ندای البرز
سه شنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۴ - - ساعت ۲۰:۰۱ 2018 Apr 19
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 9500
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۸
 •   
  انتظار مردم شهرستان البرز از دولت در پسا برجام؛
  تا امروز بیش از 4ماه از توافق هسته ایی گذشته و از این رو به میان مردم رفتیم و از آنان پرسیدیم که آیا توافق هسته ایی تغییری در وضعیّت اقتصادی زندگی شما داشته است؟چه انتظاری از دولت در پسابرجام دارید؟

  به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ندای البرز، پیش از رسیدن به توافق هسته ایی در تیرماه سال جاری، دولت و رسانه های وابسته که ماه ها تلاش خود را بر رسیدن به توافق متمرکز کرده و آب و نان مردم را به رابطه با آمریکا گره زده بودند، بر طبل برجام کوبیدند تا شاید با تحت تأثیر قرار دادن افکارعمومی، چاره ایی برای حل مشکلات اقتصادی یافته و  سرپوشی بر وعده های عمل ناشده خود قرار دهند،  اما با تمام بداخلاقی های آمریکایی ها و اثبات  غیرقابل اعتماد بودن آنها،  بازهم برخی رسانه ها، خواص نماها و مسئولان؛ همچنان بر طبل توافق کوبیدند که ابر و ماه و مه و خورشید و فلک منتظر رابطه با آمریکا  هستند تا گره مشکلات اقتصادی ملت ایران باز شود.

  به هرحال تا امروز بیش از ۴ماه از توافق هسته ایی گذشته و حالا نوبت دولت محترم است که طعم خوش رفع مشکلات اقتصادی،رفع رکود و … را با چاشنی برجام به کام مردم بچشاند و خواسته های ملتی که در شرایط سخت اقتصادی با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند را به اجابت برساند.

  ازاین رو به میان مردم رفتیم و از آنان پرسیدیم که آیا توافق هسته ایی تغییری در وضعیّت اقتصادی زندگی شما داشته است؟چه انتظاری از دولت در پسابرجام دارید؟

  یکی از دانشجویان شهر الوند در این باره به خبرنگار ندای البرز گفت: توافق و برجام نه تنها هیج تغییری در زندگی مردم ایجاد نکرده،  بلکه به یک امیدواری کاذب در جامعه دامن زده است که طی آن مردم منتظر ایجاد تغییراتی سریع در اوضاع اقتصادی، کاهش تورم و ارزانی هستند.

  این جوان دانشجو ادامه داد: دولت باید در پسا برجام ضمن رفع مشکلات اقتصادی مردم از ظرفیّت تولیدات داخلی استفاده کرده و حمایت از کارآفرینان را در دستور کار خود قرار دهد.

  دیگر شهروند ساکن در محمدیّه نیز ایجاد اشتغال، حمایت از نخبگان، توجه به ازدواج و ورزش جوانان را از جمله خواسته های مهم خود دانست و عنوان کرد: هم اکنون امکانات ورزشی و  تفریحی مناسب جوانان درسطح مطلوبی نبوده و در مقابل مواد مخدر به راحتی در دسترس جوانان قرار گرفته است که دولت نباید تمام توان خود را معطوف به برجام و توافق با آمریکا نموده و از مسائل مهم اجتماعی، فرهنگی و ورزشی غفلت کند.

  در ادامه این مصاحبه به سراغ یکی از کارآفرینان شهر صنعتی البرز رفته و از  او درباره انتظارات خود در پسا برجام پرسیدیم که وی اظهار داشت: دولت باید از کارگاه های تولیدی زود بازده حمایت نماید تا ضمن یجاد اشتغال پایدار، نیاز داخلی کشور نیز تأمین شود.

  وی افزود: هم اکنون حجم بالایی از کالاهای مختلف در حال سرازیر شدن به بازارهای کشور هستند که دولت باید از واردات بی رویه این اجناس جلوگیری نموده و بجای این اقدام نادرست، تکنولوژی های مورد نیاز را به کشور وارد کند.

