ندای البرز
چهارشنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۶ - - ساعت ۱۰:۰۲ 2018 Mar 17
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 23896
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴
 •   
  گزارش ندای البرز از جایگاه مساجد در دنیای اسلام:
  والدین باید تلاش کنند فرزندان خود را به سمت مساجد سوق بدهند چرا که مساجد پایگاه ترویج ارزش‌های دینی و اسلامی است و فرزندان را از آسیب‌های اجتماعی مصون نگه می‌دارد.

  به گزارش خبرنگار فرهنگی پایگاه خبری تحلیلی ندای البرز، در دغدغه‌های روزمرگی عصر ماشین، آنجا که در دنیا غرق شده‌ای و دیگر نمی‌توانی برای مشکلاتت راهی بیابی صدای اذان که از مناره‌های مسجد بلند می‌شود ناخودآگاه امیدی بر دلت می‌نشیند که هنوز خداوند هوایت را دارد واین امید مشکل گشای تمام مشکلات افراد است.
  این‌ روزها تنها وقت نماز صدای اذان از مناره‌های مسجد بلند‌‌ می‌شود و مردم را برای انجام فریضه دینی‌شان به مسجد فرا می‌خواند.
  قدیمی‌ترها می‌گویند: در گذشته اذان گفتن موذن در زمان نامناسب آن به این معنی بود که اتفاقی برای اهالی محل افتاده است و کسی به کمک نیاز دارد و اهالی برای کمکش راهی مسجد محل می‌شدند.
  در گذشته همچون زمان صدر اسلام مسجد علاوه بر ادای فریضه دینی محل تمام فعالیت‌های اجتماعی فرهنگی بود به‌طوری که مردم صدای اذان را از مناره‌های مساجد نه تنها برای برپایی نماز جماعت بلکه به معنای جمع شدن در این مکان مقدس می‌دانستند چنانچه اکثر مردم مراسم عروسی و عزای خود را در مساجد برگزار می‌کردند و طبق روایات از برکات یک خانه در این بود که نزدیک مسجد ساخته شده باشد.
  در این راستا خبرنگار فرهنگی ندای البرز از نقش مساجد گزارش می دهد:
  #درگذشته مساجد پایگاه فعالیت‌های اجتماعی مردم بود.
  رئیس موسسه مسجد کشور در مورد نقش مساجد در جامعه اسلامی گفت: در جامعه اسلامی امروزی همان‌طور که مسئولان به سینما، دانشگاه و فرهنگ‌سراها توجه دارند باید به مساجد نیز توجه ویژه‌ای داشته باشند چرا که نقش مساجد در جامعه اسلامی نقش پررنگ ومهمی است.
  محمدتقی قرائتی بیان کرد: حضور زنان و مادران در مساجد یک امر مهم و ضروری می‌باشد چرا که زنان مربیان جامعه اسلامی بوده و فرزندان این جامعه توسط مادران پرورش داده می‌شوند.
  وی عنوان کرد: مساجد و حضور گسترده مردم در مساجد نقش به سزایی در پیروزی هشت سال دفاع مقدس و انقلاب اسلامی داشت که این پیروزی نشان از برکات استفاده از مساجد به عنوان یک مکان فرهنگی است.
  قرائتی ریشه رفع مشکلات جامعه را در اهمیت دادن به مساجد دانست و افزود: هر مسجد بیش از چند مدرسه، دانشگاه و دادگاه از وقوع جرم جلوگیری می‌کند چرا که در مسجد تبیین شعائر دینی و فرهنگی و تقویت آن در قالب برنامه‌های مختلف انجام می شود.
  #حضور مادران در مساجد در تربیت نسل آینده نقش به سزایی دارد.
  استاد حوزه علمیه قم یادآور شد: تنها رفیق و دوستی که تا روز قیامت برای افراد باقی می‌ماند دوستان مسجدی هستند که در روز قیامت تا رفیقان مسجدی خود را پیدا نکنند وارد بهشت نمی‌شوند.
  رئیس موسسه مسجد کشور ادامه داد: والدین باید تلاش کنند فرزندان خود را به سمت مساجد سوق بدهند چرا که مساجد پایگاه ترویج ارزش‌های دینی و اسلامی است و فرزندان را از آسیب‌های اجتماعی مصون نگه می‌دارد.
  این مسئول تصریح کرد: مساجد احیاگر ارزش‌های دین اسلام بوده و هر مسجد اثری از رسول اکرم (ص) است و هر مسجد بیت خداوندست.
