ندای البرز
شنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۵ - - ساعت ۱۶:۱۸ 2018 Apr 19
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 18083
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۶
 •   
  ساکنان مسکن مهر "شهرک مهرگان" از مشکلات خود می‌گویند؛
  پای درد و دل مردم مهرگان که می‌نشینیم حرف‌های زیادی از کمبودها و مشکلات برای گفتن دارند از قطع شدن مداوم آب و برق و نبود نظارت بر قیمت‌ و کیفیت نان‌ها گرفته تا نبود پزشک متخصص و امکانات ورزشی و تفریحی.
  به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی ندای البرز، شهرک مهرگان در ۱۰ کیلومتری استان قزوین و در مجاورت آزاد راه کرج-قزوین واقع شده است؛ در این شهرک ۳۰ هزار واحد مستقر است که ساکنان این شهرک از قزوین و حومه هستند.
  ساکنان شهرک مهرگان که عموما از اقشار کم درآمد جامعه هستند به امید صاحبخانه شدن و رهایی از مشکلات مستاجری راهی این شهرک شدند اما حال درگیر مشکلات ریزو درشتی نظیر کمبود امکانات آموزشی، رفاهی، بهداشتی و ورزشی هستند که زندگی را برای آنها با مشکلات فراوانی مواجه کرده است.
  شریفی مرد میانسالی که همراه همسر خود در حال قدم زدن در پارک مهرگان بود با اشاره به مشکلات فاز یک شهرک مهرگان می‌گوید: نبود سرویس بهداشتی و آب آشامیدنی در پارک، قطع مکرر آب و برق و استشمام بوی بد فاضلاب در مجتمع مسکونی که ما ساکن آن هستیم از جمله مشکلاتی که موجب نارضایتی اهالی شهرک مهرگان است.

  بیشتر واحدهای مسکونی استاندارد نبوده و اصولی ساخته نشده‌اند
  وی ادامه می‌دهد: زمان تماس جهت جویا شدن از دلیل قطعی آب و برق بدون اشاره به علت اصلی، فقط این جمله را می‌شنویم که تا ۲ ساعت دیگر وصل می‌شود، معلوم نیست مهرگان دست چه کسی است، زیباشهر یا قزوین؟ تکلیف ما را روشن کنند.
  شریفی با اشاره به کیفیت بد نان سنگک و لواش، بیان می‌کند: نبود نظارت لازم بر قیمت‌ و کیفیت پخت نان امری نگران کننده است. هرکس برای خود یک شهردار است و با وجود اعتراض به صنف نانوایی‌ها هیچ پیگیری‌ای صورت نگرفته و در پاسخ می‌گویند همین است که هست.
  وی با بیان اینکه رسیدگی نیروهای انتظامی ضعیف است، می‌گوید: اذیت و آزار موتورسواران در ساعات ۳ یا ۴ بعدازظهر باعث سلب آسایش ساکنین می‌شود. این شهرک برای حل مشکلات و معضلات موجود، حداقل نیاز به ۳ کلانتری دارد.
  احمدی یکی دیگر از ساکنان مسکن مهر می‌گوید: حدود یک سال از افتتاح درمانگاه فاز یک مهرگان روبروی پارک گلستان ۵ می‌گذرد اما هنوز پزشک ندارد؛ وقتی علت را می‌پرسیم در جواب می‌گویند که تجهیزات پزشکی نداریم و دکتر به اینجا نمی‌آید چراکه برایش سخت است.
  همسر آقای کاظمی که به بیماری قند مبتلا است، می‌افزود: مبتلا به بیماری دیابت هستم باید برای تهیه قرص هر بار از مهرگان به زیباشهر مراجعه کنم؛ چراکه داروخانه‌ها مجهز به همه داروهای مورد نیاز بیماران نیستند. انتظار می‌رود که مسئولان حداقل داروخانه را در صورت نداشتن تجهیزات پزشکی برای خدمات رسانی مطلوب به مردم آماده کنند.
  کشاورز مرد جوانی که ساکن مهرگان است، می‌گوید: مهرگان، شهرک تازه تاسیسی است که هنوز امکانات لازم را ندارد، تعداد واحدها زیاد و ساکنانش از قومیت‌های مختلفی هستند که خوگرفتن و معاشرت با آنها مشکل است ضمن اینکه مهرگان از امکانات شهری لازم نظیر سیستم پسماند زباله، نظافت و سرویس‌های بهداشتی عمومی برخوردار نیست.
  وی با بیان اینکه این شهرک به لحاظ امکانات ورزشی و تفریحی فقط دارای چند سوله و استخر است، ادامه داد: برخی از این مکان‌ها هنوز راه اندازی نشده و به حال خود رها شده است. یک درمانگاه شبانه‌روزی دارد که تا ساعت ۱۲ شب بیشتر باز نیست و اگر برای کسی مشکلی پیش بیاید باید به زیباشهر برود.
