ندای البرز
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - - ساعت ۲۰:۱۰ 2018 Apr 19
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 24426
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۴
 •   
  مراسم نمادین تشییع شهدای کربلا درشهر الوند برگزارشد
  حادثه عاشورا در دل خود هم‌شیر مردانی چون عباس (ع) دارد و هم شیر زنانی که در اوج اسارت آزاد و آزاده هستند و با کلامشان کاخ یزیدیان زمان را می‌لرزانند

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ندای البرز:کربلا ۱۲محرم سال ۶۱هجری – قمری
  آنجا که مردان، نامردان روزگارند و کنج پستوهای خانه را از ترس ابن زیادها و یزیدیان برای حفاظت جان و ادا نکردن حقشان به امام زمانشان انتخاب کرده‌اند؛ بایستی زن بود، زنی از جنس شیرزنان بنی اسد تا مردوار کلنگ‌ها را بر دوش گرفته و حرمت پیکرهای آسمانی شهدای عاشورا را حفظ کرد.
  حادثه عاشورا در دل خود هم‌شیر مردانی چون عباس ع، حسین ع، علی اکبرع و قاسم ع ،حر و… دارد و هم شیر زنانی که در اوج اسارت آزاد و آزاده هستند و با کلامشان کاخ یزیدیان زمان را می‌لرزانند تا مردمان تمام اعصار بدانند که خاندان علی ع و آل علی ع تن به شهادت می‌دهند اما هیهات که تن به ذلت بدهند و جز زیبایی چیزی در صحنه کربلا و شهادت نمی‌بینند.
  در دوازدهم محرم سال ۶۱ هجری – قمری زنان طایفه بنی اسد مردانه بیل‌ها و کلنگ‌ها را بر دوش گرفته و وارد صحرای کربلا می‌شوند.
  اینجا سرزمین نینواست، سرزمین کرب و بلا.
  ضجه‌های زنان طایفه بنی اسد بغض عاشورایی آسمان را سنگین‌تر می‌کند.
  تاریخ گواه است که این شیر زنان چگونه امام حقشان را یاری کرده‌اند، آن زمان که مردان زمانشان از مردانگی تنها نامی با خود داشتند.
  زنان قوم بنی اسد مادران، خواهران، دختران و حتی زنان شهدای سرزمین کرب و بلا نیستند اما تاریخ گواه است که چگونه هم‌چون مادران جوان مرده بر سر پیکر شهدای مظلوم کربلا شیون و ضجه می‌زنند و آه و حسرت سر می‌دهند که چرا دیر به صحنه کربلا رسیده‌اند…وااا محمدا….
  کم کم نیزه‌های فرو رفته در پیکر بی جان شهدا کنار می‌رود و تن شهدا مشخص می‌شود .
  دستان عباس بن علی ع در گوشه‌ای، پیکر بی سر وهب تازه داماد که مادرش زمان شهادتش به سپاه دشمن گفت: ما چیزی را که برای رضای خدا داده‌ایم پس نمی‌گیریم در گوشه ای دیگر زیر آفتاب سوزان کربلا است.
  لالایی مادران قوم بنی اسد برای کودک شش ماهه حسین ع و ضجه خواهرانه زنان بنی اسد برای قاسم نوجوان و رشیدی علی اکبری که همگان او را شبیه‌ترین فرد به رسول خدا ص می‌دانند.
  بوی خون، چادر سوخته، آه و ناله مادری، وای بر سرزمینی که مردمانش قدر امام زمانشان را ندانند و نفرین بر آن سرزمین.
  به گزارش خبرنگار فرهنگی ندای البرز، سالیان سال است که در دوازدهم محرم الحرام زنانی از اقوام مختلف ساکن استان قزوین مراسمی نمادین به تبعیت از مراسم تشییع پیکر شهدای کربلا که توسط زنان قوم بنی اسد صورت گرفت در قزوین انجام می‌دهند به طوری که این مراسم در میراث معنوی ثبت شده است.
