ندای البرز
چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ - - ساعت ۰۳:۱۸ 2018 Feb 18
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 17680
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۰
 •   
  رهسپار فضای مجازی به سمت گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری؛
  امروز استفاده از ابزار رسانه حرکت به سمت نظارت آنلاین مردم بر مسؤلان آغاز شده که البته از این آغاز می‌توان چنین استنتاج کرد که کشور در مسیر نوعی بلوغ سیاسی قرار گرفته است، بلوغی که پرچمدارش هیچ حزب و جریان سیاسی نیست.

  به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ندای البرز، میثم بهادری، امروزه به پشتوانه  فضای مجازی  رسانه‌های متعددی در سطح کشور فعالیت خود را آغاز کرده‌اند که این امر به نوبه خود نشان از گسترش بیش‌از پیش زمینه‌های آزادی بیان و دموکراسی در چهارچوب قوانین مربوطه است.

  همچنین با استفاده از ابزار رسانه حرکت به سمت نظارت آنلاین مردم بر مسؤلان آغاز شده که البته از این آغاز می‌توان چنین استنتاج کرد که کشور در مسیر نوعی بلوغ سیاسی قرار گرفته است، بلوغی که پرچمدارش هیچ حزب و جریان سیاسی نیست و این خود مردم هستند که آرمان‌های انقلاب و چگونگی فاصله گرفتن مدیران نجومی و شیشلیک خوار را از این آرمان‌ها رصد می‌کنند و با استفاده از این فرصت ایجاد شده در فضای مجازی به سمت گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری رهسپار می‌شوند.

  خاطرنشان می‌کنم، این فناوری (رسانه) آن چنان قدرت عظیمی دارد که برگزاری افطاری ساده و عمومی را به‌عنوان خواسته اجتماعی رهبر انقلاب، با انتشار هزاران تصویر به سنتی حسنه تبدیل می‌کند، سازمان محیط زیست را مجبور به بازنگری در حقوق محیط بانان، بخشی از غارتگران بیت‌المال را ناچار به استعفاء و بازنگری در لباس المپیک را مطالبه می‌کند و در همین شهرستان خودمان بررسی دوباره طرح کمربندی شمالی شهر الوند را.

  البته در بین همه این خدمات، طعم تلخ رسانه‌های سفارشی و وابسته بعضا کام جامعه و مردم را به تلخی می‌کشاند.

  القصه؛ این نظارت مردمی در حال تبدیل شدن به نهضتی مردمی و ملی است که هراس عجیبی را در دل معاندان انقلاب، مفسدان اقتصادی، سیاسی، صاحبان خرد و کلان رانت و احیاناً مسؤولان کم کار ایجاد کرده و به همین علت است که  دست همکاری به سمت برخی رسانه‌ها دراز می‌شود تا شاید بتوان فسادهای موجود را به دست مرور زمان سپرد، باشد که فراموش شوند.

  آری، مع‌الاسف امروزه شاهد مسئول‌زدگی و تا کیلومترها فاصله گرفتن از مردم‌مداری توسط برخی از رسانه‌های زنجیره‌ای و جیره‌خوار جریان خاص در سراسر کشور هستیم و می‌بینم که چطور این فناوری را که باید تحت فرماندهی عدالت خواهی مردم باشد، به سربازی برای خدمت به برخی مسؤولان خدانشناس تبدیل کرده‌اند و وظیفه راهبردی آنان را جلوگیری و محکوم کردن نظارت مردم بر مسؤلین قرار داده‌اند!

  به راستی ننگ‌باد بر آن رسانه‌ایی که خود را به کمتر از “خدمت به مردم” می‌فروشد و بجای اینکه صدای رسای ملت باشد، حنجره‌ای می‌شود برای اربابان خود و مردم را با برچسب‌های حزبی و قبیله‌ای محکوم می‌کند.

  این سخنان لاجرم مرا به یاد این پرسش‌ها می‌اندازد که چرا برخی رسانه‌ها به رغم تأکیدات فراوان مقام معظم رهبری در برابر فیش‌های نجومی و شیشلیک خوارها سکوت اختیار می‌کنند؟ چگونه در برابر قطار بیکاری که در کشور به راه افتاده است و به گفته علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هر ۵ دقیقه یک نفر به متقاضیان کار افزوده می‌شود باز هم سکوت اختیار کرده و بر تبل حمایت از برجامی می‌کوبند که قرار بود از محیط زیست تا آب مورد نیاز مردم را تأمین کند!

  این رسانه‌ها در برابر صاحبان رانت متواضع‌اند، صدای دردناک شکسته شدن غرور کارگران ایرانی در مقابل خانواده‌هایشان را نمی‌شنوند، در برابر نچرخیدن  چرخ سانتریفیوژها عکس‌العملی نشان نمی‌دهند و در عوض، چرخیدن چرخ زندگی مدیران نجومی برای شان خط قرمز می‌شود!

  تمامش این است؛ وقتی رسانه‌ای  پول را بشناسد و همه چیز از قبل برایش تعریف شده باشد، طبیعی است که نمی‌تواند نامش را در مفهوم رسانه مردمی بگنجاند و می‌شود اسباب دست عده‌ای مفسد و برانداز که برایشان جامعه و مردم جایگاهی ندارند.

  فرق امروز با دیروز در این است که تک‌تک اعضای جامعه از تریبونی مستقل برای اعلام نظر خود پیرامون اصل ماجرای پیگیری فساد سیاسی- اقتصادی و نظارت بر نحوه اجرای عدالت برخوردارند و این روندی است که هراس در دل مفسدان پنهان‌شده در تار و پود پرونده حقوق‌های نجومی را چند برابر کرده است.

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">