ندای البرز
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - - ساعت ۲۳:۲۱ 2018 Apr 19
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 24120
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۷
 •   
  گزارش ندای البرز از وضعیت ورزش های آبی در استان قزوین:
  قهرمان شنا و واتر پلوی قزوینی عنوان می کند:مجموعه عواملی وجود دارد که باعث شده تا یک شناگر حرفه ای ومستعد از 18 سالگی به بعد به ندرت در سطح جهانی انگیزه ای برای قهرمان شدن داشته باشد.

  به گزارش خبرنگار ورزشی پایگاه خبری تحلیلی ندای البرز در آموزه های دینی مسلمانان، پیامبر اکرم از بین ورزش ها، فراگیری شنا و اسب سواری را بر هر مسلمانی لازم می داند به طوری که در حدیثی می فرمایند : به فرزندان خود شنا و اسب سواری بیاموزید و این حدیث از اهمیت ورزش شنا در نزد پیامبررحمت مسلمانان خبر می دهد به طوری که آموزش آن را بر والدین سفارش کرده است.
  با توجه به اینکه ایران یک کشور اسلامی است اما متاسفانه وضعیت ورزش شنای این کشور در جهان حال و روز خوبی ندارد تا به حدی که در این رشته ورزشی قهرمانان جهانی معدود شماری داریم.
  ورزش شنا در ایران از قدمت بالایی برخوردار نیست واین در حالی است که شمال و جنوب این کشور را دریا و خلیج فراگرفته و اگر به ورزش شنا اهمیت ویژه ای داده شود به طور مسلم کشور ایران می‌توانست همچون ورزش کشتی در رشته ورزشی شنا مقامات جهانی کسب کند.
  ضعیف بودن یک رشته ورزشی همچون شنا در سطح جهانی با توجه به علاقه و استعداد ایرانیان علل مختلفی می تواند داشته باشد که ریشه یابی کردن این مشکلات و تلاش برای رفع آن می تواند کمک شایانی در پیشرفت این رشته ورزشی داشته باشد.
  ممنوعیت مسابقات شنای زیر ۱۸ سال در بسیاری از کشورها
  کریم مجتبوی یکی از قهرمانان رشته ورزشی شنا و اتر پلو دراین مورد می گوید: در کشورهای صاحب نام ومطرح رشته ورزشی شنا به ندرت می توان مسابقه قهرمانی در زیر ۱۸ سال پیدا کرده و قهرمانی در سطح نوجوانان وجوانان دراین کشورها وجود ندارد
  این قهرمان شنا ادامه می دهد: در کشورهای صاحب نام قهرمانی در رشته ورزشی شنا فقط در سطح بزرگسال برگزارشده و برای کودکان و نوجوانان مسابقات به صورت جشنواره برگزار می‌شود.
  وی بااشاره به نتیجه ای که کشورهای صاحب نام در رشته های ورزشی شنا به دست می آورند، ادامه می‌دهد : در این کشورها کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که نباید فشار تاکتیکی بر روی نوجوانان وکودکان باشد چرا که از لحاظ روحی کودک و نوجوان به هم می ریزد وهم در بلوغش به مشکل بر می خورد.
  مجتبوی ادامه می دهد:در کشورهای مطرح جهان در رشته ورزشی شنا تحمل حجم تمرین یک شناگر را بالا برده تا به اندازه ای که از شنا خسته نشود ودر ۱۵ سالگی تشنه رقابت در مسافتی باشد و در این سن تا ۱۸ سالگی با تمرینات استقامتی پایه و غیره بر روی شناگران، آنها را در سطح قهرمانی جهان آماده ومطرح می کنند.
  پیاده نشدن روش های تاکتیکی شنا در ایران
  این استاد دانشگاه عنوان می کند:متاسفانه روش های تاکتیکی در کشورهای مطرح رشته ورزشی شنا در کشور ایران پیاده نمی شود به طوری که در سطح استان قزوین یک نفر شناگر قهرمان در رده سنی بالای ۱۸ سال نداریم که بخواهد برای قهرمان شدن در سطح جهانی رقابت کند
  مجتبوی اذعان می کند:شنای قهرمانی ،شنایی بوده که حداقل روزی دو جلسه تمرین می طلبد که این امکان برای شناگران استان قزوین فراهم نیست و دراین زمینه هیات شنای استان نباید به تنهایی پاسخگو باشد بلکه مسوولان نیز پاسخگو هستند.
  وی با اشاره به علم و تجربه مربی ادامه می دهد:علم و تجربه دو پر پرواز قهرمان پروری یک شناگر می باشد که اگر مربی هر کدام از این دو را نداشته باشد شناگر راهی برای قهرمانی ندارد.
