ندای البرز
دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۶ - - ساعت ۰۹:۵۶ 2018 Feb 22
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 23108
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۴
 •   
  ندای البرز از حال و هوای پدر بزرگ‌های شهر گزارش می دهد:
  سالمندان پایه‌های معنوی یک خانواده هستند، اما باید اذعان کرد که بسیاری از خانواده‌ها هنوز از چگونگی برخورد با سالمندان، آگاهی کافی ندارند و هنوز نمی‌دانند که یک سالمند به توجه بیشتری نیاز دارد.

  به گزارش خبرنگار اجتماعی ندای البرز، سالمندی دوره‌ای از زندگی‌ است که از ۶۵ سالگی شروع می‌شود، دوره‌ای که کاهش توان و فعالیت‌های افراد آنها را مستعد افسردگی و احساس تنهایی و ضعف می‌کند. به همین دلیل حمایت‌های اجتماعی برای این بخش از جمعیت از اهمیت بالایی برخوردار است.
  «مشکلات خانوادگی» و «تنهایی» از دیگر مسائل پیش‌روی سالمندان است. این ۲ مورد گریبانگیر سالمندانشهرستان البرز نیز هست، زیرا این مشکلات با شکل‌گیری زندگی مدرن و جدایی فرزندان از خانواده‌ها به ویژه در روستاها که مشکل اشتغال دارند، بیشتر مشهود است. همچنین توجه ناکافی به تحرک بدنی و ورزش، خصوصا در زنان سالمند از نکاتی است که باید مورد توجه برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران عرصه بهداشت استان قرار گیرد.

  کمبود امکانات تفریحی سالمندان
  “پارک سرداران” نامی آشنا برای ساکنین شهر الوند است که به جهت پاتوق پیرمردها در این مکان به “پارک پیرمردها” معروف شده است، پارکی که هیچ شباهتی به پارک نداشته و حتی امکانات اولیه یک پارک معمولی برای شهروندان به ویژه سالمندان را ندارد و تنها به این جهت که محل تجمع پیرمردهای شهر است به این نام معروف شده است.
  وارد پارک می‌شوم وشیرمردان گذشته را می‌بینم که چند نفری در گوشه‎ای نشسته اند و مشغول به کاری هستند. جلوتر می‌روم، سلامی می‌کنم و در کنارشان می‎نشینم. گاهی بلند بلند حرف می‎زنند و می‎خندند و گاهی بی صدا به نقطه‌ای خیره می‌شوند.
  با «ا.خلیلی » یکی از سالمندان پارک پیرمردها، که بازنشسته آموزش و پرورش است صحبت می‌کنم.
  وی می‌گوید: ۵ سالی است که در این پارک به اتفاق دوستانم می‌نشینیم و از هر دری با هم سخن می‌گوییم. محیط خانه برای ما مثل قفس شده و بچه‌ها همه هر یک به دنبال کار و زندگی خود هستند و ما را فراموش کرده‌اند.
  دوست دیگر او هم با تایید این صحبت‌ها می‌گوید: در جامعه و محیط شهر امکانات مناسب برای استفاده سالمندان وجود ندارد. شما اگر هر سالمندی را بخواهید پیدا کنید آنها را در پارک‌ها به راحتی می‌بینید که با هم در حال گفت‌وگو هستند و به واقع محیط پارک‌ها به محل تجمع سالمندان تبدیل شده است، در حالی که از امکانات تفریحی دیگر محروم هستیم. ما در این دوران باید به استراحت و از آن مهم‌تر باید به تفریح بپردازیم، اما رفتن به سینما، مسافرت‌های کوتاه وبسیاری دیگر از کارها هزینه بر است و ما هم توان مالی خوبی نداریم.
  یکی دیگر از سالمندان می‌افزاید: ما همه بازنشسته اداره یا نهادی هستیم، اما هیچ کسی نمی‌آید از تجربه‌های زندگی و کاری ما نکته‌ای بیاموزد. ما برای انتقال تجربه‌های خود آماده هر نوع همکاری هستیم.

