ندای البرز
چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - - ساعت ۱۰:۰۴ 2018 Feb 24
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 10081
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۲
 •   
  بابک زنجانی چه ضرر بزرگی به ایران زده است؟
  هشتمين جلسه دادگاه متهم نفتی در شعبه 15 دادگاه انقلاب پایان یافت.
  به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ندای البرز. به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، دقایقی  پیش(ساعت ۹) هشتمین جلسه دادگاه متهم نفتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به منظور قرائت ادامه دفاعیات توسط متهم پرونده آغاز شد.
  بنابراین گزارش تا کنون ۷ جلسه از دادگاه پرونده متهم نفتی برگزار شده که سه جلسه اول دادگاه که در تاریخ ۱۲،۱۱ و۱۳ مهر ماه تشکیل شدند به قرائت کیفر خواست توسط نماینده دادستان اختصاص پیدا کرد و چهار جلسه بعدی دادگاه که در تاریخ ۹،۱۰،۱۸و۱۹آبان ماه برگزار شدند که متهم نفتی به قرائت دفاعیات ۲۰۰ صفحه ای خود پرداخت.
  مشروح دادگاه
  جلسه امروز دادگاه از ساعت ۹ با قرائت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد و وکیل شرکت اچ کی نفتی به مدت ۹۰ دقیقه درباره شگردهای بابک زنجانی در کلاهبرداری از شرکت ملی نفت توضیح داد.
  در آغاز هشتمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی به ریاست قاضی صلواتی در ابتدای این پرونده قاضی از غلامحسین صادقی قهاره وکیل شرکت نفتی اچ کی درخواست کرد که به قرائت شکایت بپردازد.
  در ادامه وکیل شرکت نفتی اچ کی از زحمات دادستان نماینده دادستان در تشکیل این پرونده و همچنین از ضابطان دستگاه قضایی، وزارت نفت و معاونت حقوقی سپاه و نیروی انتظامی تشکر کرد و گفت: در تشکیل این پرونده زحمات زیادی کشیده شده است.
  صادقی قهاره افزود: من در جلسات دادگاه در هنگام دفاعیات آقای زنجانی مطلبی که بشود آن را دفاع عنوان کرد و در واقع ماهیت دفاعی داشته باشد ندیدم بلکه ایشان بیشتر به حواشی پرداختند در حالی که ما اینجا مسائل حاشیه ای را مطرح نمی کنیم.
  وی گفت: ما کماکان با شکایت اولیه خودمان مواجهه هستیم و آقای زنجانی در مقام پاسخگویی به دفاعیات خود بر نمی آید.
  صادقی قهاره افزود: آنچه در اینجا مطرح می شود اصل کیفرخواست و دفاع از کیفرخواست است تا متناسب با آن حکم عادلانه صادر شود .
  صادقی در بخشی از سخنانش به چندین شناسنامه تقلبی بابک زنجانی با نام های متفاوت و صدور چندین چک بلامحل اشاره کرد.
  وی گفت: بابک زنجانی وجوهی را که باید به پیمانکاران شرکت نفت می داد به مصرف شخصی می رسانده است و به شرکت هایی هم که مبالغی پرداخته ، از آن ها کارمزد غیرمتعارف کسب کرده است.
  وکیل اچ کی گفت: بابک زنجانی که خود را فعال اقتصادی معرفی می کند و ادعا دارد تحریم ها را دور زده از وضع بحرانی کشور در شرایط تحریم سوء استفاده کرده است.
  وی افزود: یکی از راههای متقلبانه او تمسک به تایید و تشخیص شخص ثالث بوده است و حتی چندین تن از وزرای دولت قبل را به گونه ای و با شگردهایی فریب داده است که همه آنها او را تایید کرده اند.
  صادقی گفت: وی همچنین مدیران برخی بانک ها را هم فریب داده است.
  وی افزود: آقای بابک زنجانی خود را فردی مومن وصالح اعلام می کند اما مگر می شود کسی با این شرایط اینگونه تمکن ماالی داشته باشد.
  در خلال اظهارات وکیل مدافع شرکت اچ کی ، “م-ش” و “ح-ف-ه” متهمان دو ردیف بعد این پرونده هم با تشخیص رئیس دادگاه در جلسه حضور یافتند.
  وکیل شرکت نفتی «اچ کی» گفت: بابک زنجانی به جای پرداختن به ماهیت کیفرخواست به حواشی می پردازد.
