ندای البرز
جمعه ۰۷ آذر ۱۳۹۳ - - ساعت ۱۶:۵۰ 2018 Apr 20
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 490
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ آذر ۱۳۹۳ - ۱۵:۲۰
 •   
  استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه سطر به سطر ان‌پی‌تی را خوانده‌ام، تاکید کرد: در ان‌پی‌تی به حق بهره‌برداری هسته‌ای ایران اشاره شده اما در هیچ جای این معاهده حق غنی‌سازی ایران ذکر نشده است.

  پایگاه خبری ندای البرز به نقل از شاخص نیوز: سعید زیباکلام پنجشنبه شب در نشست روشنگری سیاسی که در سالن تبلیغات اسلامی استان قزوین برگزار شد با اشاره به موضوع هسته‌ای ایران اظهار کرد: در ابتدای دولت یازدهم گفته شد که چرخ معیشت باید بچرخد و چرخ سانتریفوژها هم باید بچرخد و پیوندی بین این دو مقوله برقرار شد.

  وی در ادامه اذعان داشت: جریان مذاکرات از ابتدای دولت یازدهم آغاز به کار کرد و ایران در این مدت با تبریک، شادمانی و صحبت‌هایی از جانب آمریکا مواجهه بود که قابل تأمل است.

  این تحلیل‌گر سیاسی با بیان اینکه مذاکرات ایران با ۱+۵ در ۳ آذر ماه ۹۲ کلید خورد، گفت: در ۴ آذر ماه ۹۲ رئیس جمهور نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب نوشتند که سه نکته مهم در آن بود اول اینکه قدرت‌های جهان در برابر ایران تسلیم شده‌اند، دوم اینکه قدرت‌های جهان بالاخره حق غنی‌سازی را برای کشور به رسمیت شناختند و در آخر اینکه تحریم‌های نفتی، کشتیرانی شکسته شده و دیوار تحریم‌ها در حال ترک برداشتن است اما متاسفانه در عمل اینطور نبود.

  زیباکلام با بازخوانی اتفاقات ۳ آذر ماه ۹۲ تصریح کرد: دکتر ظریف وزیر امور خارجه ایران بعد از انعقاد توافق‌نامه در ژنو قبل از بازگشت به کشور در مصاحبه‌ای عنوان می کند که «خوشحالیم طرف‌های غربی حق غنی‌سازی ایران را به رسمیت شناختند» و به فاصله چند ساعت بعد جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای می گوید «مطلقأ حق غنی‌سازی ایران به رسمیت شناخته نشده است».

  استاد دانشگاه تهران عنوان کرد: دکتر ظریف مجدد در مصاحبه‌ای به منظور تاکید اعلام می کند که حق غنی‌سازی هسته‌ای برای ایران در دو جای توافق‌نامه ذکر شده است؛ اول در دیباچه و سپس در بخش چهارم که در آن راهکارهایی برای ادامه مذاکرات بیان شده است.

  وی ادامه داد: بلافاصله جان کری با صراحت بیان می کند که حق غنی‌سازی برای ایران در هیچ گوشه از توافق‌نامه آورده نشده است و وزیر امور خارجه ایران پس از بازگشت به کشور اشاره می کند که مهم نیست بعضی‌ها تفسیر می کنند در توافق‌نامه ژنو حق غنی‌سازی ایران عنوان نشده به هر حال در معاهده عدم اشاعه هسته‌ای یا ان‌پی‌تی این موضوع ذکر شده است.

  این تحلیل‌گر سیاسی اضافه کرد: طولی نمی کشد که جان کری بعد از این صحبت‌ها طی چندین مصاحبه می گوید که در هیچ چهارگوشه ان‌پی‌تی حرفی از غنی‌سازی زده نشده است.

  زیباکلام با اشاره به ضد و نقیض‌ها در گفتار و نحوه عمل در توافق‌نامه بیان کرد: از همان ابتدا متن اصلی توافق‌نامه به دستم رسید اما از عمد می گویم که ترجمه این متن مخدوش است تا شاید وزارت کشور از طریق امنیتی این موضوع را پیگیری کند و خیلی از ناگفته‌های این توافق‌نامه آشکار شود.

  وی با بیان اینکه سطر به سطر ان‌پی‌تی را خوانده‌ام، تاکید کرد: در ان‌پی‌تی به حق بهره‌برداری هسته‌ای ایران اشاره شده اما در هیچ جای این معاهده حق غنی‌سازی ایران ذکر نشده است.

  عضو هیأت علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: هیچ اذعانی در راستای به رسمیت شناختن حق غنی‌سازی ایران توسط غربی‌ها و در توافق‌نامه ژنو وجود ندارد نه در اطلاعیه کاخ سفید و نه در پارلمان اروپا و نه در کنگره آمریکا هیچ کجا چنین ادعایی ثبت نشده است که بارها از زبان آقای رئیس جمهور و آقای ظریف به کار برده می شود.

  زیباکلام یادآور شد: در ۲۷ آذر ماه ۹۲ وزیر امور خارجه ایران از فروریختن تحریم‌ها و آزاد شدن معاملات نفتی کشور خبر می دهد و در مقابل وزیر امورخارجه آمریکا تاکید می کند که نظام تحریم‌هاهمچنان پابرجاست.