  همسر آقای کشاورز ادامه می‌دهد: بیشتر واحدهای مسکونی استاندارد نبوده و اصولی درست نشده‌اند، سیستم لوله کشی و برق کشی مجتمع‌ها دارای مشکل است و همچنین عدم وجود پارکینگ و در نتیجه پارک کردن ماشین‌ها جلوی درب مجتمع‌ها، اختلاف و مشکلات فراوانی را ایجاد می‌کند.
  امنیت و آسایش خواسته زیادی نیست
  کشاورز با اشاره به مبلغ تسهیلات ارائه شده برای خرید مسکن مهر تصریح می‌کند: نظارت مناسبی بر عملکرد پیمانکارها صورت نمی‌گیرد بنابراین هنوز این مشکلات وجود دارد. یکسری از ساکنان مسکن مهر از بانک مسکن و عده‌ای هم از بانک ملی وام گرفته‌اند اما سود مشارکت این وام‌ها زیاد است و با توان مالی مردم اینجا همخوانی ندارد.
  وی عنوان می‌کند: مشکلات امنیتی شهرک مهرگان نیز موضوع مهمی است که باید فکری برای آن کرد تا از سرقت اموال مردم جلوگیری شود؛ از سوی دیگر متاسفانه به دلیل ارزان بودن قیمت خانه و اجاره خانه‌، این واحدها به افراد مجرد که از شهرها و استان‌های دیگر به این شهرک میآیند اجازه داده می‌شود که زمینه‌ افزایش مشکلات اخلاقی در این شهرک را فراهم کرده و نیروی انتظامی امکانات لازم برای مقابله با این افراد را ندارد و برای این شهرک تنها دارای یک ماشین است.
  کشاورز ادامه می‌دهد: اورژانس مهرگان تنها دارای ۲ خودرو است از این رو در وقت نیاز که با آن تماس می‌گیریم ماشینی برای اعزام به محل ندارند؛ چراکه از این دو وسیله هم برای تماس‌های داخل شهرک و هم برای راه استفاده می‌شود لذا از مسئولان استان به خصوص فرماندار البرز و نمایندگان مجلس خواهشمندیم رسیدگی بیشتری به این شهر داشته باشند.
  رضایی یکی دیگر از ساکنان شهرک مهرگان می‌گوید: سود مشارکت وام‌های اعطا شده تقریبا ۴ میلیون تومان است که این مبلغ غیرمنطقی بوده و علاوه بر سودی است که به خود وام تعلق می‌گیرد؛ ضمن اینکه مبلغ سود بانک ملی بیشتر از بانک مسکن است.
  وی ادامه می‌دهد: از مسئولین تقاضا داریم این موضوع را بررسی کنند تا به مردم فشار زیادی تحمیل نشود؛ زیرا هم اکنون ماهیانه ۳۰۰ هزار تومان قسط می‌دهیم و این خانه تا به امروز برای من در حدود ۵۰ میلیون تومان هزینه داشته درحالی که اگر بخواهیم بفروشیم همین مقدار نیز به دست ما نمی‌رسد.
  محمدی یکی دیگر از ساکنان شهرک مهرگان عنوان می‌کند: متاسفانه شهرک به این بزرگی تنها دارای یک ناحیه از شهرداری است و تنها اسم آتش نشانی در اینجا وجود دارد؛ زیرا برای چند خانه‌ای که در مهرگان دچار حریق یا حادثه شدند، نتوانستند کاری انجام داده و رسیدگی کنند.
  وی ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه فقر زدایی، سیاست دولت است بنابراین انتظار داریم به مشکلات مردم این شهرک که جمعیت آن نیز روز به روز در حال افزایش است، در حد توان رسیدگی کنند.
  این شهروند با تاکید بر ضرورت تامین آسایش و امنیت در شهرک مهرگان بیان می‌کند: مجتمع‌های نیمه تکمیل که به حال خود رها شدند محلی برای ارتکاب جرم هستند، در حالی که ما شهید دادیم که این مملکت امنیت داشته باشد همچنین از صبح تا شب مشغول کار هستیم تا درآمدی برای ادامه زندگی کسب کنیم و آسایش و امنیت می‌خواهیم.
  وی در پایان می‌گوید: اراذل و اوباشی وجود دارند که هرروز عربده کشی کرده و ما را آزار می‌دهند، نیروی انتظامی اینجا واقعا ضعیف عمل می‌کند. از فرمانده انتظامی استان می‌خواهیم با اتخاذ تمهیدات لازم زمینه آسایش مردم مهرگان را فراهم کنند.
  مشکلات شهرک مهرگان یکی دوتا نیست
  کرمی یکی دیگر از ساکنان شهرک مهرگان تاکید می‌کند: مشکلات فراوان این شهرک موجب شده تا بسیاری از مهرگان بروند و آنهایی که هم ماندند همه از سر اجبار است؛ عدم رعایت فرهنگ آپارتمان نشینی از سوی ساکنان شهرک، مشترک بودن کنتور آب و برق مجتمع‌ها، و نبود بانک از دیگر مشکلات این شهرک است؛ البته تعدادی عابربانک وجود دارد اما بسیاری از کارها را نمی‌توان با عابر بانک انجام داد.
