ندای البرز
یکشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۴ - - ساعت ۱۲:۰۸ 2018 Feb 22
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 12683
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۹
 •   
  معاونت پژوهشی پژوهشگاه فضایی ایران: دولت اجازه پرتاب 6 ماهواره را نمی‌دهد
  در شرايطي كه جامعه همچنان به دنبال توجيه علمي، فناوري و اقتصادي خريد هواپيماهاي A330 از فرانسه است و در عين حال شبكه‌هاي نخبگاني و فناورانه در حفظ و جذب سرمايه‌هاي انساني كشور دچار نقصان‌هاي چند‌بعدي ارزيابي مي‌شوند.

  به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ندای البرز، در شرایطی که جامعه همچنان به دنبال توجیه علمی، فناوری و اقتصادی خرید هواپیماهای A330 از فرانسه است و در عین حال شبکه‌های نخبگانی و فناورانه در حفظ و جذب سرمایه‌های انسانی کشور دچار نقصان‌های چند‌بعدی ارزیابی می‌شوند، معاون پژوهشی پژوهشگاه فضایی کشورمان از توقف صنعت فضایی، ندادن مجوز از سوی دولت برای پرتاب شش ماهواره و خروج ۴۰ نفر از متخصصان صنعت فضایی به مقصد امریکا و اروپا و حتی امارات خبر می‌دهد. این در حالی است که صنعت فضایی به عنوان یکی از صنایع راهبردی در کنار فناوری هسته‌ای به عنوان ابزار چانه‌زنی کشورمان در عرصه‌های بین‌المللی شناخته می‌شود.

  در سال‌های اخیر دولت همواره هشدارها نسبت به تهدید منافع ملی را به تندروی‌ها منتسب و آنها را بدبینی و سیاه‌نمایی علیه عملکرد خود تعبیر کرده و کاهش شتاب رشد علمی و توقف فعالیت‌های مطالعاتی در جهت توسعه دانش و فناوری را منکر شده است. با این وجود مطالعه بخشی از عملکرد دولت در این زمینه که از پرده حفاظت شده و طبقه‌بندی شده بیرون می‌افتد نشان می‌دهد هشدارها بدون پشتوانه حقیقی نیستند.

  اقتصاد دانش‌بنیان، اقتصاد مقاومتی، کاهش و قطع وابستگی اقتصاد به نفت از جمله کلیدواژه‌های پیشرفت کشورمان هستند که مورد تأکید تمام ارکان کشورند. دولت نیز کاهش وابستگی بودجه سال آینده به نفت را در جهت رفع این دغدغه اجتماعی عنوان می‌کند. در حالی که در برنامه بودجه پیشنهادی دولت خبری از توسعه اقتصادی مبتنی بر دانش و فناوری بومی نیست و کم شدن سهم نفت در درآمدهای دولت را افزایش مالیات و واگذاری‌ها و خصوصی‌سازی جبران می‌کند. تأمین کسری‌ها هم به عهده پول‌های آزادشده از حساب‌های بلوکه شده کشورمان گذاشته شده است.

  تیشه تدبیر دولت به ریشه صنعت فضایی!
  از سوی دیگر دولت سرخوش از توافق برجام در حالی از راه‌اندازی سریال برجام‌ها سخن می‌گوید که هیچ برنامه‌ای برای توسعه دانش و فناوری و ایجاد شبکه نخبگانی کشور ندارد. در عوض با نظر گرفتن افق چهارساله و اتخاذ تصمیماتی با تاریخ انقضای برابر با عمر دولت، پرداخت پول‌های کلان برای خریدهای فناورانه و صنعتی را در دستور کار قرار داده است. به طوری که منتقدین دولت بر این باورند که دولت عزم کرده تمام پول‌های آزادشده کشور را به بهانه اینکه کلید قفل مذاکرات را در دست داشته، صرف خریدهای اروپایی خود کند و از آن در راستای اهداف سیاسی و تبلیغاتی بهره ببرد.

  در این شرایط محسن شاطرزاده، معاون پژوهشی پژوهشگاه فضایی ایران در حاشیه همایش ۶۰۰ نفری بسیج دانشجویی در ساری اظهار کرد: امروز دانش و تکنولوژی از مؤلفه‌های قدرت نرم یک کشور محسوب می‌شود و ما برای اینکه زیر سلطه نباشیم و به قدرت برسیم باید رشد علمی خود را ارتقا بدهیم که البته این امر در حال شکل گرفتن بود تا اینکه دولت یازدهم روی کار آمد.

  وی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر توقف رشد علمی افزود: این دولت همه زمینه‌هایی را که باعث ایجاد قدرت نرم برای کشور می‌شد، از جمله هسته‌ای و فضایی تعطیل کرد و پس از تعطیلی صنعت هسته‌ای، با فشار غرب اقدام به تعطیلی صنعت فضایی کرد و آن را از معاونت ریاست جمهوری به معاونت یک وزارتخانه بی‌ربط تنزل داد و تمام بودجه‌های پژوهشی آن را صفر کرد.

  واردات هواپیما و صادرات دانشمند!
  شاطرزاده تصریح کرد: متأسفانه سه سال است که صنعت فضایی ما خوابیده است و نگذاشتند که در حوزه فضایی کاری انجام شود. وی با اشاره به اینکه ما شش ماهواره آماده پرتاب داریم و دولت اجازه نداده است که آنها پرتاب شوند، تأکید کرد: صنعت فضایی ما که قرار بود در سال ۲۰۱۵ انسان به فضا پرتاب کند، عملاً از بین رفته است.

  معاون پژوهشی پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه دولت نه‌تنها صنعت فضایی کشور را تعطیل کرد، بلکه دانشمندان این صنعت را هم به حال خود رها کرده است، گفت: در این دو سال ۴۰ نفر از متخصصان صنعت فضایی به امریکا و اروپا رفته‌اند و جذب کار شده‌اند، حتی امارات متخصصان ما را جذب می‌کند و در حال راه‌اندازی صنعت فضایی است و می‌خواهد تا چند سال آینده گردشگر به فضا پرتاب کند.

  وی در پایان تأکید کرد: در این دولت تمامی ابزارهای قدرت و مؤلفه‌های قدرت ما تعطیل شده است و این موضوع در بحث اتمی ما هم همین‌گونه است. دانش و تکنولوژی یک امر استراتژیک است و اگر می‌خواهیم مستقل باشیم باید مسلط به دانش و تکنولوژی باشیم.

  گفتنی است اقدام معکوس دولت در فرآیند توسعه علم و دستیابی به فناوری پیشرفته در حالی اتفاق می‌افتد که اخیراً کشورمان به عنوان بزرگ‌ترین خریدار فناوری غرب وارد بازارهای جهانی شده است و این کشورها در فروش محصولات خود به ایران با یکدیگر رقابت می‌کنند. روند خریدهای خارجی دولت به طوری بوده که برخی گمانه‌زنی‌ها بر عزم غرب در ممانعت از خروج پول‌های آزادشده کشورمان از بانک‌های امریکایی و اروپایی به هر قیمتی دلالت دارند. خرید هواپیماهای مسافربری از کشور فرانسه یکی از نمونه خریدهای دولت است که توجیه علم و فناورانه آن بیان نشده است.

  در عین حال موضع دولت در برابر دانش و فناوری فضایی به اندازه‌ای آشکار بوده که جایی برای آماربازی باقی نمی‌گذارد؛ کاری که برای تعدیل شیب نزولی تولید علم ظرف دو سال گذشته از سوی وزارت علوم و مجموعه دولت صورت گرفت.

  منبع : روزنامه جوان

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">