  غلامحسین صادقی قهاره در جلسه دادگاه بابک زنجانی افزود: هیچ طلبکاری خوشش نمی آید در اموالی که ده ها معارض و ده‌ها مدعی دارد شریک شود.
  وی گفت: کشورهای غربی در صدر آن آمریکا به بهانه واهی جمهوری اسلامی را با تحریم مواجه کردند تا اینکه شرکت ملی نفت ایران و شرکت های تابع از تاریخ ۳-۱۱-۹۰ تحریم شدند و در واقع بانک ملی نیز مشمول تحریم قرار گرفت به نحوی که حمل و نقل نفتی، بیمه آن و فروش نفت در بازار و حتی بحث انتقال ارز به داخل کشور به واسطه همین تحریم ها با اخلال مواجه شد.
  وکیل شرکت اچ کی ادامه داد: از طرف دیگر انباشت محموله نفتی روی آب‌های شناور خلیج فارس محصولات نفتی را با تهدید مواجه می کرد که این موضوع در شورای امنیت ملی نیز بررسی شد .
  صادقی قهاره گفت: اما در این میان عده ای از شرایط حاصل از تحریم ها سوء استفاده کردند و در واقع این تحریم‌ها فرصت مناسبی برای افراد سودجو و فرصت طلب بود تا به جای خدمت به نظام به غارت بیت المال پرداختند.
  وی افزود: متاسفانه بابک زنجانی که با کمک شرکای خود و با ادعای توانایی دور زدن تحریم‌ها خود را قهرمان نشان داد و با اسناد واهی مدیران و مسئولان شرکت نفت را دور زد و به امور غیر واقعی امیدوار کرد و با تمهیداتی که اندیشیده بود دو میلیارد یورو را از اموال شرکت نفت به غارت بردند آن هم در شرایطی که کشور در تحریم قرار داشت و حتی فروش دارو نیز به کشور تحریم بود.
  صادقی قهاره ادامه داد: دادستان محترم به درستی و به خوبی تقاضای کیفر و جزای مناسب با بزه را برای متهمان صادر کرده است و در واقع در کیفرخواست اتهامات افساد فی الارض برای متهم ردیف اول به درستی ذکر شده است.
  وکیل شرکت اچ کی (از شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران) گفت: با توجه به محتویات پرونده بابک زنجانی می توان دریافت که وی از روش های مجرمانه با شیوه جدید و با استفاده از فناوری های نوین بهره گرفته و باید از این حیث که صاحب ایجاد روشی جدید در کشور و شاید در جهان است از او تشکر کرد.
  غلامحسین صادقی قهاره در هشتمین جلسه رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی افزود: ما تاکنون چنین روش های مجرمانه ای در کشور ندیده ایم.
  وی گفت: اگر دادگاه با قاطعیت با اینگونه افراد برخورد نکند اینگونه روش ها را بزهکاران دیگر در کشور استفاده می کنند.
  صادقی قهاره افزود: گویا بابک زنجانی مانند دزدی است که با چراغ آمده و گویا وی ماشین جعل داشته است.
  وی گفت: بابک زنجانی تنظیم اسناد بانکی را مختل کرده و موجب اخلال در نظام پولی و بانکی کشور شده است.
  صادقی قهاره افزود: امتناع زنجانی در پرداخت مطالبات پیمانکاران نفتی موجب تأخیر در انجام پروژه های نفتی بویژه پروژه های مشترک با دیگر کشورها شده است.
  وی گفت: بر همین اساس با توجه به کیفرخواست صادره و گزارش های وزارت اطلاعات ، نیروی انتظامی ، معاونت حقوقی اطلاعات سپاه ، بانک مرکزی و همچنین براساس تحقیقات از مدیران شرکت های وی درخواستمان این است که در صدور حکم متهمان این پرونده به گونه ای اقدام شود تا مایه عبرت همه چپاولگران به بیت المال باشد.
  غلامحسین صادقی قهاره در هشتمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی افزود: شرکت اچ کی برای وصول مطالبات خود ، اعتبار اسنادی مطالبه می کند که زنجانی ۱۱ فقره ال سی صادر و بعنوان مدیرعامل اف آی آی بی آن را تأیید می کند اما با توجه به اینکه هنوز تحریم اتحادیه اروپا اعمال نشده بود هیچ اقدامی نکرد.
