به وسط میدان فرستاده است؛ بنابراین باید پشت جبهه او را به‌طور کامل داشته باشد. آن سرباز هم خود را از ریشه و اصل و پایه خود منقطع نداند؛ متّصل به آن‌جا و منبعث از آن‌جا بداند. این، مجموعه واحد مدیریّت شهری است.»

  لذا توجه به این سفارش رهبر انقلاب، می تواند همدلی و همزبانی را در میان مدیریت شهری الوند روز به روز بیشتر کند. البته شهردار منتخب نیز، منتخب ۵ عضو شورای شهر خوانده  نمی شود بلکه منتخب مجموعه شورای شهر است که انتظارات بسیاری از وی وجود دارد.

  آنچه که مورد انتظار مردم شریف الوند بوده و نسبت به برخی از موضوعات آن، شبهات بسیاری وجود دارد، در کلام جامع مقام معظم رهبری متبلور شده است که فرموده اند: «در داخل تشکیلات شهرداری با فساد مماشات نکنید؛ چه فسادی که مربوط به بیرون شهرداری است و میخواهد از ابزار شهرداری استفاده کند، چه فسادی که خدای نکرده در درون هسته‌ای از هسته‌های شهرداری رخنه کرده باشد و در آن‌جا بخواهد گسترش پیدا کند و فضا و محیط امنی برای خود درست کند. هرگونه مماشات با فساد و میدان دادن به آن، زیر پای خود شما را خالی و امکان ادامه کار را برای شما دشوار خواهد کرد. نگذارید در هیچ جای شهرداری فساد رخنه کند. البته کارِ دشواری است.»

  همچنین در بیاناتی دیگر می فرمایند: «شهرداری جایی است که انسان در آن با پول، با مردم، با مراجعان و با کسانی که حاضرند برای بعضی از مقاصد خود ولخرجی کنند، مواجه میشود. این‌طور جاها خیلی باید مراقب بود. این‌جاست که تقوای الهی به درد میخورد. تقوا زره‌ای است که اگر انسان آن را پوشید، تیرهای زهرآگین فساد و گناه در او کارگر نخواهد شد .سازمانهایی که سروکارشان با مردم بیشتر است، باید روح خدمتگزاری و اخلاص را بیشتر از جاهای دیگر داشته باشند.»

  معظم له در سخنانی دیگر تأکید فرموده اند: «در مراجعات مردمی باید تسهیل و تسریع کار مردم، تکریم آنان و اعتماد سازی به عنوان چهار شاخص مهم مورد توجه جدی باشد. سخت‌گیریهای‌ بی‌جا، معطل‌ کردن‌ و سر دوانیدن‌ مردم‌، و استفاده‌ از برخی‌ روشهای‌ غیراخلاقی‌ در قبال‌ مردم‌ از جمله‌ مشکلاتی‌ است‌ که‌ باید بموازات‌ مبارزه‌ قاطع‌ و پیگیر با فساد، حل‌ شود.»

  موضوع دیگری که رهبر معظم انقلاب بسیار برآن سفارش دارند، انتخاب مدیران سطوح مختلف است. ایشان ابراز داشته اند: «سلامت بافت مدیران شهری بسیار مهم است، زیرا بی توجهی به این بافت، موجب بروز مشکلات عدیده و تأثیرگذاری آنها بر زندگی روزمره مردم می شود؛ لذا باید در انتخاب مدیران در سطوح مختلف دقت و اهتمام لازم برای رعایت معیارها انجام گیرد».

  آنچه که در سالهای اخیر در شهر الوند شاهد بوده ایم، عدم شفاف سازی نحوه انتخاب مدیران شرکت های شهر صنعتی البرز، رشت و کرمانشاه، اعضای هیئت مدیره این شرکت ها؛ وضعیّت مالی و نیز قسمت های دیگری همچون سازمان حمل و نقل همگانی و آتش نشانی است .