  دیگر شهروند الوندی که در بخش تأمین تجهیزات و امکانات صنعتی  فعالیت دارد نیز  از وضعیّت نا مناسب شرکت های تولیدی می گوید و اضافه می کند: عمده شرکت هایی که در گذشته به صورت نقدی امکانات و تجهیزات خود را خریداری می کردند، امروز توانایی پرداخت هزینه های حداقلی خود را ندارند!

  این شهروند می گوید: باید چرخه ی تولید کارخانجات فعال باشد تا در کنار آن اشتغال هم وجود داشته باشد، اما بیشتر شرکت های موجود در شرایط خوبی به سر نمی برند که این موضوع خلاف وعده های انتخاباتی جناب آقای رئیس جمهور است!

  وی از اوضاع نابسامان ساخت و ساز مسکن نیز می گوید و ابراز می دارد: در گذشته بازار ساخت  ساز مسکن نیز رونق داشت و سرمایه گذاران این بخش نیز در پروژه های خود برای بسیاری از کارگران این صنف ایجاد اشتغال کرده بودند، اما امروز شرایط به گونه ایی تبدیل شده که بازار این بخش نیز در خواب زمستانی به سر میبرد.

  اما مدیر یکی از شرکت های موجود در شهر صنعتی البرز نگاهی متفاوت تری نسبت به موضوع توافق هسته ایی و برجام دارد و اذعان می دارد: به نظرمن تحریم ها دستاویز و بهانه ایی برای برخی از مسئولان بوده تا کاستی، بی تدبیری و ناتوانی های اقتصادی خود را بر گردن تحریم ها  بکذارند.

  وی تصریح می کند: اگر تحریم ها برداشته شود این بهانه نیز از دولت گرفته خواهد شد، که امیدواریم در صورت عدم خلف وعده غرب و آمریکا،  دولت از استعدادهای سرشار انسانی، زیرساخت ها و منابع طبیعی کشور استفاده بهتری نموده و با گوش فرا دادن به فرامین مقام معظم رهبری ،طی یک اقدام جهادی؛  سیاست های  اقتصاد مقاومتی را برای جهش اقتصادی، مهار تورم، رفاه و کاهش بیکاری در دستور کار خود قرار دهد.

  به هرحال،  نظرات اقشار مختلف مردم  مبیّن آن است که، دولت باید در پسا برجام به جای ذوق زدگی از این رویداد و واردات خلال دندان،کلنگ، پیانو و دسته بیل از چین، اسب از آلمان، آب پرتقال از اتریش، واکس، شامپو، کفش و جوجه از فرانسه، لوازم جشن کریسمس و کلاه‌گیس و ریش مصنوعی از دوبی و افتتاح فروشگاه های مک دونالد و مرغ سوخاری آمریکایی ، سیاست های اقتصاد مقاومتی را به عنوان راه علاج وضعیّت اقتصادی کشور اجرایی نموده و به وعده های خود در رونق اقتصادی، جامه عمل پوشاند.

  همچنین هوشیاری در خصوص نفوذ اقتصادی و  توجه به هنمود های مقام معظم رهبری از جمله موضوعاتی است که باید نه به ظاهر بلکه در مقام عمل مورد توجه  دولت قرار گیرد که معظم اله مجدداً در نامه اخیر خود به ریاست محترم جمهوری فرمودند: همان‌طور که در جلسات متعدد به آن جناب و دیگر مسئولان دولتی یادآور شده و در جلسات عمومی به مردم عزیزمان گوشزد کرده‌ام، رفع تحریم‌ها هر چند از باب رفع ظلم و احقاق حقوق ملت ایران کار لازمی است، لیکن گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع معضلات کنونی جز با جدی گرفتن و پیگیری همه‌ جانبـه‌ی اقتصاد مقـاومتی میسر نخـواهد شـد. امیـد است که مراقبت شود که این مقصود با جدیت تمام دنبــال شود و بخصوص به تقویت تولید ملی توجه ویژه صورت گیرد و نیز مراقبت فرمائید که وضعیت پس از برداشته شدن تحریم‌ها، به واردات بی‌رویه نینجامد، و بخصوص از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از آمریکا جداً پرهیز شود.

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">