  وی گفت: متهم با سوءاستفاده از قطع سوئیفت جهانی ادعا می کرد که نمی تواند وجوه را جابجا کند.
  صادقی قهاره افزود: بابک زنجانی حواله های ارزی کلانی را جعل و از منابع ارزی مجعول در بانک های داخلی استفاده می کرد تا به نحوی بتواند اسناد بهادار را دریافت کند و بتواند این اسناد را به شرکت ملی نفت برای تسویه دیون خود ارائه کند.
  وکیل شرکت «اچ کی» گفت: بابک زنجانی در مقطع زمانی به سازمان تأمین اجتماعی مراجعه و درخواست کرد که برخی شرکت های این سازمان را تا سقف ۴ میلیارد یورو خریداری کند و در این خصوص فیش واریزی جعلی را به سازمان ارائه کرد.
  غلامحسین صادقی قهاره افزود: او یک فیش واریزی به مبلغ بیش از ۴۴۲ میلیارد ین ژاپن جعل کرد و به دروغ نشان داد که این مبلغ را به حساب تأمین اجتماعی واریز کرده است و وی در ادامه ۵ فقره چک دریافت کرد ۴ فقره از آن چک ها را از  طریق واسطه ای به شرکت ملی نفت داد اما چون او پولی به تأمین اجتماعی واریز نکرده بود سازمان تأمین اجتماعی از شرکت نفت تقاضا کرد که چک های مذکور عودت داده شود و این چک ها هم اکنون در اختیار مقامات قضایی است.
  وی گفت: زنجانی همچنین به دفتر شرکت مالی اعتباری توسعه در تهران می رود و ضمانت نامه ای به مبلغ ۸ میلیارد تومان به ذینفعی شهرداری تهران دریافت می کند.
  صادقی قهاره افزود: من احتمال می دهم تفاوت فاحشی که در بحث کارشناسی املاک بابک زنجانی در منطقه ایران زمین وجود دارد مربوط به پروانه شهرداری است چرا که ظاهراً بابک زنجانی در زمان ساخت آن ساختمان پول شهرداری را نداده است و فکر می کنم پروانه آن ابطال شد.
  وی گفت: ظاهراً قرار بوده است این بنا ۴۰ طبقه باشد که ۳۰ طبقه آن روی زمین بود اما وقتی کلاهبرداری او ثابت شد ظاهراً ضمانت نامه مذکور هم ابطال شده است.
  وکیل شرکت اچ کی (از شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران) گفت: بابک زنجانی مقامات عالی بانک مرکزی کشورهای تاجیکستان و روسیه را هم فریب داده است.
  صادقی قهاره به اتهامات بابک زنجانی افزود: بابک زنجانی ادعا می کند که بیش از یک میلیارد دلار در بانک تاجیکستان موجودی دارد و حتی برای اثبات ادعای خود از معاون بانک مرکزی تاجیکستان هم نامه ای ارائه کرد اما با مراجعه نمایندگان دادستانی تهران به تاجیکستان مشخص شد که این نامه با فریب تهیه شده است.
  وی گفت: چنین پولی وجود خارجی نداشته است و بعداً رئیس بانک مرکزی تاجیکستان هم اشاره کرد که چنین پولی نبوده است.
  صادقی قهاره افزود: بابک زنجانی در جایی دیگر ادعا کرد که پول ها را می تواند به بانکی در روسیه منتقل کند که از آنجا به بانک مرکزی ایران منتقل شود.
  وی گفت: بر همین اساس بانک روسی مراتب واریزی را به ایران اعلام می کند اما با سفر مسئولان بانک مرکزی کشورمان به روسیه مشخص شد که این مبلغ واریزی غیر واقعی بوده است.
  صادقی قهاره افزود: شگرد دیگر بابک زنجانی سوءاستفاده از اختلاف ساعت میان کشورها بوده که یکی از این موارد، اختلاف ۱۲ ساعته مسکو با کانادا بود.
  وکیل شرکت اچ کی (از شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران) گفت: مهمترین انگیزه بابک زنجانی و شرکایش از ایجاد شرکت ها و بانک ها که اغلب هم کاغذی بوده ، رخنه  در بانک های ایرانی و شرکت ملی نفت ایران با هدف تحصیل مال به هر نحو ممکن بوده است.
  غلامحسین صادقی قهاره در هشتمین جلسه رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی و دو تن از همدستانش افزود: متهم و دو همدستش با سوءاستفاده از شرایط تحریم و با ارائه اعتبارات اسنادی غیر معتبر از شرکت ملی نفت ، ۲ میلیارد یورو برده است.
