ندای البرز
دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - - ساعت ۱۸:۱۷ 2018 Mar 21
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 2944
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۶:۳۷
 •   
  مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان البرز در گفتگو با ندای البرز:
  دکتر جعفری گفت: برای احداث بیمارستان در میان مسئولین شهر دغدغه لازم وجود دارد، ولی باید شرایط لازم ایجاد شده و در ابتدای کار موضوع زمین برطرف بشود تا دانشگاه بتواند برای ساخت آن اقدام کند.

  در ادامه بررسی موضوعات مرتبط با بخش بهداشت و درمان، “دکتر سعید جعفری” مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان البرز  در پاسخ به سؤالات خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی ندای البرز از وضعیّت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در شهرستان البرز، مشکلات ساخت بیمارستان و موانع اجرای طرح خرید خدمت در بیمارستان خیریه رحیمیان می گوید که بهتر است مشروح این گفتگو را از زبان وی بخوانید.

   

  برخی از مسئولین شهر محمدیّه در خصوص وضعیت درمانی و بهداشتی این شهر گلایه دارند ، آیا اقدامات لازم برای افزایش امکانات بهداشتی و درمانی در محمدیه و ناحیه شهری مهرگان صورت گرفته است؟

  برابر چارت و استاندارد های وزارتخانه ، شهر محمدیه باید یک مرکز بهداشتی و درمانی و یک پایگاه ضمیمه داشته باشد که هم اکنون ۱مرکز و  یک پایگاه ضمیمه در این شهر فعال است و حتی خدماتی مانند مشاوره سلامت ، تغذیه و سلامت روان که در هیچ کجای کشور انجام نمی شود، به مدت ۶ماه است که در این شهر ارائه می گردد.

  دکتر جعفری در خصوص خواسته های برخی از مسئولین شهر محمدیّه در خصوص کمبود امکانات بهداشتی و درمانی افزود: مسئولین باید خواسته های خود را به صورت شفاف بیان کنند تا بدانیم چه اقداماتی را باید انجام می دادیم که تا کنون انجام نداده ایم، همچنین وضعیّت زمین اهدایی برای احداث درمانگاه در شهر محمدیه هنوز مشخص نشده و برای ایجاد یک مرکز باید سند زمین در اختیار دانشگاه قرار بگیرد و بعد از انجام مطالعات فنی، مکان سنجی و مهندسی، نسبت به احداث آن اقدام شود و با توجه به اینکه ۲مکان برای این موضوع انتخاب شده است ، هنوز مسئولین محمدیّه برای اختصاص زمین به یک تصمیم واحد نرسیده اند.

  مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان البرز در ادامه به مشکلات ناحیه منفصل شهری مهرگان نیز اشاره ایی کرد و بیان داشت: وضعیّت مهرگان با محمدیّه متفاوت است، زیرا شهر محمدیّه به مرور زمان گسترش پیدا کرده و جمعیّت در آن ساکن شده است ، اما شهر مهرگان طی مدت کوتاهی ساخته شده و باید زیر ساخت های لازم و نیاز های مردم را برای این ناحیه پیش بینی میکردند، که این کار در بخش درمان صورت نگرفته است.

  وی اضافه کرد: برابر استاندارد های موجود، هر ۴۰ تا ۶۰ هزار نفر نیازمند به یک مرکز درمانی است و بر اساس آخرین آمار ها، مهرگان ۵۰ هزار جمعیّت ساکن دارد که ما در این ناحیه، به ۵ مرکز شبانه روزی بخش خصوصی مجوز فعالیّت داده ایم که ۲مرکز آن به بهربرداری رسیده،۲مرکز دیگر تا ۳ماه آینده و ۱مرکز باقی مانده با فاصله زمان بیشتری در این شهر مشغول به ارائه خدمات خواهند شد که با این اقدام، به ازای هر ۲۰هزار نفر ۱ مجوز صادر کرده ایم و ادامه داد: بخش دیگر نیاز های مهرگان خدمات حاکمیّتی است که نمی توان ارائه آنها را به بخش خصوصی واگذار کرد و ما با ایجاد تعامل با درمانگاه های بخش خصوصی، نیروهای خود را دراین درمانگاه ها مستقر کرده ایم و خدماتی مانند واکسیناسیون، مراقبت مادران و نوزادان را به صورت رایگان ارائه می کنیم.