  این قهرمان شنا و واتر پلو خاطر نشان می کند:چند سال پیش قرار بر این شد که برای کودکان و نوجوانان زیر ۱۶ سال مسابقات قهرمانی برگزار نشود و رقابتهای شناگران در این رده سنی به صورت جشنواره برگزار شود و به تمامی شرکت کنندگان جایزه ای داده شود تا نوجوانان احساس سر خوردگی نکنند ،این طرح ،طرح خوبی بود که چند سالی اجرا شد اما متاسفانه دوباره به روال سابق برگشت و دوباره مسابقات قهرمانی شناگران در زیر ۱۶ سال در کشور برگزار شد.
  شناگران قزوینی مستعد هستند
  مجتبوی با یادآوری اینکه استان قزوین شناگران مستعدی دارد می گوید:این شناگران تا به حدی مستعد بوده که در سنین ۱۰ تا ۱۴ سال توانسته اند رکوردهای ملی بزنند اما همین شناگرها در سن ۱۸ سالگی توان زدن رکورد را نداشته چرا که شناگر در ۱۸ سالگی درگیر علل های مختلف زندگی شده و دیگر به ورزش شنا در سطح قهرمان جهانی نگاه نمی کند که بایستی ریشه این مشکل را در مسائل فرهنگی ،اقتصادی و غیره جستجو کرد.
  این قهرمان شنا و واتر پلوی قزوینی عنوان می کند:مجموعه عواملی وجود دارد که باعث شده تا یک شناگر حرفه ای ومستعد از ۱۸ سالگی به بعد به ندرت در سطح جهانی انگیزه ای برای قهرمان شدن داشته باشد که یکی از این عوامل ضعف مدیریتی ، عملکردی و فرهنگ سازی می باشد.
  این کارشناس رشته ورزشی با بررسی عوامل آسیب پذیری که شناگران را در سن ۱۸ سالگی از ادامه مسابقات در سطح جهانی مایوس می کند ادامه می دهد:فعالیت های چند ساله هیات شنا باید این هیات را به این نتیجه رسانده باشد که جهت درست کدام سمت است وچرا باید ورزش شنای استان وحتی کشور به قعر ماجرا سقوط کند.
  این استاد دانشگاه اضافه می کند:باتوجه به علم روز دنیا و استفاده از تجربه وعلم مربیان می توان رشته ورزشی شنا را نجات داد ه،ا ما بی توجهی مسوولان به این عوامل سبب شده که شناگران بالای ۱۸ سال نداشته باشیم که بخواهند در سطح جهانی به رقابت پرداخته وانگیزه ای برای این مسئله ندارند.
  عدم حمایت های لازم از مربیان وشناگران قزوینی
  در ادامه آیدا کوشیار یکی از مربیان شنای استان قزوین در مورد معضلات ورزش شنا در استان قزوین می گوید:اکثریت استخرهای استان قزوین خصوصی سازی شده و حمایت های لازم از مربیان و شناگران قهرمان در این رشته ورزشی انجام نمی گیرد
  کوشیار عنوان می کند :در مسابقات استانی و حتی کشوری اکثریت هزینه مسابقات را خود شناگران تقبل کرده و بودجه ای که در اختیار هیات شنای استان قزوین قرارگرفته به حدی نمی باشد که به خوبی بتواند این رشته ورزشی را تحت حمایت قرار داده ونیاز است که دولت و نمایندگان مجلس و مسوولان مربوطه در این زمینه چاره اندیشی کنند
  وی ادامه می دهد:با توجه به اینکه اکثریت استخرهای استان قزوین به پخش های خصوصی واگذار شده اکثریت پیمان کاران این استخرها به در آمد زایی استخرها توجه داشته به طوری که اگر شناگری قصدادامه این رشته ورزشی را در سطح جهانی و قهرمانی داشته باشد باید از هزینه های شخصی خود استفاده کند
  کوشیار اذعان می کند:با توجه به اینکه رشته ورزشی شنا یک رشته پر هزینه می باشد لازم است که از لحاظ تعلق گرفتن بودجه ،بودجه بیشتری را اختیار این رشته پر هزینه قرار داده تا از دغدغه های مالی این رشته کاسته شود
  حقوق و مزایای کم مربیان شنا
  کوشیار به جایگاه شنای بانوان این استان در سطح کشور اشاره کرده و می گوید:شنای بانوان قزوینی در سطح کشور جایگاه خوبی داشته وتمامی هزینه هایی که برای رسیدن به این جایگاه صرف شده شخصی بوده وخود شناگران آن را تقبل کرده که این مسئله شایسته نیست وباید مسوولان از دغدغه های مالی شناگران بکاهند.
  این مربی شنای قزوینی به حقوق و دستمزد مربیان این رشته ورزشی پرداخته و بیان می کند :با توجه به اینکه اکثریت استخرهای استان قزوین خصوصی سازی شده پیمانکاران طبق تعرفه هیات شنا عمل نکرده و مبلغی پایین تر از تعرفه هیات برای مربیان این رشته ورزشی در نظر گرفته که اگر مربی حرفه ای مجبور به قبول آن نشود مربیان تازه کار و نا کار آمد با آن مبلغ محدود با استخرها همکاری کرده که نتیجه این مسئله بیکاری مربیان حرفه ای است