  وی گفت: علاوه بر این رکن معنوی بزه کلاهبرداری در بابک زنجانی هم کاملاً مشهود است. به این ترتیب که هر چند مجرمان ادعا می کنند که مصلح و سالم هستند اما توسل آنها به اعمال فریبنده نشان دهنده سوءباطن آنهاست.
  صادقی قهاره افزود: چطور می توان باور کرد که بابک زنجانی و آقایان حمید ف-ه و م- ش با آن سوابق کیفری و جعل سوئیفت ، قصد کمک به دولت و ملت را داشتند؟ آیا ساده لوحانه نیست که باور کنیم این متهمان بویژه بابک زنجانی در کلاهبرداری ۲ میلیارد یورویی از شرکت اچ کی ، قصد خیرخواهی داشتند؟
  وی گفت: آنها به خود اجازه دادند که خزانه مملکت را خالی کنند.
  صادقی قهاره افزود: شرکت ملی نفت ایران بعنوان امانت دار بیت المال از جانب این متهمان متضرر شد و به علت ترفندهای کلاهبردارانه این متهمان ، اعتبار بانک مرکزی هم زیر سوال رفت.
  وکیل شرکت اچ کی گفت: به طور قطع اگر همراهی و مشارکت م- ش و حمید ف-ه در پرونده بابک زنجانی نبود بابک زنجانی توانایی کلاهبرداری در این حد را نداشت و این دو به منزله دو بال وی بودند.
  غلامحسین صادقی قهاره در هشتمین جلسه رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی افزود: ف-ه و م-ش به اتفاق بابک زنجانی گروهی سه نفره را تشکیل دادند.
  وی گفت: آغاز فعالیت م-ش در بحث خرید هواپیما بود و م- ش در جریان معاملات نفتی با بابک زنجانی آشنا می شود.
  صادقی قهاره افزود: ف- ه، بابک زنجانی را برای خرید سهام بانک تاجیکستان و مالزی معرفی می کند و در واقع ف-ه در معرفی بانک های زنجانی به بانک ملت نقش موثری داشته است.
  وی گفت: بابک زنجانی با تلاش ف- ه به قدرت الله شریفی مدیرعامل بانک مسکن معرفی و از آن پس زمینه اقدامات متخلفانه بابک فراهم می شود.
  صادقی قهاره افزود: ف-ه در معرفی بابک زنجانی به عنوان بانکدار نمونه نقش جدی داشته و ف-ه قطعاً از اینکه بانک «اف. آی. آی. بی» زنجانی، ماکتی از بانک است آگاهی کامل داشته اما در اقدامات متقلبانه با بابک زنجانی همراه بوده است.
  وکیل شرکت اچ کی در ادامه درباره م- ش دیگر متهم این پرونده نیز اظهار داشت: وی با توجه به سوابق خود در امر کشتیرانی و همچنین با توجه به آشنایی اش با وحید دستجردی به عنوان مدیرعامل سازمان بازنشستگی وزارت نفت با بابک زنجانی آشنا می شود.
  وی افزود: م- ش، وجوه حاصله از محمولات نفتی را به جای اینکه به HK پرداخت کند صرف خرید شرکت هواپیمایی و همچنین خرید چند فروند هواپیما و کشتی برای بابک زنجانی کرد.
  صادقی قهاره گفت: م-ش در انعقاد قراردادهای مربوط به فروش نفت با یک شرکت ورشکسته عمداً بی توجهی کرده و موجب به تاراج رفتن منابع کشور شده است و ما بر همین اساس علاوه بر بابک زنجانی از آقایان ش-م و ف- ه هم شاکی هستیم.
  وکیل شرکت اچ کی بیان داشت: پرونده بابک زنجانی هیچ ارتباطی به دولت قبلی و فعلی ندارد و ما با بحث بیت المال طرفیم.
  غلامحسین صادقی قهاره در هشتمین دادگاه بابک زنجانی افزود: کل دفاعیات بابک زنجانی در این چند جلسه واهی بود و اصلاً نباید در دادگاه مطرح می شد.
  وی گفت: مثلاً دیروز آقای بابک زنجانی گفت که من نمی خواهم انگشتر و ساعتم را آقای زنگنه دست کند در حالیکه این پرونده هیچ ارتباطی به آقای زنگنه ندارد و ما تقاضا داریم دادگاه با همه متخلفان چه در این دولت و چه در دولت قبل و هر دولتی برخورد کند.