   

  آیا مسئولین شهرستان البرز برای ساخت بیمارستان دولتی دغدغه ایی دارند؟ چرا طرح خرید خدمت در بیمارستان رحیمیان اجراء نمی شود؟

  بله – برای احداث بیمارستان در میان مسئولین شهر دغدغه لازم وجود دارد، ولی باید شرایط لازم ایجاد شده و در ابتدای کار موضوع زمین برطرف بشود تا دانشگاه بتواند برای ساخت آن اقدام کند، البته اقدامات مطالعاتی بیمارستان الوند انجام گرفته و مجوز های لازم آن دریافت شده است، امّا باید دغدغه های مسئولین هدفمند باشد تا بتوان به نتیجه مطلوب دست یافت.

  البته برابر توافقات صورت گرفته فی ما بین سپاه و شهرداری الوند، قرار بود تا زمین لازم برای ساخت بیمارستان توسط سپاه در اختیار دانشگاه قرا بگیرد و شهرداری نیز اقدامات جایگزینی زمین را به عمل آورد که علی رغم همکاری سپاه در این خصوص و مشخص شدن موقعیّت زمین، اقدامات بعدی صورت نگرفته و برای ما فرقی نمیکند که زمین در کجا واقع شده باشد؛ امّا برای شروع کار باید زمین مربوطه مشخص شده و در اختیار دانشگاه قرار بگیرد و این حق مردم است تا در شهر خودشان یک بیمارستان داشته باشند.

  نماینده تام الاختیار ریاست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در شهرستان البرز اظهار داشت: طرح خرید خدمت در بیمارستان رحیمیان به دلیل تفاوت مدیریت بیمارستان رحیمیان با بیمارستان ولیعصر(عج) آبیک قطع شده است و ما حاضریم مبلغی که به بیمارستان ولیعصر(عج) آبیک پرداخت شده است را به بیمارستان رحیمیان هم پرداخت کنیم، امّا مسئولین این بیمارستان اعلام می کنند که مبلغ پیشنهادی جوابگوی هزینه های بیمارستان نیست و سؤال ما این است، که چرا مبلغ قرارداد برای بخش خصوصی در آبیک جوابگو بوده و برای بیمارستان رحیمیان به صرفه نیست و با توجه به اینکه این بیمارستان خیریّه است باید نسبت به بخش خصوصی مواضع دیگری داشته باشد.

   

  آیا پزشکان موجود در سطح شهرستان البرز پاسخگوی نیاز های مردم  هستند؟ چرا مردم باید برای مراجعه به پزشک متخصص به مرکز استان مراجعه کنند؟

  جذب پزشکان دولتی و نیروهای متخصص بر اساس تقسیم بندی سطح برخورداری شهر های کشور از خدمات دولتی انجام می پذیرد و باتوجه به اینکه ما شهرستان محرومی نیستیم، سهمیّه اختصاص نیرو و پزشک متخصص خیلی کمتر از تعداد مورد نیاز است؛  ما در سه ماهه سوم ۸۰ پزشک را درخواست کرده بودیم که از این تعداد ۱۵ نفر به شهرستان ما تعلق گرفت که نیاز های واقعی ما با عدد اختصاصی کاملاً متفاوت است و در سطح استان نیز با کمبود بعضی از متخصصانی مانند، قلب و رادیولوژی مواجه هستیم که نیاز های بیمارستان های دوتی ما را نیز برآورده نمی کند و مسئولین دانشگاه و نمایندگان مجلس در تلاش هستند تا تعداد نیروی بیشتری را از توزیع نیروی وزارتخانه به استان قزوین اختصاص بدهند.

  در حال حاضر شهرستان البرز در مراکز دولتی با کمبود پزشک مواجه نبوده و هیچ مرکزی نیست که دارای پزشک نباشد؛ اما در بخش خصوصی نظام پزشکی بر تمامی مطب های موجود در سطح شهرستان نظارت دارد و پروانه فعالیت پزشکانی را که بیشتر از یک هفته بدون اطلاع تعطیل باشند، باطل خواهد کرد و خاطر نشان کرد: ما در شبکه معاونت درمان و  واحد نظارت بر درمان داریم که بر عملکرد بخش غیر دانشگاهی و دولتی نظارت کرده و هرگونه تخلّف را پیگیری می کند.