  یک تاریخ نویس قزوینی در مورد آیین نمادین تشییع پیکرهای مطهر شهدای کربلا در استان قزوین می‌گوید: بعد از واقعه عاشورا، اجساد مطهر شهدای کربلا بر زمین ماند و عمر بن سعد خاندان اهل بیت را به اسارت گرفت و سرهای شهدا را بر نیزه کرده تابه سمت شام حرکت کنند.
  محمد حسن سلیمانی عنوان می‌کند: بعد از حادثه عاشورا کسی جرأت نمی‌کرد که به دشت کربلا آمده و پیکر شهدا را دفن کند و این اجساد مطهر تا روز دوازدهم محرم بر زمین بود‌.
  وی ادامه می‌دهد: در روز دوازدهم محرم سال ۶۱هجری-قمری زنان طایفه بنی اسد که از قبیله‌های نزدیک به سرزمین نینوا بودند در شرایطی که مردانشان شهامت دفن شهدای کربلا را نداشتند با برداشتن ابزار لازم که نمونه آن را امروزه در تشییع نمادین مشاهده می‌کنیم شهدای کربلا را تشییع و خاکسپاری کردند.
  سلیمانی خاطرنشان می‌کند: در مورد پیکرهای مطهر شهدای کربلا ادله‌های تاریخی، عرفانی و شرعی وجود دارد که بعد از شناسایی، توسط زنان طایفه بنی اسد تشییع و به خاک سپارده شد.
  این استاد دانشگاه با اشاره به تاریخچه قبیله بنی اسد یاد آور می‌شود: طایفه بنی اسد در نزدیکی صحرای کربلا و در محلی به نام باضریه زندگی می‌کردند که این توفیق را داشتند در دوازدهم محرم سال ۶۱هجری-قمری پیکرهای شهدای کربلا را به خاک بسپارند.
  وی با اشاره به اینکه بیش از ۴۰۰ سال است زنان قزوینی به تبعیت از زنان قوم بنی اسد مراسم شبه تشییع شهدای کربلا را انجام می‌دهند می‌افزاید: ردپای تشییع نمادین پیکرهای مطهر شهدای کربلا از اواخر دوره صفویه در قزوین مرسوم است و در این تشییع زنان اقوام متعددی که در قزوین ساکن هستند از زنان کرد، ترک، لر، فارس، تات و غیره مشترکٱ در این مراسم نمادین شرکت می‌کنند.
  این تاریخ نویس معاصر اضافه می‌کند: در آیین‌های متداول ایام عزاداری حسینی در سطح کشور آیین تشییع نمادین پیکرهای مطهر شهدای کربلا تنها در قزوین و با مشارکت زنان تمام اقوام ساکن استان قزوین انجام می‌شود.
  در ادامه این گزارش زهرا امینی از بانوان شرکت کننده در این مراسم می‌گوید: زنان استان قزوین در این مراسم به یاد زنان بنی اسد دور هم جمع می شوند و به سوگواری می پردازند.

  وی تصریح می‌کند: این مراسم به یاد بانوان قبیله بنی اسد که در این روز بزرگترین کار ممکن را انجام دادند و زنان در این مراسم به طور ویژه برای بانوان حاضر در کربلا عزاداری می کنند.

  زنانبنی اسد پیشگامان دفن یاران امام شدند. آنهایی که در تاریخ عرب بیشترین ظلم و ستم را متحمل شدند گویا زنان می تواند حتی با پیشقدمی در چنین کارهایی تجلی یابند.

  بنابراین گزارش، زنان طایفه بنی اسد به تمام مردم در تمام اعصار نشان دادند که زن در شیعه و اسلام محدود و اسیر نیست بلکه انسانهایی آزاده هستند که می توانند تاریخ را به بهترین شکل رقم بزنند تا به تمام مردم در تمام زمانها بفهمانند که هر سرزمینی کربلاست و هر روزی عاشورا و آنان که به امر خدا و امام و ولی‌شان جهاد کرده ‌اند و
  رفته‌اند کاری حسینی کرده‌اند و آنان که مانده‌اند باید کاری زینبی کنند وگرنه یزیدی‌اند.

  گزارش :زهرا غیاثوند
  انتهای پیام/

  مطالب مرتبط با موضوع :
  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">