  صادقی قهاره با اشاره به اینکه ما فقط بدنبال برگرداندن حق و حقوق شرکت ملی نفت هستیم ، افزود: بابک زنجانی ادعا می کند که محمولات نفتی را تحویل نگرفته است و در این خصوص حرف های بسیار ضد و نقیضی می زند.
  وی گفت: نامه هایی به امضای وی در سربرگ شرکت ایزو داریم که همگی بر تحویل محموله های نفتی به بابک زنجانی دلالت می کند.
  صادقی قهاره افزود: متهم ردیف اول و دوم این پرونده قبول دارند که محموله ها را به فلان شرکت فروخته اند پس چرا ادعا می کنند محموله ای دریافت نکردند؟
  صادقی قهاره افزود: بابک زنجانی در خلال دو سال تحقیقات که از وی صورت گرفته همیشه لفظ ال سی را به کار برده است اما از زمانی که جلسات دادگاه آغاز شد در همه دفاعیاتش از لفظ ال سی عدول کرد و کلمه برات را مطرح می کند در حالی که او می داند که آثار و تبعات ال سی و برات متفاوت است و بنابراین بابک زنجانی از این کارش قصد و غرضی دارد.
  وی گفت: مباحثی هم درخصوص منشأ و پشتوانه پول ها مطرح می شود و بابک زنجانی در دفاعیاتش عنوان می‌کند که شما با منشأ چه کار دارید در حالی که منشأ پول خرید هواپیما همه اش پول های نفت بوده است.
  صادقی قهاره افزود: وی در سال ۹۰ که بانک اف. آی.آی. بی را می خرد سرمایه ای اندک دارد و قبل از سال ۸۸ هم سابقه بازداشت داشته است و سال ۸۶ هم برای گرفتن تسهیلات، شناسنامه جعل می کند بر این اساس می‌توان اثبات کرد که قریب به اتفاق دارایی های بابک زنجانی از پول نفت است.
  وی بیان داشت: گزارش کارشناسان و شهادت شهود در پرونده نشان می دهد که بابک زنجانی سعی دارد همه چیز را به حاشیه ببرد و راه فراری برای خود پیدا کند.
  صادقی قهاره افزود: او تلاش می کند شهادت شهود را بی اعتبار کند و ادعا می کند که از آبدارچی و تایپیست او تحقیق کرده اند در حالی که در پرونده او از افرادی که در شرکت های او سمت های بالا داشته اند تحقیق شده است که خانم ها م -م، م-ج و ب-آ نمونه ای از این افراد هستند.
  غلامحسین صادقی قهاره در ادامه اعلام شکایت شرکت اچ کی از بابک زنجانی افزود : ما بانک FIIB در مالزی را طرف حساب خودمان نمی‌دانیم چرا که این بانک وسیله کلاهبرداری برای بابک زنجانی بوده است، بنابراین طرف حساب ما آقای زنجانی است.
  وی ادامه داد : وی با ارائه ال سی های ساختگی موفق می شود تعدادی از وجوه نفتی را به بانک اف ای ای بی واریز کند .
  صادقی گفت: برخلاف ادعای متهم مسئولان نفتی هرکز سراغ بابک زنجانی نرفتند بلکه این متهم بود که با اصرار متهم دیگر پرونده یعنی آقای “م . ش” با مسئولان نفتی دیدار می کند.
  وی افزود : از آنجایی که “م. ش” با “ا.و.د”(مدیر عامل وقت صندوق بازنشستگی شرکت نفت) آشنایی داشته است بابک زنجانی را به او معرفی می کند و می‌گوید که زنجانی در خارج از کشور چند بانک دارد و می‌تواند اقدام به جابه‌جایی ارز کند.
  وکیل شرکت اچ کی گفت : بر اساس توافقی که بین مدیران نفتی صورت می‌گیرد مقرر می‌شود تا ۳ محموله نفتی به قیمت ۳۰۰ میلیون یورو به شرکت ISO که متعلق به بابک زنجانی است داده شود.
