ندای البرز
دوشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ - - ساعت ۲۱:۰۶ 2018 Jul 22
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 12729
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۷
 •   
  رکود؛ این بار گریبانگیر کارگران شرکت کنتورسازی؛
  کارگران شرکت کنتور سازی تنها با وعده پرداخت حقوق صبوری کرده‌اند و نگذاشته‌اند کسی متوجه شود چه روزهای سختی را می‎گذرانند، اما در شرایط اقتصادی کنونی، تحمل یکماه حقوق نگرفتن وحشتناک است، چه برسد به 5 ماه کار بدون مزد.

  به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ندای البرز، در واپسین روزهای پایانی سال و در زمانی که تشکل های بظاهر مدافع حقوق کارگر در حال چرتکه اندازی منافع شخصی خود در حمایت از کاندیدایی خاص بسر می برند، کارگران شرکت کنتورسازی ایران در تجمعی دیگر، مقابل فرمانداری شهرستان البرز حضور یافته و خواستار احقاق حقوق قانونی خود شدند.

  این تجمع در شرایطی رخ میدهد که وزیر محترم کار، رفاه و تأمین اجتماعی دولت تدبیر و امید، در برنامه پیشنهادی خود به مجلس شورای اسلامی، عدم پرداخت به موقع حقوق کارگران را یکی از چالشهای بسیار خطرناک اجتماعی میدانسته که قرار بود با اتخاذ راههای کوتاه مدت و بلندمدت از آن پیشگیری گردد.

  به هرحال، امروز کارگران شب را به امید فردا که با دست پر به خانه برگردند سپری می‎کنند، اما باز هم تکرار انتظار و عدم پیگیری مشکلات آنان و…

  این کارگران تنها با وعده پرداخت حقوق صبوری کرده‌اند و نگذاشته‌اند کسی متوجه شود چه روزهای سختی را می‎گذرانند، اما در شرایط اقتصادی کنونی، تحمل یکماه حقوق نگرفتن وحشتناک است، چه برسد به ۵ ماه کار بدون مزد.

  یکی از کارگران حاضر در تجمع امروز در این باره به خبرنگار ندای البرز گفت: ما به علت عدم پرداخت حقوق خود از شهریورماه امسال تا کنون و نیز برخوردهای تند مدیر کارخانه با یکی از کارگران تجمع کرده ایم.

  وی ادامه داد: در ۲ ماه اخیر سه مرتبه در مقابل استانداری و فرمانداری تجمع کرده ایم که البته استانداری اقدام به اخذ تعهد کتبی از مدیر عامل شرکت برای واریز بخشی از حقوق معوقه نمودکه تا کنون به این تعهد نامه توجهی نشده و حتی به علت بدهی شرکت به بیمه تامین اجتماعی، کارکنان تا ماه گذشته بدون دفترچه درمانی بوده اند.

  این کارگر جوان شرکت کنتور سازی عنوان کرد: از ۴ماه گذشته تا کنون، مدیر کارخانه و مدیر مالی شرکت بجز دادن وعده، اقدام دیگری انجام نداده اند و اگر کسی بخواهد حقیقت را دانسته و یا مطالبات خود را طلب نماید، بدون حق و حقوق اخراج خواهد شد تا شاید پس از یکسال رفت و آمد در محاکم قضایی بتواند بخشی از حقوق خود را دریافت نماید.

  این دانشجوی کارگر اظهار میدارد: مشکلات کنونی بعد از خصوصی سازی شرکت ایجاد شده و متاسفانه مدیر عامل محترم پس از دریافت وام و  راه اندازی چندین واحد صنعتی مختلف در داخل این شرکت، خط تولید را تعطیل نموده است.

  کارگران حاضر در این تجمع می گویند: نزدیک به ۲ماه است که انبار شرکت کنتور سازی خالی از باطری بوده و تولید متوقف شده است و مشخص نیست که چرخه تولید در چه زمانی به راه خواهد افتاد تا به واسطه آن حقوق کارگران پرداخت شود.همچنین طلبکاران نیز با داشتن حکم توقیف اموال به شرکت مراجعه کرده و از ماشین گرفته تا لیفتراک و …را مصادره می کنند.

  720311450_95592_15844832190091219134

  این صدای کارگران مظلومی است که شاید در هیاهوی فضای انتخاباتی موجود، صدایشان بجایی نمی رسد و تنها خواسته قانونی آنها پرداخت به موقع  حقوق و واریز بیمه تامین اجتماعی است.

  البته عسکری سرپرست فرمانداری شهرستان البرز نیز در مصاحبه با یکی از رسانه های استان، موضوعاتی نظیر احیای مطالبات کارفرما و نیز ارائه تسهیلات به این شرکت را از اقدامات دارای اولویت برای رفع مشکلات این واحد تولیدی دانسته و عنوان کرده است: «حفظ اشتغال از اولویت های مهم درباره کارخانه کنتور سازی ست؛ تلاش می کنیم کار به بیمه بیکاری و یا بازنشستگی های پیش از موعد ختم نشود، چرا که این اتفاق به ضرر کارگرانی خواهد بود که سال ها در آن واحد زحمت کشیده اند. لذا  تلاش بر  این است تا با تامین منابع و تسهیلات این کارخانه به شکل صحیح و بدون داشتن  معوقات مالی کارکنان،  به فعالیت خود ادامه دهد. اما در صورتی که این امر به هر دلیلی محقق نشود، تمام توان خود را برای رسیدگی به حقوق بازنشستگان و کارگران این کارخانه و پرداخت مستقیم دستمزد ها به خود افراد  به کار خواهیم بست.»

  اما از آنجایی که خریدار عمده محصولات این کارخانه وزارت نیرو و در واقع خود دولت است، به نظر می رسد که موضوع رکود گریبانگیر بدنه دولتی ما نیز شده، موضوعی که سرپرست فرمانداری شهرستان البرز در بخشی از سخنان خود به آن اذعان میدارد که: «مشکل این کارخانه  عدم بازگشت نقدینگی است؛ چرا که به دلیل رکود حاکم و مشکلات مالیِ گریبان گیرِ دولت، درآمد حاصل از فروش محصولات به کارخانه باز نمی گردد و این مسئله در کنار مشکلات دیگر به ناتوانی های مالی این واحد صنعتی در پرداخت ها و تامین خدمات دامن می زند.»

  به نظر میرسد دولت طلایه دار عبور از رکود خود نیز در رکود گیر کرده و هنوز معجزه برجام نتوانسته بجز ایجاد اشتغال برای شرکت هایی نظیر ایرباس و پژو، موجب ایجاد اشتغال جوانان کشور، رفع موانع تولید و برطرف شدن مشکلات واحدهای صنعتی شود تا در نتیجه آن، امروز کارگران مظلوم کشور دچار مشکلات عدیده معیشتی نباشند.

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">