  وی افزود: در ۶ ماهه نخست بعد از توافق‌نامه ژنو ۴/۲ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران پس داده شد و مابقی در بانک‌های غربی به صورت مسدود شده باقی ماند.

  توافق‌نامه ژنو فضا را برای اعمال تحریم‌های جدید باز گذاشته است

  این استاد دانشگاه تهران با اشاره به ۷ بهمن ماه سال ۹۲ گفت: دکتر روحانی در دیدار با فعالان فرهنگی هرمزگان از برداشته شدن تحریم‌ها علیه کشور خبر می دهد و اینجا این سوال مطرح می شود که اگر تحریم‌ها کنار رفته است پس چرا مذاکرات همچنان ادامه دارد و ۳ هزار کیلوگرم از اورانیم غنی شدهاز حالت اغنا خارج شده است.

  زیباکلام با تاکید بر سه نکته مهم در توافق‌نامه ژنو عنوان کرد: نکته اول هیچ تحریم جدیدی در زمینه هسته‌ای به کشور ایران تحمیل نمی شود و در ادامه هیچ تحریمی توسط اتحادیه اروپا و دولت آمریکا در زمینه هسته‌ای اعمال نخواهد شد.

  وی افزود: این سه نکته این مفهوم را می رساند که در عرصه هسته‌ای؛ تحریم‌ها به قوت خود باقی است و دشمن می تواند تحریم‌های جدید در زمینه موشکی‌ و حمایت از حزب‌الله را علیه ایران اعمال کند و درواقع فضا باز است برای تحریم‌های جدید.

  عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به به تمدید چهارماهه مذاکرات پس از ۲۷ آذر ماه ۹۲ اظهار کرد: در بیانیه کاخ سفید آمده در مرحله محرنامه اول، از ۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده ایران ۱۰۰ کیلوگرم آن خنثی و به صفحه سوخت تبدیل می شود که تولید اورانیوم از صفحه سوخت بسیار سخت خواهد بود و مابقی آن به اورانیوم ۵ درصد تقلیل می یابد.

  زیباکلام اضافه کرد: این درحالی است که این محرمانه‌ها در ایران اعلام نشد؛ در تمدید هفت ماهه مذاکرات هیچ سطر مکتوبی در جامعه دیده نشد، آیا ملت ایران و مردمی که رأی داده‌اند نامحرم هستند؟ آیا این است دولت راستگویان؟

  سعید زیباکلام در ادامه تحلیل مذاکرات ایران ۱+۵ و توافق‌نامه ژنو در همایش روشنگری سیاسی که پنجشنبه شب در سالن اجتماعات سازمان تبلیغات اسلامی استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: آرام، آرام تأسیسات هسته‌ای در توافقات محرنامه تعطیل می شود و مردم از آن بی‌خبرند و آمریکا هیچ عجله‌ای برای توافق نهایی ندارد چراکه خیلی آرام و دور از جنجال دارد به اهداف و بندهای مهم توافق‌نامه که مهم‌ترین آن تعطیلی تأسیسات ایران است دست پیدا می کند.

  پشت درهای بسته چه اتفاقی افتاده که آمریکا تا این حد گستاخ شده است؟

  وی تذکر داد: تحول جدیدی در جریان مذاکرات در ۳ ماهه اخیر در حال شکل‌گیری است و آن اینکه آمریکا به عنوان عمود تحریم‌ها که نقش محوری در مذاکرات دارد ابعاد عمیق‌تری همانند پیوند اهداف موشکی ایران به بحث هسته‌ای را وارد مذاکرات کرده است در حالی که در گذشته نبود.

  عضو هیأت علمی دانشگاه تهران افزود: مذاکرات در حال پیشروی به سمت متهم کردن ایران برای دفاع از تروریست است، آمریکایی‌ها حماس و حزب‌الله را تروریست می خوانند اما در مقابل؛ گروه‌های تکفیری و آدم‌کش داعش را حمایت کرده و می گویند که آن‌ها از خود دفاع می کنند.

  زیباکلام با اشاره به رویکرد جدید آمریکایی‌ها در مذاکرات اخیر گفت: یکی از برنامه‌های آمریکا این است که ایران باید در مقابل امنیت اسرائیل و هم‌پیمانان ما در منطقه تعهد بدهد و اینجا این موضوع مطرح می شود که آ‌ن‌ها از مذاکره‌کنندگان ما چه دیده‌اند که این قدر گستاخ شده‌اند؟ چه اتفاقی افتاده است پشت درهای بسته؟

  مجلسی‌ها تازه یادشان افتاده که بگویند توافق‌نامه ژنو می توانست بهتر از این باشد

  وی در ادامه خطاب به مجلسی‌ها تصریح کرد: آیا نباید مجلس که وظیفه پاسداری و دفاع از منافع ملت و کشور را دارد وارد عمل شود؛ بعد از ماه‌ها مذاکره و رفت و آمد تیم مذاکره کننده؛ تازه آقایان یادشان افتاده که بگویند توافق‌نامه ژنو می توانست بهتر از این باشد و بیان می کنند که این روند عاقلانه است اینکه تأسیسات هسته‌ای با صرف هزینه‌های زیاد مادی و معنوی به دست آمده و امروز همانند کوه یخی در حال آب شدن است، عاقلانه است؟

  عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه یکی از مقامات خزانه‌داری آمریکا بیان می کند که تحریم‌ها علیه ایران افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: هیچ یک از این موضوعات در ایران گفته نمی شود و واقعیت هم همین است مذاکرات تحریم‌ها را برنخواهد داشت.