  وی افزود : در این خصوص “الف- و- د” می‌گوید بابک زنجانی اواسط اردیبهشت‌ ماه سال ۹۱ از طریق “م.ش” به صندوق بازنشستگی کارکنان نفت معرفی شد و “م . ش” بابک زنجانی را اینگونه معرفی کرد که وی شرکت‌های بسیاری دارد و در حوزه نقل و انتقالات ارزی توانمند است و اکنون نیز آمادگی خرید نفت خام و نفت کوره را دارد.
  وکیل شرکت اچ کی گفت : پس از واریز وجه به مبلغ ۳۰۰ میلیون یورو قرارداد سه محموله نفتی بین بابک زنجانی و صندوق بازنشستگی شرکت نفت به امضا می رسد و این مسئله به عنوان سرآغاز فریب مدیران نفتی از سوی بابک زنجانی شناخته می‌شود.
  وی با بیان اینکه شرایط فروش نفت خام قدر متفاوت است، افزود : بر اساس گزارش سازمان بازرسی به رسمیت شناختن بانک اف ای ای بی (FIIB) از سوی سه وزیر و رئیس وقت بانک مرکزی بدون شناخت کامل کار غیر منطقی بود.
  وی ادامه داد : علیرغم اینکه زمان سررسید اعتبار اسناد ۲۶ مرداد ماه سال ۹۱  بود اما بابک زنجانی دوم دی ماه سال ۹۱ یعنی چند ماه بعد از سوی اتحادیه اروپا تحریم می‌شود اما همواره به عمد در پرداخت‌پول‌ها تاخیر می‌کرد و بعد از تحریم نیز عنوان می‌کرد که تحریم شده است و نمی‌تواند پول‌ها را پرداخت کند.
  غلامحسین صادقی قهاره در ادامه اعلام شکایت شرکت اچی کی  از بابک زنجانی افزود: قراردادهایی که با بابک زنجانی منعقد شده به غیر از فروش نفت خام ۱۱ فقره بوده که در این هنگام قاضی صلواتی خطاب به بابک زنجانی گفت که آیا نیاز است که جزئیات این ۱۱ فقره قرائت شود که بابک زنجانی پاسخ داد ؛ قراردادی وجود ندارد که قرائت شود.
  در ادامه صادقی به قرائت جزئیات کامل قرارداد های منعقد شده اشاره کرد و افزود: جمع کل نفت کوره واگذار شده به بابک زنجانی ۱۳ میلیون و ۱۵۶ هزار بشکه به ارزش یک میلیارد و ۳۲۶ میلیون و ۶۲۶ هزار و ۸۰۷ دلار بود.
  وی ادامه داد : البته در این میان ۴ فقره محموله میعانات نفتی هم بود که چون مسترد شده نسبت به آن هیچ ادعایی نداریم و بحث ما درباره نفت خام و کوره است .
  وکیل شرکت نفت اچ کی گفت : یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون و ۷۳۷ هزار و ۷۲۶ دلار نفت کوره و نفت خام تحویل بابک زنجانی شده است.
  وی افزود : یک میلیارد و ۴۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو از وجوه شرکت نیکو از طریق بانک مرکزی برای پرداخت پیمانکاران به حساب شرکت SCT بنکرز که متعلق به بابک زنجانی بوده واریز شده است .
  وی ادامه داد : از این مبلغ یک هزار و ۳۵۰ میلیون یورو با درخواست شرکت نیکو صورت گرفته و ۷۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو با دستور شرکت نیکو به بانک “کندون” چین واریز شده است.
  صادقی در ادامه به دستورهای پرداخت شده به زنجانی اشاره کرد و گفت : جمع کل این پرداخت ها دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو بود که بابک زنجانی بدون توجه به دستورات مکرر شرکت نفت مبنی بر پرداخت پول به پیمانکاران این مبالغ را صرف خرید کشتی و هواپیما کرده است.
  همچنین در ادامه جلسه نماینده بانک مرکزی به ترازنامه مالی بانک اف ای ای بی(FIIB) اشاره کرد و گفت : ترازنامه مالی این بانک در سال ۲۰۱۲ ، ۹۸ میلیون دلار بود ، در حالی که یک فقره از مبالغ واریزی به این بانک از سوی شرکت اچ کی دو میلیارد و ۶۶ میلیون یورو بوده است.
  وکیل شرکت نفت اچ کی گفت : متهم بخشی از وجوه دریافتی از بانک مرکزی را به شرکت هایی همچون سامسونگ و ال جی که متقاضی ارز در داخل کشور بودند فروخته و پول آنها را به ریال تبدیل کرده و در راه ساخت و ساز و خرید اموال و املاک در داخل کشور صرف کرده است.
