ندای البرز
دوشنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - - ساعت ۱۷:۳۱ 2018 Feb 20
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 21864
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۸
 •   
  دادستان شهرستان البرز:
  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان البرز گفت: اهمیت فعالیت شوراهای حل اختلاف بسیار مهم است.

  به گزارش پایگاه خبری تحلیل ندای البرز، محمود محمودخانی در نشست با اعضای شورای حل اختلاف این شهرستان بیان کرد: در نظام جمهوری اسلامی نهادهای صلح ‌و سازش در قالب شوراهای حل اختلاف در سراسر کشور مشغول فعالیت هستند و بخشی از اختلاف‌های مردم در این بخش مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

  وی با اشاره به اینکه تصمیمی که در شورای حل اختلاف گرفته می‌شود از همه ساز و کارهای قانونی برخوردار بوده و در راستای صلح‌وسازش است، افزود: اگر قراری اصلاحی از سوی شورای حل اختلاف تنظیم شود مانند رأی و حکم دادگاه لازم‌الاجرا بوده و باید به آن تمکین کرد، زیرا که از صلاحیت قانونی برخوردار است.

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان البرز تصریح کرد: قانون شوراهای حل اختلاف که در بعضی از موارد اختیارات آن‌ها از دادگاه بیشتر است به تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان رسیده که نشان از صلاحیت بالای این نهاد مردمی است.

  وی توضیح داد: قاضی هنگام رسیدگی به پرونده‌های حقوقی تابع الزام قانونی است و در چارچوب آن اقدام می‌کند اما در شورای حل اختلاف زمینه صلح و سازش به هر کیفیتی برقرار می‌شود و در نتیجه اختیار عمل این شوراها را افزایش می‌دهد.

  محمود خانی خاطرنشان کرد: کارکرد در این بخش هنری، مهارتی و حرفه‌ای بوده و ازنظر ظرفیت‌های شخصی و رفتاری از چنان قابلیتی برخوردار است که هنگامی وارد منازعه می‌شود، با مهارت آن را به پایان می‌رساند.

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان البرز عنوان کرد: خوشبختانه اقدامات مناسبی در شورای حل اختلاف در راستای رسیدگی به نیازهای قضایی مردم انجام شده و نگاه مدیریت قضایی استان به شوراهای حل اختلاف نگاه ویژه‌ای است.

  وی افزود: در دین اسلام آیات و روایات متعدد و تاکیدات زیادی بر امر صلح وسازش در بین مردم شده است و حتی بزرگان دین هم به این امر توصیه کرده‌اند و لازم است این فرهنگ در میان مردم تبیین و تشریح شود.

  محمودخانی با اشاره به موفقیت شورای حل اختلاف در رفع خصومات و دعاوی یادآورشد: با توجه به اینکه در شورای حل اختلاف از افراد متنفذ و ریش سفیدان حضور دارند در نتیجه مراجعان و متخاصمان به احترام این افراد و وساطت ریش سفیدان، روند اختلاف و درگیریشان منتهی به صلح و سازش می‌شود و این امر مرضی رضای خداوند سبحان است و در نزد خداوند بسیار اجر و ثواب دارد.

  انتهای پیام/

  مطالب مرتبط با موضوع :
  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">