ندای البرز
چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ - - ساعت ۰۷:۳۵ 2018 Mar 20
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 2550
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۴
 •   
  پدر بیماری که دربخش مراقبت های ویژه بستری است:
  پدر کهنسال این بیمار بیان داشت: هرچه داشتم برای خرج درمان فرزندم فروختم و امروز در تأمین ضروریّات زندگی با مشکل مواجه هستم، امّا بجای اینکه بخش دولتی از ما حمایت کند، بخش خصوصی به داد ما رسیده است.

  یکی از وظایف حاکمیّتی دولت ها ارائه خدمات درمانی و بهداشتی به مردم است و این مهمّ با ایجاد زیرساخت های لازم در کشور و تدابیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت میگیرد و نکته بارز شهرستان پرجمعیّت و درحال رشد البرز و  استان قزوین، کمبود تخت بیمارستانی دولتی است که بتواند هزینه های ناشی از اقدامات پزشکی را به حداقل رسانده و به فرموده مقام معظم رهبری جز سختی بیماری و نگهداری از بیمار دغدغه دیگری برای مردم وجود نداشته باشد.

  امّا با نگاهی اجمالی به بخش های مراقبت ویژه بیمارستان های دولتی استان، می توان به عدم وجود بستر لازم برای پذیرش بیماران بیشتر در این مراکز پی برد و باتوجّه به هزینه بالای نگهداری بیمار در بخش های تخصصی نظیرccu و icu و نیز عدم وجود بضاعت مالی برای خرید تجهیزات و امکانات نگهداری بیمار درمنزل، شرایط بسیار ناگواری را برای برخی خانواده های کم درآمد؛ نظیر خانواده مرتضی درزی ایجاد نموده است.

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری،تحلیلی ندای البرز، “مرتضی درزی” جوانی است که طی وقوع سانحه تصادف در سه راهی قدیم آباد دچار ضایعه نخاعی شده و هم اکنون در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان خیریّه رحیمیّان بستری است.

  مرتضی مکانیکی فعّال و پرتلاش بود و از والدین پیر و خواهران خود نیز مراقبت می کرد که مشیّت الهی برآن بود تا با حادثه واژگونی خودرو بر تخت بیمارستان ها میهمان شده و به وسیله دستگاه ادامه حیات دهد.

  برای آگاهی بیشتراز وضعیّت این بیمار به سراغ خانواده او رفتیم که آنها نیز با چشمانی گریان از اتفاقاتی که برایشان رخ داده گفتند.

  “رمضان درزی” پدرکهنسال مرتضی گفت:« بعد از انتقال مرتضی توسط اورژانس به بیمارستانی در قزوین، با مسائلی  روبرو شده و به ناچار، بعد از ۲۲ روز بستری مرتضی در آن مرکز، ۵میلیون تومان قرض کرده تا او را به بیمارستانی در تهران متقل کند».

  وی میگوید: «پزشک معالج فرزندم معتقد بود که باید اعضایش را اهداء کنم و چون مرتضی از ناحیّه۴ اندام فلج شده، ادامه حیات را برای او دشوار و مشقّت بار می دانست».

  رمضان درزی ادامه داد: «برای ادامه درمان، فرزندم را به بیمارستان لاله تهران منتقل کردم و پزشک معالج بیمارستان با رد نظریّه مرگ مغزی، اقدامات اولیّه را برای معالجه او انجام داد تا زمانی که قرار بود عمل جراحی مهره گردن او انجام شود که مرتضی با افت فشار شدید مواجه و عمل او منتفی شد».

  635408385455520288وی با صدایی بغض آلود اظهار می دارد:« با ادامه شرایط نامساعد مرتضی و هزینه های سنگین نگهداری او در تهران؛ با راهنمایی پزشکان و تا رسیدن به شرایط مطلوب جراحی، او را به قزوین منتقل کرده و ادامه می دهد، برای پذیرش فرزندش در بیمارستان های دولتی تخت خالی وجود نداشته و به ناچار او را در تاریخ ۱۱/۰۲/۹۲ در بیمارستان رحیمیّان بستری می کند».

  درزی افزود: «شغل من خرید ضایعات در قدیم آباد است و هرچه داشتم برای خرج درمان فرزندم فروختم و در تأمین ضروریّات زندگی با مشکل مواجه هستم ، امّا بیمارستان مذکور با کمال همراهی و مساعدت،  فرزندم را به نحو شایسته ایی نگهداری کرده و تا الان که مدت ۱۱ ماه از نگهداری مرتضی در این بیمارستان میگذرد؛ هیچ فشاری برای جابجایی او  و یا دریافت هزینه درمانی بر ما وارد نشده» و ادامه داد: « برای انتقال فرزندم به حضور نمایندگان مجلس ازجمله آقایان محمدی و عباسپور رسیده ام و آنان با ارسال مرقومه ایی خواستار مساعدت دانشگاه علوم پزشکی، تأمین اجتماعی و بیمارستان ها شدند که متأسفانه تا کنون اقدامی صورت نگرفته است و مجدداً از برخورد نامناسب پزشک معالج فرزند خود در مرکز درمانی قزوین ابراز نارضایتی کرد».

