ندای البرز
سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ - - ساعت ۰۳:۱۷ 2018 Feb 18
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 10883
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۵
 •   
  آزمون خبرگان از ساعت ۹ امروز (سه شنبه) در دبیرخانه مجلس خبرگان در قم آغاز شد. چهره‌های سرشناسی از جمله سید حسن خمینی که گمانه زنی می‌شد در این آزمون شرکت خواهند کرد، در محل آزمون حضور نیافتند.

  به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ندای البرز، داوطلبان پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان از ساعات اولیه صبح امروز (سه‌شنبه) برای شرکت در آزمون در دبیرخانه مجلس خبرگان در قم حضور یافتند.

  آزمون خبرگان از ساعت ۹ امروز (سه‌شنبه) با توزیع سوالات و بدون حضور چهره‌های سرشناس در دبیرخانه خبرگان در قم آغاز و درهای محل برگزاری آزمون بسته شده است.

  محل برگزاری آزمون

  تاکنون چهره‌های سرشناس که گمانه زنی می‌شد در این آزمون شرکت خواهند کرد، در محل آزمون حضور نیافته‌اند.

  براساس این گزارش، راحله بلند اقبال و افسانه خدا رحم هم برای شرکت در آزمون وارد دبیرخانه خبرگان شده‌اند.

  البته غیر از نامبردگان ۳ داوطلب دیگر زن هم برای شرکت در آزمون به دبیرخانه خبرگان مراجعه کرده‌اند.
  حضور داوطلبان زن در آزمون مجلس خبرگان
  براساس این گزارش، این آزموش شامل سوالاتی پیرامون اصول فقه، کفایه، مکاسب و دیگر ابواب فقه است. در این آزمون ۲ الی ۳ سوال اجتهادی وجود دارد.

   

  سخنگوی شورای نگهبان: کسانی که در آزمون خبرگان شرکت نکنند از ادامه مسیر انتخابات باز خواهند ماند

  نجات‌الله ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان، درباره نحوه دعوت از داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری گفت: مراد از دعوت در درجه اول انتشار اطلاعیه شورای نگهبان است، این اطلاعیه به منزله دعوت به آزمون محسوب می‌شود.
  وی اضافه کرد: اگر کسی ادعا کرده است که برای شرک در آزمون استثنا شده، این موضوع برعهده خودش است، زیرا ما طبق قانون نمی‌توانیم استثنایی قائل شویم، اما درنهایت، اطلاعیه شورای نگهبان به منزله دعوت محسوب می‌شود.

  سخنگوی شورای نگهبان همچنین خاطرنشان کرد: پس از صدور اطلاعیه، برای اطلاع بیشتر و محکم‌کاری، پیامکی هم به داوطلبان داده شده است.

  ابراهیمیان با بیان اینکه آزمون خبرگان ابزاری است که در آن شرط اجتهاد افراد بررسی شود، خاطرنشان کرد: بدون آزمون نمی‌توان درباره اجتهاد نظر داد، در واقع فقهای شورای نگهبان به همین دلیل از داوطلبان آزمون می‌گیرند، البته کسانی که در آزمون شرکت نکنند از ادامه مسیر انتخابات بازخواهند ماند.

   

  آیت‌الله مدرسی‌یزدی از محل آزمون خبرگان بازدید کرد

  براساس این گزارش، آیت‌الله سید محمدرضا مدرسی یزدی از فقهای شورای نگهبان و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با حضور در دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری از محل آزمون خبرگان بازدید کرد.

  محمدی: تشخیص شورای نگهبان در آزمون خبرگان برای همه ملاک است

  حجت‌الاسلام علی محمدی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه پس از شرکت در آزمون خبرگان که در دبیرخانه مجلس خبرگان در قم برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: برگزاری امتحان برای داوطلبان براساس قانون است و آنچه شورای نگهبان تشخیص دهد ملاک عملکرد همه خواهد بود.

  وی اضافه کرد: کیفیت سوالات آزمون خوب و مناسب بود و بستگی به سطح مطالعه افراد داشت.

  حضور سقای بی ریا در محل آزمون خبرگان

  حجت‌الاسلام محمدناصر سقای بی ریا سخنگوی جبهه پایداری هم در آزمون امروز خبرگان که در دبیرخانه مجلس خبرگان در قم برگزار شد، شرکت کرد.

   

  شرکت ۴۰۰ داوطلب خبرگان در آزمون

  سیامک ره‌پیک عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به احتمال تمدید زمان آزمون علمی خبرگان رهبری، اظهار داشت: زمان آزمون علمی خبرگان رهبری در ابتدا ۴ ساعت تعیین شده بود اما ممکن است کسانی که هم‌اکنون در دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در استان قم در حال برگزاری آزمون هستند، تشخیص دهند که زمان برگزاری آزمون ساعتی تمدید شود.

  وی افزود: با توجه به اینکه آزمون علمی خبرگان رهبری ساعت ۹ صبح امروز آغاز شده، لذا با احتساب ۴ ساعت، زمان پایان آزمون ساعت ۱۳ خواهد بود، ولی شرکت‌کنندگان در آزمون علمی خبرگان رهبری می‌توانند بعد از اقامه نماز ظهر و عصر مجدداً به محل برگزاری آزمون علمی بازگردند.

  این عضو حقوقدان شورای نگهبان در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان دارد افرادی که در آزمون علمی امروز انتخابات خبرگان رهبری شرکت نکرده‌اند، بعداً‌ به دلایلی اجتهادشان تأیید شود؟ توضیح داد: بنایی بر این نیست، افرادی که لازم بوده در آزمون علمی امروز شرکت کنند، باید امروز به محل برگزاری آزمون می‌رفتند البته تشخیص این موضوع نیز با فقهای شورای نگهبان بوده است و فقها هم اعلام کردند اشخاصی که قبلاً تأیید علمی نداشتند و عضو مجلس خبرگان رهبری نبودند، باید امروز در آزمون علمی انتخابات مجلس خبرگان رهبری شرکت می‌کردند.

  وی گفت: امروز حدود ۴۰۰ نفر از ۵۴۰ داوطلب دعوت شده برای شرکت در آزمون خبرگان رهبری، در این آزمون حضور یافتند.

  ره‌پیک در پایان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا امکان دارد شورای نگهبان مجدداً آزمون دیگری برای افرادی که امروز شرکت نکردند، برگزار کند؟ گفت: نه فرصتی برای برگزاری آزمون جدید وجود دارد و نه دلیلی برای آن.

   

  حضور کمره‌ای در آزمون خبرگان

  ربیع الله کمره‌ای عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی هم در آزمون امروز خبرگان حضور یافت.

  *سیدحسن خمینی در آزمون شرکت نکرد

  حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی هم که جز داوطلبان پنجمین دوره خبرگان رهبری از حوزه تهران بود در آزمون امروز شرکت نکرد.

  عکسی در سایت‌های نزدیک به سیدحسن خمینی منتشر شده که در آن اعلام شده وی امروز و در زمان برگزاری امتحان علمی خبرگان، در حال تدریس بوده است.

  *تمدید مجدد آزمون خبرگان تا ساعت ۱۵:۳۰

  آزمون خبرگان که از ساعت ۹ امروز (سه‌شنبه) آغاز شده برای دومین بار تا ساعت ۱۵:۳۰ تمدید شد. پیش‌تر زمان آزمون تا ساعت ۱۴ تمدید شده بود.

  خبر در حال بروز رسانی …

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">