  سالمند توجه می‌خواهد
  در هر خانواده‌ای تقریبا یک سالمند وجود دارد، افرادی که روزگاری جوان و سرحال بوده‌اند و امروز با گذشت زمان، سالمند محسوب می‌شوند. گرچه برخی خانواده‌ها به سالمندان و سالخوردگان کم توجهی می‌کنند، اما هنوز در میان بسیاری از خانواده‌های شهرستان، سالمندان ارج و منزلت خود را حفظ کرده اند. سالمندان پایه‌های معنوی یک خانواده هستند، اما باید اذعان کرد که بسیاری از خانواده‌ها هنوز از چگونگی برخورد با سالمندان، آگاهی کافی ندارند و هنوز نمی‌دانند که یک سالمند به توجه بیشتری نیاز دارد.
  باید به احساسات و عواطف سالمندان توجه شود و به آنان مهرورزی کرد. برخی از این افراد باتجربه در شهرستان ما با مشکلاتی روبه‌رو هستند و فضای مناسب و شرایط لازم برای نگهداری از آنها فراهم نیست. ضمن این که خدمتی در خور شأن این افراد انجام نشده است.
  “علیرضا محمدی” که قبلا نظامی بوده و اکنون سال‌هاست که بازنشسته شده، می‌گوید: سالمندان در شهرهای بزرگ معمولا بامشکلات بیشتری روبه‌رو هستند. زندگی ماشینی، مشغله‌های اعضای خانواده، گرفتاری‌های کاری و زندگی بچه‌ها معمولا زمانی را برای رسیدگی به سالمندان باقی نمی‌گذارد، در حالی که سهم سالمندان بیش از این است.
  وی اظهار می‌کند : در زمینه‌های درمانی، سالمندان با مشکل روبه رو هستند و هنوز به صورت رایگان تحت پوشش قرار نمی‌گیرند و نیاز به دفترچه خدمات درمانی دارند. با وجودی که رویکرد ایران به سالمندان رویکردی جهانی است، اما هنوز در خانواده‌ها و درزمینه نحوه برخورد با سالمندان نیاز به آموزش‌های بیشتری است.

  ضرورت ساخت پارک سالمندان
  محمدی یکی از مشکلات فراروی سالمندان شهرستان البرز را نبود فضاهای تفریحی مناسب برای اوقات فراغت آنان عنوان می‌کند و می‌گوید: در حالی که سالمندان نیاز به محبت و استفاده از فضای مناسب تفریحی و فرهنگی دارند ولی شهرداری نتوانسته فضای مناسبی در پارک‌ها فراهم کند.

  در نظر گرفتن جایی برای احداث پارک سالمندان
  به سوی تعدادی دیگر از سالمندان می‌روم که روی تکه‌ای مقوا بازی دوز (چوزان) را انجام می‌دهند. آنها با هیجان خاصی مانند سال‌های جوانی‌شان مشغول بازی هستند. پس از پایان بازی، پیرمردها شروع به صحبت از گذشته می‌کنند. «آق حبیب‌الله » که از همه مسن‌تر است درباره وضع نامناسب پارک‌ها برای سالمندان می‌گوید: در شهر الوند چند پارک وجود دارد، اما هیچ‌یک امکانات لازم برای سالمندان را ندارد.

  نبود سرویس بهداشتی

  در پی این سخنان آق حبیب‌الله، یکی دیگر از پیرمردان لب به انتقاد می‌گشاید و ادامه می‌دهد: برای ما سالمندان نبود سرویس بهداشتی بسیار سخت است، چون از اینجا تا خانه‌هایمان فاصله داریم.
  حرف های ناگفته این شیرمردان و جوانان دیروز بسیار است از پارک که خارج می شوم ذهنم درگیر سوالات بسیاری است که نمی توانم پاسخ درستی برای آن پیدا کنم.
  فکر اینکه ایران کشوری است که جمعیت آن رو به سالمندی می رود ولی با این حال هیچ مسئولی در این خصوص اقدام ویژه ای حتی در مرحله مقدماتی آن که آموزش است را انجام نداده است.
  امکانات و رفاه اولیه شهری من جمله پارک سرسبزو استاندارد ویژه سالمندان برای سالخورده های شهر که از حقوق مسلم آنهاهست و جزء حقوق شهروندی آنها محسوب می شود در شهر وجود ندارد.
  گویا همگان فراموش کرده ایم که امروزمان را مرهون زحمات دیروز جوانان گذشته این شهر و کشور هستیم و گویابه طور کلی از یاد برده ایم که سالمندی در انتظار تمام جوانان این شهر است و بی توجهی به سالمندان و عدم آموزش های لازم درجهت برخورد با سالمندان و فرهنگ سازی آن ، نشان از این دارد که دوران سالمندی سختی را در پیش رو خواهیم داشت .
  انتهای پیام/

  مطالب مرتبط با موضوع :
  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">