  رئیس محترم شورای شهر الوند در بخشی از گفتگوی خود با پایگاه خبری،تحلیلی ندای البرز به موضوعی اشاره داشته اند که باید انتخاب مدیران (بالاخص شرکت شهر صنعتی البرز) با طی مسیری همچون انتخاب شهردار صورت گیرد و امروز مردم الوند انتظار دارند تا اعضای محترم شورای شهر، نسبت به انتصاب افراد در سمت های مختلف موجود در مجموعه شهرداری و شرکت های وابسته نیز گام مهمی بردارند ، گامی که می تواند شائبه های تقسیم قدرت در شرکت های شهرصنعتی و شهرداری را از بین برده و اقبال مردم به سوی برخی از اعضای محترم شورای شهر را بیشتر کند که البته، این موضوع نباید دخالت در محدوده اختیارات شهردار محترم تلقی گردد، بلکه استفاده از خِرد شورای اسلامی شهر به عنوان نماینده افکار عمومی جامعه بوده و می تواند در مدیریت بهتر مجموعه شهرداری به شهردار محترم کمکی باشد تا در حداقلی ترین نتیجه این اقدام، حاشیه هایی مانند انتصاب برخی افراد بوجود نیاید!

  همچنین استفاده از صاحب نظران علمی، فرهنگی و معتمدان محلی موضوع دیگری است که مورد توجه مقام معظم رهبری بوده و ایشان در این خصوص نیز فرموده اند: «این بسیار ضروری و لازم است؛ من هم روی این موضوع تکیه می‌کنم. از علم و فکر و برنامه و اشخاص عالِم استفاده کنید. هرچه می‌توانید، عقول صاحبان عقل را بر عقل خودتان بیفزایید و ذخیره عقلانی خود را تقویت کنید تا بتوانید کارها و امورات شهر ها را انجام دهید».

  آنچه که مسلّم است، زمانی شورای شهر می تواند به عنوان نماینده افکار عمومی جامعه نظرات سازنده ایی را به مسئولین و شهردار ارائه کند که خود این مجموعه از نظرات مردم ، نخبگان و معتمدان استفاده کرده و توانایی تجمیع صحیح این نظرات را داشته باشد که شهردار محترم و هر مسئول دیگری نیز از این قاعده مستثنی نبوده و امیر المؤمنان علی(ع) نیز در این خصوص سفارش فرموده اند: با افراد عاقل و صاحب خرد مشورت کن تا از لغزش و پشیمانی ایمن گردی.

  به هرشکل ارزش خدمت صادقانه ، بر همگان واضح و مبرهن است، خدمتی که بدور از هرگونه ریا، تزویر و دسته بندی های گروهی، قومی و سیاسی باشد.

  پایان بخش این یادداشت، سخنی از امام خامنه ای عزیز است که فرمودند: « خدمت به مردم افتخار بزرگی است. وقتی کسی این فرصت را پیدا می‌کند که به مردم خدمت کند، اوّلاً باید خدا را بر این توفیق و بر این فرصت مغتنم، شکر بگزارد؛ ثانیاً وقت خود را، مصروفِ به انجام رساندن این کار مهم کند. همه ما در احکام شرعی و در روایات اخلاقی، بارها توصیه شده‌ایم و می‌دانیم که اگر کسی برای مردم کاری انجام دهد و قدمی بردارد، چقدر خدای متعال به او اجر خواهد داد. این کاری هم که امروز شما برعهده دارید، یک مصداق کامل از چیزی است که در آن روایات هست. خدا توفیق را به همه نمی‌دهد؛ اما آن کسی که توفیق خدمت پیدا کرد، باید این توفیق الهی را شکرگزاری کند.
  معیار مردم‌ برای‌ قضاوت‌ در مورد مسؤلان‌ و مدیران‌ کشور، عملکرد آنها در عرصه‌ خدمتگزاری‌ به‌ ملت‌ است‌ و هیچ‌ کاری‌ فوری‌تر و مهمتر از خدمت‌ به‌ مردم‌ وجود ندارد.»

  انتهای پیام/

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">