  وی ادامه می‌دهد: واقعا اینجا زندگی کردن خیلی سخت است و امثال ما که مانده‌اند تنها از روی اجبار است؛ چراکه فرزند دانشجو داریم و مجبوریم هزینه‌های مربوط به آن را پرداخت کنیم.
  به گفته این شهروند، مدارسی که در مهرگان وجود دارد نمونه دولتی است که تنها پول می‌گیرند و کاری نمی‌کنند؛ اگر بخواهیم فرزندانمان را به مدارس قزوین بفرستیم باید کلی هزینه سرویس پرداخت کنیم که از توان ما خارج است.
  وی در پایان می‌گوید: با وجود جمعیت بالای این شهرک تنها یک پارک در این مکان احداث شده است متاسفانه شهردار برای مهرگان کاری نمی‌کند؛ به دلیل گرد و غبار فراوان حتی نمی‌توانیم پنجره منزل خود را باز کنیم.
  خانم اصغری یکی دیگر از ساکنان مهرگان بیان می‌کند: از پارک احداث شده هیچ مراقبتی نمی‌شود؛ تنها ساخته‌اند و رفته‌اند. در مورد مدارس نیز فقط یک رشته در اینجا وجود دارد و آن هم رشته انسانی است پرونده‌های ما را نیز برای رفتن از این مدرسه نمی‌دهند.
  وی ادامه می‌دهد: اینجا یک لباس فروشی ندارد. وقتی به سه شنبه بازار می‌رویم انگار به سر مزرعه می‌رویم، مسیر اتوبوس خط واحد طوری است که گاهی آنقدر خط واحدها مهرگان را دور می‌زنند که مسافران سرگیجه می‌گیرند.
  این شهروند ابراز می‌کند: مدارس به دفعات زیاد از ما پول مطالبه می‌کنند و می‌گویند دولت پول و امکانات به مدرسه‌ها نمی‌دهد؛ بنابراین برای تهیه امکانات برای تحصیل فرزندانتان باید کمک مالی پرداخت کنید در این راستا چند بار در جلسات مدارس اعلام کردند که بعدها از ما گله نکنید که به فرزندتان بد درس دادیم، پول نباشد ما نمی‌توانیم.
  کسی از زندگی در مهرگان راضی نیست فقط برای اینکه مستاجر نباشیم، مجبوریم
  یکی از دانش آموزان ناحیه شهری مهرگان می‌گوید: سال اول آمار دانش‌آموزان کم بود برای هوشمندسازی و تهیه لوازم ورزشی از ما مبلغی دریافت کردند؛ اما این کار را انجام ندادند و ما را به مدرسه دیگری انتقال دادند که مدرسه بعدی هم از ما پول گرفتند اما همچنان به امکانات مدارس چیزی اضافه نشد و حالا هم که ما از این شهر می‌رویم.
  آقای اصغری‌ها یکی دیگر از ساکنان مسکن مهر به خبرنگار صبح قزوین اظهار می‌کند: هرکس را می‌بینیم در حال رفتن از این شهرک است چراکه مشکلات مهرگان یکی دوتا نیست. اولین مشکل از قولنامه کردن و خرید این منازل شروع می‌شود، بعضی از این خانه‌ها به چند نفر فروخته شده، قوانین مربوط به مسکن و شهرسازی و انتقال حساب بانکی هم روال خاص خود را دارد، باید قولنامه‌ها دست به دست گشته باشد و صاحبان قولنامه در قید حیات باشند.
  وی ادامه می‌دهد: جدول‌کشی خیابان‌ها، فشار کم آب، سیم کشی نامناسب برخی ساختمان‌ها و عدم امکان راه اندازی تلفن و مشکل آسانسورهای مهرگان از جمله مسائل این شهرک است.
  اصغری‌ها عنوان می‌کند: مشکل بعدی مربوط به نخاله‌های ساختمانی است که نمی‌دانیم چرا مسئولین ذی ربط پیگیری نمی‌کنند. ۵ سال است که خانه ساخته شده و ساکنان تمام واحدها ساکن شدند ولی باز نخاله‎های ساختمانی وجود دارد.
  وی در پایان بیان می‌کند: بعضی از ساختمان‌ها کیفیت ساخت خوبی دارند اما مشکل اصلی، مشکل آینده است، ۱۴ سال باید اقساط پرداخت کنیم. آیا پس از ۱۰ سال و پایان اقساط و عمر مفید ۲۵ ساله ساختمان باز هم ساکنان باید معادل پول یک خانه هرینه کند تا صاحبخانه شوند؟ اگر این منازل زودتر از عمر مفید در نظر گرفته شده تخریب شوند وضعیت آنها چیست و چه کسی باید پاسخگو باشد؟ چراکه هیچ کس صاحب اصلی مسکن مهر نیست.
  منبع: صبح قزوین
  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">