  وی اعلام کرد: سیاست دانشگاه بر این است که متخصصین از مرکز استان به شهرستان ها بروند و به دلیل اینکه ظرفیّت قزوین برای صدور پروانه تکمیل شده ، به متخصصین در شهر قزوین مجوز داده نمی شود، مگر به فوق تخصص هایی مانند چشم که در شهر قزوین موجود نیست و ادامه داد: تعداد پزشکان متخصص در شهرستان هنوز به حد انتظار نرسیده، اما به دنبال آن هستیم تا بتوانیم پروانه های لازم را در ۴رشته اصلی زنان، داخلی، اطفال و جراحی صادر کنیم که البته برخی از متخصصین نیز در حال طی مراحل دریافت پروانه هستند و ۴ نفر متخصص زنان به شهرستان اضافه شده که به دلیل کم بودن فاصله زمانی و مکانی شهرستان البرز با مرکز استان؛ این درخواست ها در حال افزایش می باشد.

   

  با توجه به اینکه سازمان تأمین اجتماعی بیشترین حق بیمه را ازشاغلین در شهر صنعتی البرز دریافت میکند، آیا اقدامی برای ساخت بیمارستان تأمین اجتماعی در این شهر داشته است؟

  سازمان تأمین اجتماعی به لحاظ سیاستگذاری متفاوت از وزارت بهداشت عمل می کند و آنها برنامه های خاصّ خود را داشته اند که نزدیک به ۲سال اخیر متوقف شده و در حال اعمال تغییرات در برخی از مراکز خود هستند، همچنین هیچ اقدامی را برای پاسخگویی به نیاز های بستری شهر صنعتی و شهرستان البرز انجام نداه اند و  ۲ درمانگاه فعال سازمان تأمین اجتماعی فقط نیازهای سرپایی شهرالوند و صنعتی را برطرف می کند.

  دبیر شورای سلامت شهرستان البرز اشاره کرد: برابر قانون اگر فاصله شهر تا بیمارستان کمتر از ۳۰ کیلومتر بوده و یا از نیم ساعت کمتر باشد، هیچ مجوزی را برای احداث بیمارستان صادر نمی شود و تأمین اجتماعی هم از این قانون تبعیّت می کند که برابر این قانون نیاز های بستری مردم در بیمارستان تأمین اجتماعی قزوین تأمین می شود؛ ولی علی رغم همه این موارد، با توجه به اینکه بیشترین سهم بیمه تأمین اجتماعی استان قزوین از کارگران شهر صنعتی البرز دریافت می شود اگر می خواستند، بر اساس نیاز های مردم این موضوع را در نظر می گرفتند.

   

  چند بار به بیمارستان رحیمان سرکشی کرده اید و آیا این بیمارستان را خیریه میدانید ؟

  مسئولین بیمارستان می گویند که برابر اساسنامه، ساخت این بیمارستان خیریّه بوده، اما ارائه خدماتش خیریه نیست؛ همچنین واژه خیریه در هیچ کجای دنیا معادل رایگان نبوده و به این معنی است که هزینه های این بخش، چیزی میان بخش خصوص و دولتی است و ما حاضر هستیم برای اجرای طرح خرید خدمت، مبلغ قرار داد بیمارستان فعّال بخش خصوصی ولیعصر(عج) را با بیمارستان رحیمیان قرار داد ببندیم.

  وی افزود: من چند بار در شبانه روز از این بیمارستان بازدید کرده ام و باید بگویم که این بیمارستان از جمله بیمارستانهایی است که نسبت به مراکز دیگر خدمات خوبی را ارائه می کند.

  در ادامه گفتگو و برای آخرین سؤال از دکتر سعید جعفری در مورد اقدامات پایان سال و روز های آغازین سال جدید پرسیدیم که توضیح داد: اکیپ های بارزسی ما در سطح شهرستان البرز حضوری فعال دارند، اما با توجه به اینکه تعداد مأمورین ما نسبت به وسعت شهرستان بسیار اندک است، نیاز داریم تا مردم به ما کمک کنند و بازرس ما باشند، ما در یک لحضه در همه جا نیستیم؛ اما مردم در همه جا حضور دارند و میتوانند با شماره ۱۴۹۰ هرگونه موضوعی که سلامت جامعه را به هرنحوی به خطر می اندازد اطلاع رسانی کنند تا پیگیری لازم صورت پذیرد.

  جعفری در پایان از مردم خواست تا جهت استفاده از خدمات درمانی دولتی و بهره گیری از حضور پزشکان متخصص به درمانگاه های تخصصی ولی عصر (عج) واقع در خیابان امام خمینی(ره) روبروی مسجد ابوالفضل(ع) مراجعه کنند.

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">