  وی در مورد تاثیرات شنا بر افراد می گوید:امروزه اکثریت پزشکان برای بیماران خود آب درمانی را تجویز کرده که متاسفانه بعضی از این افراد تنها به استخر آمده و در سانس های آزاد شرکت می کنند که نتیجه این اب درمانی عکس می باشد در حالی که این افراد بایستی تحت نظر یک مربی حرفه ای و کارشناس حرکات ورزشی در آب را گذرانده و دوره آب درمانی خود را کامل کرده تا به نتیجه مطلوب برسند
  این مربی شنای قزوینی اضافه می کند:برای بیمارانی که به آب درمانی نیاز دارند هیات شنا بایستی مربیانی کارشناس و کار ازموده تربیت کند و دوره های ویژه اب درمانی را برای انان برگزار کرده تا با علم و آگاهی به این بیماران کمک کنند.
  اب درمانی یکی از روش های درمان بیماران
  در ادامه قهرمان واتر پلوی استان قزوین درباره مشکلات رشته ورزشی شنا می گوید:شرایطی که برای مسابقات ۱۵ بهمن ماه در استخر دلفین شهر محمود آباد نمونه برگزار شد بسیار نامناسب بود که این مسئله از کم کاری هیات شنای استان قزوین نشات می گیرد
  مهدی سمیعی زاده با بیان اینکه هیات شنای استان قزوین در برابر اعتراضاتی که در برابر مدیریت این مسابقات شد جوابیه هیات شنا که “ما کاره ای نیستیم ” را مطرح کرده و می افزاید:چرا نماینده ای که از طرف هیات شنای استان قزوین در مسابقات حضور دارد به جای رفع مشکلات با یک جمله از مسوولیتش شانه خالی می کند؟
  وی با بیان اینکه شناگران قهرمان استان قزوین در سانس های عمومی و با هزینه های خود به تمرینات قهرمانی می پردازند اضافه می کند:متاسفانه هیات شنای استان قزوین هیچ گونه حمایت مالی از شناگرانی که قصد قهرمانی را دارند نمی کند که این یکی از بزرگترین مشکلات ورزش شنای استان قزوین است.
  این قهرمان شنای قزوینی ادامه می دهد :یکی از وظایف هیات شنا این است که تیم های قهرمانی استانش را شناسایی کرده و به وسیله همایش ها وجلساتی که برگزار می کند مربیان این تیم ها را جمع کرده وراه را برای تیم های قهرمان پرور هموار کند که متاسفانه هیات شنای استان قزوین از این وظیفه شانه خالی کرده است.
  ***”ما کاره ای نیستیم”
  سمیعی زاده خاطر نشان می کند :در سال گذشته و در سال جاری بنده به عنوان قهرمان کشوری شناخته شده اما حتی یک مسوول در این مدت درحد یک تبریک لفظی جویای حال بنده نشد.
  وی با اشاره به دلیل ضعف مدیریت هیات شنای استان قزوین بیان می کند :من از هیات شنای این استان خواهش می کنم که قدر شناگران نوجوان و جوان این استان را دانسته و شرایط را برای پیشرفت این شناگران در سطح کشوری وحتی جهانی فراهم کنند.
  این مربی شنا ادامه می دهد:بی کیفیتی سطح مسابقات استانی سبب شده که برخی از والدین از اینکه فرزندانشان را در این رشته ورزشی ترغیب به قهرمان شدن بکنند پشیمان شده و اجازه نمی دهند تا فرزندشان که در قله اوج ایستاده اند به این رشته ورزشی ادامه بدهند که این یکی از نقاط ضعف هیات شنای استان قزوین است.
  اجرای ممنوعیت مسابقات زیر ۱۸ سال برای شناگران
  بنابر این گزارش: زمانی که به بررسی یک رشته ورزشی پرداخته می شود باید به چند وجه آن توجه کرد که درمورد ورزش شنا چند سوال مطرح می شود :

  ۱-هدف از قهرمانی ورزش شنا چیست ؟

  آیا هدف این است که قهرمانان ما در رشته ورزشی شنا تا ۱۸ سالگی ورزش کرده و سپس قهرمانی را کنار بگذارند؟
  ویا هدف فدراسیون شنا از قهرمان پروری در این رشته این است که تا ۱۸ سالگی قهرمان را آماده کرده و تلاش کند وبرای قهرمانیش دعا کند و آمین دعایش را در ۲۵ سالگی بگیرد؟
  در حال حاضر در عصر ارتباطات به سر می بریم و دیگر کسی حق آزمون و خطا را ندارد و نباید چیزی را تجربه کرد چرا که تجربه هایش را کشورهای دیگر کرده اند و باید به نتایج آن تجربه ها رجوع شود
  در موفقیت های ورزشی باید از تجربه های دیگران استفاده کرد در عصر ارتباطات در کمتر از چند دقیقه می توان متوجه شد که فلان قهرمان جهان برای پیشرفت کارش و موفقیتش چه تمرینی را انجام داده وسطح کاری ورزشکاران این رشته را بالا برد تا به سطح قهرمانی جهانی دست پیدا کنند.

  انتهای پیام/

  مطالب مرتبط با موضوع :
  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">