ندای البرز
چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ - - ساعت ۱۷:۵۶ 2018 Mar 21
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 3035
 • تعداد نظرات : ۲ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۲۸
 •   
  گزارش ندای البرز از بازار
  باتوجه به رشد بی سابقه مایحتاج مردم در بازار شب عید و هجوم گرانی‌ها، همچنان مردم ایران، عید باستانی خود را گرامی می دارند و خود را برای ورود به سال جدید آماده می کنند .

  پایگاه خبری،تحلیلی ندای البرز، روزهای پایان سال که می شود، ایرانیان به رسم سال های کهن، برای نو کردن جامه و تهیّه لوازم پذیرایی از مهمان ها نوروزی، قدم به بازار می گذارند و به همین دلیل این روز ها بازار خرید و فروش بسیار داغ است .

  همچنین اگر حوصله شلوغی و سرو صدا را داشته باشید و سری به بازار های موجود درسطح شهرستان البرز بزنید، از محمدیّه گرفته تا خیابان امام خمینی(ره) شهر الوند، شاهد نوای دست فروشان و مغازه دارانی خواهید بود که شما رابرای خرید اجناس خود فرا میخوانند و از این رو، ازدهام جمعیّت همراه با انواع صداها در هم آمیخته و شوری به نام بازار شب عید ایجاد کرده که این روزها، بعضاً افزایش قیمت ها در این بازار کاملاً ملموس و مشهود بوده و نگرانی هایی را برای اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه ایجاد کرده است.

  البته برخی از این افزایش قیمت ها به دلیل پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه می تواند طبیعی باشد؛ اما بخش دیگری از افزایش قیمت ها نه به این دلیل، که به واسطه سود جویی و عدم نظارت صحیح بر این بازار پر تلاطم است که همواره مسئولان کشور، استان و شهرستان به کنترل آن وعده دادند، اما تا کنون کمتر سالی بوده که این بازار در شب عید کنترل شده و نظارت کافی بر آن اعمال شود؛ حتی با جمع آوری دستفروشان، جریمه و پلمپ مغازه ها!

  برای بررسی این موضوع و اطلاع از وضعیت قیمت ها ، کیفیّت اجناس موجود و سنجش قدرت خرید مردم سری به بازار شب عید شهر الوند و زیباشهر زدیم تا از نزدیک شاهد مسائل و مشکلات مردم در روزهای پایانی سال باشیم.

  جوانی که در حال تماشای متحیّرانه قیمت های موجود در ویترین کفش فروشی بود ، به خبرنگار پایگاه خبری،تحلیلی ندای البرزگفت: قیمت بازار نسبت به اجناس موجود تناسب دارد، امّا برای خرید کالای باکیفیت و متناسب با شأن یک ایرانی ، باید مبلغ زیادی را پرداخت کرد که در این صورت تناسب میان دخل با خرج برهم خورده و قدرت خرید بسیار کم می شود و بنده که دارای همسر و ۲فرزند هستم توانایی پرداخت مبلغ زیادی رابرای خرید اجناسی مانند کفش را ندارم.

  وی ادامه داد: اگر به قیمت کفش، کیف، لباس و حتی مرغ نگاهی اجمالی داشته باشید، افزایش قیمت ها بسیار ملموس است و خرید جنس خوب برای افراد کارگری مانند بنده بسیار سخت سخت و ناگوار است امّا میتوان اجناس چینی موجود در بازار را که بعضاً دارای کیفیت مناسبی هم نیستند را خریداری کرد.

  IMG_7703

   شهروندی که به همراه همسر و فرزند خود به بازار آمده بود اظهار داشت: نسبت به سال گذشته قیمت ها رشد چندانی نداشته و تقریباً مناسب است و با توجه به جمعیت انبوهی که در بازار و مغازه ها حضور دارند، فکر میکنم وضعیت بازار خوب بوده و مشکل آنچنانی وجود ندارد.

  مرد میانسالی که به همراه همسر خود آجیل شب عید را تهیّه کرده بود عنوان کرد: شکر خداوند از خرید خود راضی بودم، اما قیمت ها نسبتاً گران بوده و مردم به سختی میتوانند خرید کنند، البته این خرید ها بستگی به توان افراد متفاوت است؛ اما برای شهر کارگر نشینی مانند الوند بسیار سنگین است وبنده به اجبار و سختی اقدام به خرید کرد ه ام.

  IMG_7714

  مرد جوانی دیگری نیز گفت: ازموقعی که بازار عمومی تر شده قیمت ها شکسته شده، مردم میتوانند خرید کنند و به نظر بنده قیمت ها ی موجود مناسب است.

  پدری که به همراه فرزند خود وبرای تهیّه البسه مورد نیاز به بازار مراجعه کرده بود در مورد وضعیّت قیمت و کیفیّت اجناس موجود دربازار اظهار داشت: قیمت ها نسبت به تورم بد نیست، تنوع اجناس زیاد بوده و مردم میتوانند با توجه به توان خود خرید کنند، اما برای خرید جنس مرغوب لازم است تا هزینه بالایی پرداخت شود و کیفیت اجناس موجود بستگی به مبلغ پرداختی دارد.

  شهروند جوانی با حالت تأسف به خبرنگار ما می گوید : در تمام دنیا وقتی درخواست برای خرید اجناس بیشتر می شود، درصدی را برای کاهش قیمت ها در نظر میگیرند تا مردم بتوانند نسبت به گذشته خرید بیشتری داشته باشند، امّا در کشور ما درست در زمان اوج خرید مردم، قیمت ها به دلیل عدم نظارت صحیح مسئولین، بعضاً تا ۱۰۰در صد هم افزایش پیدا میکند و حداقل لازم است تا اگر مسئولین نمی توانند قیمت ها راکاهش دهند، تدابیر لازم را برای عدم افزایش قیمت ها بیاندیشند تا مردم دچار سختی نشوند و اضافه کرد: بنده فقط توانسته ام مایحتاج ضروری خود را به سختی تهیه کنم.

  IMG_7706

  همشهری دیگری سری تکان می دهد و بیان میکند: قیمت مایحتاج ضروری شب عید، از قبیل آجیل، پوشاک و کفش بسیار گران بوده و متناسب با نرخ تورم اعلام شده توسط دولت نبوده است و این را میتوان در سبد کالایی که مردم در بازار ها خریداری کرده اند مشاهده کرد که اکثراً مواد ضروری مورد نیاز مردم است و ادامه داد: به دلیل اینکه این شهر کارگر نشین است، سطح حقوق ها پایین بوده و نمی توان با این شرایط خرید ایده آل و تغذیه خوب را فراهم کرد که ما هم از این قضیه مستثنی نیستیم.

  در پایان، روایت جانسوز این روزها را باید از زبان کسانی شنید، که حتی قدرت خرید حداقل ما یحتاج ضروری خود را نیز ندارند و برای اینکه در مقابل خانواده خود شرمنده نباشند، آثاری از حضور آنها در بازار نیست؛ محرومین و مستضعفان جامعه را فراموش نکنیم.

  انتهای پیام

  ۲ نظر برای “سختی تهیّه مایحتاج شب عید در هجوم گرانی ها”

  1. شهروند گفت:

   قابل توجه اقایونی که تو اصناف هستن ومعلوم نیست که چند ساله چیکار میکنن.

  2. یه الوندی گفت:

   اقای شهروند منم با نظر شما موافقم…امیدوارم که این پیامو اقای رضایی بخونه

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">