  پدر کهنسال این جوان بیان داشت: «حمایت از بیماران شعار است و بجای اینکه بخش دولتی از افرادی مانند ما که بضاعت مالی نداریم حمایت کند، بخش خصوصی از ماحمایت کرده و به داد ما رسیده است و نمی دانم چرا برخی اینقدر بی رحم شده اند و خواست تا صدایش را به مسئولین برسانیم».

  “خواهر مرتضی ” نیز با اندوه  فراوان از پیگیری هایش سخن گفت و اشاره کرد: هرکجا رفتیم قبول نکردند تا برادرم را پذیرش کنند و اگر اقدامی هم برای نجات او  انجام دادیم گناهکار شناخته شدیم، تا جایی که یکی از پزشکان به بنده گفت در خصوص برادرت آلمانی فکر کن».!!!

  خانم درزی ادعّا کرد: «معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی از بیمارستان شهید رجایی خواست تا تختی برای نگهداری مرتضی به ما داده شود که آنها تنها با پذیرش برادرم در پست ICU موافقت کردند و تا کنون درنوبت پذیرش بیمارستان هستیم » و در ادامه اظهار داشت: « برادرم ۸سال در سازمان تأمین اجتماعی سابقه پرداخت بیمه داشته است که به علّت تأخیر در پرداخت حق بیمه ماه آخر خود، نمی تواند از دفتر چه تأمین اجتماعی استفاده کرده و مجبور شدیم تا با دفترچه بیمه ایرانیان، مراحل درمان مرتضی را پیگیری کنیم که متأسفانه هزینه های خرید دارو بسیار سنگین بوده و بعضاً طرف قرارداد بیمه نیست».

  در ادامه پیگیری این موضوع، از “مهندس تهرانی رئیس هیئت مدیره بیمارستان خیریّه رحیمیان” وضعیّت رسیدگی به این بیمار را سؤال کردیم که وی در پاسخ گفت: این بیمار در بخش ICUبستری و دارای سطح هوشیاری پائینی است که اقدامات درمانی لازم در حال اجراء بوده و بیمار تاکنون دچار عارضه ایی براثر بستری طولانی در این بیمارستان نشده است.

  مهندس تهرانی ادامه داد: مطابق قانون، اقدامات اولیّه پزشکی برای آن دسته از حادثه دیدگانی که توسط اورژانس به این بیمارستان منتقل می شوند انجام می شود که در صورت نیاز به ادامه درمان، مراتب هزینه های پزشکی به اطلاع بیمار یا همراهان او رسانده می شود و آنها مختار هستند تا با راهنمایی های صورت گرفته؛ جهت ادامه درمان به مراکز دولتی مراجعه کنند تا مشمول پرداخت اضافه هزینه های بخش خصوصی با دولتی نشوند که درغیر این صورت، هزینه بخش دولتی مطابق ماده۹۲ بیمه سلامت به وسیله دانشگاه علوم پزشکی یا وزارتخانه پرداخت می شود و باید اختلاف هزینه بخش خصوصی با دولتی را شخصاً پرداخت نمایند.

  رئیس هیئت مدیره بیمارستان خیریّه رحیمیان افزود: این بیمار (مرتضی درزی) ۴۷سال سن داشته و آنطور که مطلّع هستیم، دارای کارگاه مکانیکی بوده و  از پدر، مادر و خواهران خود نیز نگهداری می کرده است و با توجّه به حادثه پیش آمده این خانواده با تنگ دستی مضاعفی روبرو هستند.

  وی ادامه داد: برآورد ما اختلاف هزینه “بیش از ۲۰۰میلیون تومانی” این بیمار در بخش خصوصی است، که قسمت بسیار آن مربوط به دارو  و  ویزیت پزشکان متخصص است و بیمارستان با توجّه به مشکلات مالی این خانواده، هیچ گونه فشاری را متحمّل آنها نکرده است.

  مهندس تهرانی از کسانی که دغدغه ایی برای سلامت مردم دارند خواست تا بیمارستان رحیمیّان را یک مرکز مردم نهاد دانسته و از تمامی افرادی که بضاعت لازم جهت کمک به بیماران نیازمند را دارند درخواست کرد تا با مراجعه به “قسمت مددکاری” این بیمارستان به یاری بیماران نیازمند بشتابند.

  امّا ادامه این واقعیّت، “مادر مرتضی” است و قطرات اشک او گواه رنجی است که درکنار مشکلات مستأجر نشینی، ,وضعیّت مالی شوهر و بیماری فرزندش متحمّل شده و ازمادر جز غم خواری فرزند و صبر بر مشکلات انتظاری نیست .

  به امید روزی که جز رنج بیماری، رنج دیگری وجود نداشته باشد.

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">