ندای البرز
پنج شنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۴ - - ساعت ۱۶:۵۲ 2018 Mar 20
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 7780
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۶:۲۴
 •   
  گزارشی از هفته بی‌آبی در شهرک مهرگان:
  همزمان با هفته دولت شکستگی لوله اصلی انتقال آب در سازه‌های مسکن مهر شهرک مهرگان، آب شرب را به روی اهالی منطقه بست و روزهای سختی برای ساکنان رقم زد.

  به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی ندای البرز به نقل از مهر، در حالی که همزمان با هفته دولت از بسیاری پروژه‌های مسکن مهر در استان بهره برداری می‌شود، منطقه جوان و نوساز مهرگان به دلیل شکستگی لوله اصلی به مدت یک هفته از آب لوله کشی محروم شد.

  آن گونه که مردم شهرک جدید مهرگان می گویند، وضعیتشان طی روزهای گذشته وخیم بوده و به نظر نمی‌رسد تا این لحظه مشکل رفع شده باشد. یکی از راننده‌های مهرگان درباره قطعی آب می‌گوید: از وقتی آب قطع شده شهر خلوت‌تر شده و خیلی‌ها ترجیح داده‌اند تا آمدن آب اینجا را ترک کنند.

  وی ادامه می‌دهد: مسئولان چند شب پیش اینجا بودند و قول دادند تا نیمه‌های شب آب وصل شود اما این اتفاق نیفتاد.

  به نظر می‌رسد در عصر ارتباطات، مسئولان از شیوه‌های قدیمی‌تر و مطمئن‌تری برای اطلاع رسانی به مردم مهرگان استفاده کرده‌اند، یک زوج جوان در این باره به خبرنگار ما می گویند: روز یکشنبه که آب قطع شد ماشینی در کوچه‌ها گشت می‌زد و با بلندگو اعلام می‌کردند که آب قطع شده است.

  احمد که کارگر یکی از شرکت‌های صنعتی است به خبرنگار مهر می‌گوید: مثل زمان‌های قدیم در کوچه جار می‌زدند که با تانکر آب آورده‌ایم، برای ما که در طبقه سوم یک آپارتمان بدون آسانسور زندگی می‌کنیم حمل آب آن هم با دبه بسیار دشوار است و ترجیح دادیم به خانه اقوام برویم.

  قزوین

  «مهدی رشیدی»، ساکن فاز ۳ مهرگان نیز در گفتگو با مهر می‌گوید: از روز یکشنبه آب شهرک مهرگان قطع شد و حالا پس از یک هفته تنها اهالی فاز یک آن هم به مقدار محدودی به آب شرب دسترسی دارند.

  استمرار مشکل

  رشیدی این وضعیت را یک مشکل تازه ندانسته و توضیح می‌دهد: اولین باری نیست که برای ما این نوع مشکلات ایجاد می‌شود، قطعی مکرر و کاهش فشار آب در همه مناطق مهرگان مشاهده می‌شود.

  چندباری از صدا و سیما برای تهیه گزارش به منطقه آمدند اما اتفاق مثبتی نیفتاد، در این چند روز با تانکر و دبه و در شرایط اسفباری آب مورد نیاز منطقه تأمین می‌شد، آب تانکرها قابل تخلیه به مخازن آب خانواده‌ها بود اما با این توجیه که ممکن است مردم مصرف بی رویه داشته باشند، از این کار سرباز زدند و شرایط نامناسبی برای اهالی رقم زدند.

  قزوین

  لوله بی کیفیت؛ عامل وقوع حادثه

  مجید برخورداری مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قزوین نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه قطعی‌ها و افت فشارهای قبلی تنها به دلیل محدودیت آب و کمبود مقطعی منابع آب بوده، در خصوص حادثه اخیر می گوید: قسمت زانویی لوله اصلی انتقال آب با قطر ۶۰۰ میلی متر از سه ناحیه دچار شکستگی شد. این نوع لوله با برند نا مرغوب GRP در بازار وجود دارد و علت حادثه نیز پایین بودن کیفیت لوله در برابر افزایش فشار آب است، پس از شکستگی لوله به سرعت برای تعمیر آن اقدام کردیم اما در عملیات تست دوام نیاورد و مجدداً دچار شکستگی شد و مجبور به تعمیر دوباره لوله شدیم.

  برخورداری می‌گوید: ترمیم این نوع لوله فرآیندی زمان بر است و پس از آن که لوله اصلاح می‌شود باید عملیات مهاربندی و بتن ریزی اطراف آن انجام شود و در صورتی که مجدداً لوله آسیب ببیند بتن‌ها باید شکسته شود و عملیات از سرگرفته شود با این حال هم اکنون مراحل انتهایی کار انجام شده و پیش بینی می‌شود ظرف چند ساعت آینده وضعیت آب به حالت عادی برگردد هرچند با افزایش مصرف شهروندان، فشار آب نیز لاجرم افزایش می‌باید و همین مسئله سبب فشار به لوله شده تا بدترین و حساسترین نقطه آن بشکند.

  وی در پاسخ به این سؤال که چرا این لوله بی کیفیت برای منطقه مهرگان انتخاب شده، می‌گوید: این لوله‌ها در زمان نصب مشکل را نشان نمی‌دهند و به مرور زمان و درتماس با آب و افزایش ورودی آب دچار مشکل می‌شوند.

  قزوین

  وی در خصوص وضعیت تأمین آب شرب ساکنان در هفته اخیر نیز توضیح می‌دهد: ۴۳ دستگاه تانکر آب از قزوین و استان‌های همسایه برای تأمین آب سالم وبهداشتی در منطقه مستقر شده و آب را در اختیار اهالی قرار می‌دهند.

  برخورداری همچنین در رابطه با وضعیت فاضلاب منطقه که مورد اعتراض اهالی بوده نیز توضیح می‌دهد: هر نوع مشکل در حوزه فاضلاب را تکذیب می‌کنیم و فاضلاب شهری از خانه هیچ مشترکی روی زمین جاری نمی‌شود.

  اعتراضاتی که پیدا و پنهان از شهرک مهرگان به گوش می‌رسد، حاکی از آن است که در بحث خدمات زیربنایی ضعف‌های جدی در این ناحیه شهری وجود دارد. از سویی هنوز هم امکانات ردیف اول شهری در اختیار سکنه قرار نگرفته است و روزانه مشکلات زیادی از جمله قطعی آب و برق، مشکلات فاضلاب، آسانسور و حمل و نقل مهرگانی‌ها را به ستوه می‌آورد. حال این سؤال مطرح می‌شود؛ اگر یک ناحیه نوساز شهری برای سکونت جمعیتی هزاران نفری آماده نیست، چه اصراری به افتتاح و بهره برداری آن داریم؟

  منبع: مهر

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">