  #مساجد افراد را از آسیب‌های اجتماعی مصون نگه می دارد.
  در ادامه نماینده ولی فقیه در استان قزوین با اشاره به باور مردم جامعه به اینکه مساجد برای خداوند متعال است اظهار کرد: مسئولان و مردم مخلصانه برای پروردگار متعال در مساجد خدمت کنند.
  آیت‌الله عبدالکریم عابدینی عنوان کرد: ائمه جماعات مساجد باید مخلصانه تلاش کرده و با ارائه برنامه‌های متعدد برای جوانان و نوجوانان این قشر را به مساجد راغب کنند.
  وی ادامه داد:علاوه بر عبادت در مساجد باید زمینه را برای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در مساجد برای مردم فراهم شود و هدف از این فعالیت‌ها رضایت و خشنودی خداوند باشد.
  نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: امام جماعت مساجد پدرمعنوی وفرمانده قرآنی و دینی در مسجد بوده و نقش به سزایی در تربیت معنوی نفوس انسان‌ها دارد.
  # خدمت خالصانه افراد به مساجد
  عابدینی تشریح کرد: فضای مساجد را باید از موضوعات جناحی دور کرد و ظرفیت مساجد را برای تقویت و نشر ارزش‌های دین اسلام استفاده نمود چرا که بهره‌مندی از ظرفیت مساجد تاثیرات به سزایی در زندگی اجتماعی مردم دارد.
  وی مساجد را پایگاه نشر ارزش‌های دین اسلام دانست و ادامه داد: باید با هماهنگی و برنامه ریزی مطلوب شرایط و زمینه‌های جذب جوانان به مسجد برای عبادت و بندگی فراهم شود.
  آیت‌الله عابدینی افزود: بسیاری از مشکلاتی که هم‌اکنون در داخل مساجد وجود دارد به دلیل آن است که همه افراد می‌خواهند در مسجد مدیریت کنند نه خدمت و این امر موجب ایجاد اختلاف می‌شود.
  # مسجد پایگاه نشر ارزش‌های دینی است.
  در ادامه رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین با اشاره به تعداد یک هزار و ۳۰۰ مسجد در استان قزوین اظهار کرد: ۲۵مسجد این استان قدمتی بیش از ۱۰۰سال دارد.
  حجت‌الاسلام گونجی عنوان کرد: در ۱۲۵مسجد استان قزوین اقامه نماز جماعت در نوبت مغرب و عشا برگزار می‌شود.
  وی ادامه داد: در ۶۵ مسجد استان قزوین اقامه نماز جماعت در سه نوبت برگزار می‌شود که در ۵۵ مسجد این استان اقامه نماز جماعت در دونوبت و در ۱۰مسجد استان اقامه نماز در یک نوبت صورت می‌گیرد.
  رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین مطرح کرد: تلاش بر این است با حمایت و پشتیبانی پایگاههای بسیج، امور مساجد سپاه صاحب الامر(عج)، کانون‌های فرهنگی مساجد و همکاری هیات امنا وائمه جماعات وضعیت و شرایط مساجد به وضعیت مساجد صدر اسلام سوق داده شود.
  #شرایط فعالیت مساجد به وضعیت مساجد صدر اسلام سوق داده شود.
  بنا براین گزارش: نقش فرهنگی مساجد که از ارکان اصلی فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی جامعه از صدر اسلام تا عصر حاضر است کم‌رنگ شده است که بی‌توجه‌ای به این موضوع می‌تواند آسیب‌های جدی‌تری به جامعه اسلامی وارد کند چنانچه توجه به نقش اجتماعی مساجد در کاهش جرم‌ها و آسیب‌های اجتماعی نقش به سزایی دارد .
  دشمنان اسلام از صدر اسلام در صدد هستند با کم رنگ کردن نقش مساجد در جامعه اسلامی مسلمانان را از اسلام ناب محمدی دور کنند به طوری که امروزه دو مسجد بزرگ اسلام (مسجد اقصی،مسجدالحرام) که نشان از جهانیت اسلام دارد توسط غاصبان اسلام محاصره شده است و این امر نشان از ارزش مسجد در جهان اسلام داردو توجه بیشتر مسئولان و مردم را نسبت به مساجد و فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی آن را می‌طلبد.
  انتهای پیام/

  مطالب مرتبط با موضوع :
  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">