  وی افزود : همچنین زنجانی ۱۹۰ میلیارد “وون” کره جنوبی  برای بازخرید ۶۰ درصد (سهام) بانک های “اف ای ای بی” به بانک ملت پرداخت کرده است .
  صادقی ادامه داد : همچنین ۵۳ میلیارد نیز برای خرید سهام بانک پارسیان به ایران خودرو داده است که این کار صورت نمی گیرد و در نهایت ۳۰۰ دستگاه خودروی سمند از ایران خودرو دریافت می کند.
  غلامحسین صادقی قهاره در ادامه اعلام شکایت اچ کی(HK) از بابک زنجانی افزود: برخلاف اینکه متهم مدعی است انسان مومن ، سالم ، پاک ، صالح و مخلصی به نظام است و آدمی با تمدن بالاست، ادعای حسن نیت وی با این سوابق کیفری و عملکرد بزه کارانه مشخص است .
  وی ادامه داد : در بحث تمکن مالی وی نیز باید گفت که تمکن مالی وی همه از منابع مالی شرکت نیگو و شرکت نفتی اچی کی به دست آمده است که همه بادآور بوده و خرج بلندپروازی‌های خود کرده است.
  وکیل شرکت نفتی اچ کی در ادامه به کلاهبرداری از شرکت ملی نفت ایران اشاره کرد و گفت: یکی از راههای متقلبانه زنجانی تمسک به تایید اشخاص ثالث است که در واقع برای جلب اعتماد شرکت نفت و شرکت های تابع به گواهی مقامات ثالث متوسل شده است که وزیر وقت صنعت و معدن و تجارت ، وزیر وقت اقتصاد و دارای ، رئیس وقت بانک مرکزی بودند که مصوبه ‌ای را برای پرداخت وجوه مربوط به شرکت نفت به حساب بانکی FIIB امضا کردند.
  وی افزود : تایید این مقامات عالی خالی از هرگونه غرض و با حسن نیت برای کم کردن فشارها بوده اما متاسفانه بابک زنجانی از آن سواستفاده کرده است.
  صادقی گفت : متاسفانه وقفه ‌ای که در کار پیمانکاران در پارس جنوبی به واسطه پرداخت نشدن وجوه از سوی بانک زنجانی ایجاد شد ضرر بزرگی به جمهوری اسلامی ایران وارد کرد .
  وی افزود : در واقع تعطیلی کار ایران در منطقه پارس جنوبی فرصت مغتنمی برای عربستان و قطر بود در حالی که زنجانی خود را خدمتگزار به جمهوری اسلامی معرفی می‌کند.
  وکیل شرکت نفتی اچ کی گفت : نخستین تشکیلاتی که برای جابه‌جایی پول شرکت ملی نفت ارائه شد بانک اف ای ای بی (FIIB) بود که پوشالی بود .
  وی افزود : در واقع این بانک فاقد توانایی ‌های لازم و استانداردهای یک بانک بود.
  صادقی گفت : کل سهام این بانک ۴ میلیون دلار ارزش داشت که متهم سهام این بانک را در منطقه لابوان خریداری کرده بود اما در نخستین فرصت ۲۰ میلیون یورو از شرکت اچ کی دریافت می‌کند.
  وی با بیان اینکه بانک FIIB اجازه تاسیس شعبه و فعالیت در خارج از لابوان را نداشته است، افزود : حتی این بانک نمی‌توانست ال‌سی را تایید و تضمین کند و تمام فعالیت این بانک در دفتر تهران خلاصه می‌شد .
  صادقی گفت: هرچند مجرمین به دروغ ادعا می‌کنند خیرخواه بوده‌اند اما اعمالشان نشان‌دهنده سوءنیت و خبث باطنشان بوده چگونه می‌توان باور کرد با این همه اعمال بزهکارانه و خلاف قانون قصدشان سوء نبوده و به دنبال خیرخواهی بوده‌اند؟واقعیت این است که انگیزه بابک زنجانی و شرکای وی رخنه در بانک‌های ایرانی و شرکت‌ها از جمله شرکت نفت در راستای تحصیل مال بوده است.
  پایان دادگاه
  قاضی صلواتی با اعلام پایان هشتمین جلسه دادگاه علنی بابک زنجانی، گفت: زمان برگزاری جلسه بعدی متعاقباً اعلام می شود.
  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">