  زیباکلام با اشاره به گستاخی آمریکا اذعان داشت: آمریکا به دنبال این است که ایران در ابتدا حمایت خود از نهضت‌های اسلامی را بردارد، روابط اجتماعی داخلی خود را طبق نظر آمریکا تنظیم کند و در آخر اینکه ایران متعهد به ایجاد امنیت برای اسرائیل شود و تا زیر سوال بردن اصل این موضوع پیش رفته است که چرا موشک‌های دوربرد ایران به اسرائیل دسترسی دارند و می توانند صفر تا صد این منطقه را بزنند.

  وی بیان کرد: دولت آمریکا اقتدار و مقاومت ایران را در سوریه و لبنان را دیده است؛ امروز نفوذ ما در برخی کشورها بیشتر از نفوذ آمریکا بوده و به همین دلیل است که این روزها رئیس جمهور آمریکا نامه‌ها می نویسد؛ این حاصل عزت و اقتدار ملت ایران است و این عزت و سربلندی هزینه دارد.

  ali-gorgin-45

  قدرت رقیب برای آمریکا ایران است

  این استاد دانشگاه، ژاپن را یک بساز و بفروش خواند و اظهار کرد: قدرت رقیب برای آمریکایی‌ها ایران است و این استقلال هزینه دارد و اسلام نیز جز این نیست که باید در مقابل ظلم ایستاد و مبارزه کرد.

  زیباکلام با اشاره اینکه گفته می شود برخی صحبت‌های مقامات آمریکایی فقط مصرف داخلی دارد، عنوان کرد: اینکه در برخی مواقع و در برخی مصاحبه‌ها یکسری صحبت‌ها مصرف داخلی دارد حرف اشتباهی نسیت اما یکسری حرف‌ها برای محافل خاص گفته می شود که برای افکار عمومی نبوده؛ بلکه برای تصمیم‌گیری و مطلع شدن سایر قوای آمریکاست و اینجا تمام واقعیت‌ها بیان می شود.

  عضو هئیت علمی دانشگاه تهران افزود: آشنایی با سازوکار رسانه‌ها و نسبت آن‌ها با قدرت‌ها به ما آگاهی می دهد که آمریکایی‌ها برای کجا و به چه منظور حرف می زنند و تشخیص این ظرافت از طریق تجربه به دست می آید.

  وی در پاسخ به سوال یکی از حاضرین در رابطه با نظر رهبر معظم انقلاب نسبت به مذاکرات و تحلیل اینکه ایشان بیان می کنند حامی دولت هستند، ابراز کرد: رهبری همواره از دولت‌ها حمایت کرده‌اند و از این دولت نیز حمایت می کنند اما این به آن معنی نیست که تمام سیاست‌های دولت در حوزه‌های مختلف را تایید می کنند.

  این استاد دانشگاه اضافه کرد: مقام معظم رهبری بارها بیان کرده‌اند که به مذاکرات خوش‌بین نیستم و خواستار هوشیاری مردم در این زمینه شده‌اند و این بدان معناست که اگر رهبری همه سیاست‌های دولت را قبول دارند چرا خواستار هوشیاری ملت هستند.

  زیباکلام بیان کرد: اینکه رهبر معظم انقلاب می فرمایند که از تیم مذاکره کننده و دولت حمایت می کنم و اینان فرزندان انقلاب هستند؛ این سخنان برد بین‌المللی دارد و این در حالی است که رهبری هیچ کجا عنوان نکرده‌اند که مذاکرات ثمربخش است و ایشان برخی از حرف‌ها را به صورت کلی بیان می کنند.

  رابطه آقای لاریجانی و دکتر روحانی قابل تأمل است

  وی در ادامه در پاسخ به این سوال و تحلیل رابطه آقای لاریجانی و دکتر روحانی گفت: یک نوع هم‌سویی بین این دو فرد وجود دارد که بسیار قابل تأمل است و نظر آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران این است که مذاکرات عاقلانه بوده اما می توانست بهتر از این باشد و اذعان می کند که به روند مذاکره امیدوار هستم.

  زیباکلام در پایان گفت: هر چه می گذرد برخی شخصیت‌ها بیشتر خالی از اصولگرایی می شوند و با خود تصمیم گرفته‌ام از این پس در هر انتخاباتی به جای تمرکز روی ظواهر افراد؛ همیَت و غیرت شخصیت‌ها را نسبت به انقلاب در نظر بگیرم و تا این مورد برایم روشن نشود به کسی رأی نخواهم داد.

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">