ندای البرز
سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - - ساعت ۲۰:۳۴ 2018 Mar 24
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 2732
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۸
 •   
  گفتگو با مدیر مسئول کانون فرهنگی، هنری حضرت ابوالفضل(ع) شهر الوند
  آجرلو مدیر مسئول کانون حضرت ابوالفضل(ع) شهر الوندگفت: یکی از برنامه های کانون این است که بتوانیم در قالب برنامه های مدوّن ، نیروی لازم را برای دولت امام زمان(عج) تربیت کنیم.

  به مناسبت  ۱۸ اسفند ماه سالروز تأسیس کانون های فرهنگی مساجد از مدیر مسئول کانون فرهنگی هنری حضرت ابوالفضل(ع) شهر الوند، دعوت کردیم تا با حضور در دفتر پایگاه خبری،تحلیلی ندای البرز ما را در جریان برنامه های این کانون قرار داده و به سؤالات ما نیز پاسخ بگوید که بهتر است شرح این گفتگو را از زبان وی بخوانیم.

  -سؤال: لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید که کانون حضرت ابوالفضل(ع) از چه سالی فعالیّت خود را آغاز نموده است؟

  – با سلام خدمت شما و همه مخاطبان ندای البرز، بنده “وحید آجرلو مدیر مسئول کانون فرهنگی هنری مسجد ابوالفضل(ع) الوند” هستم .

  این کانون از سال ۸۸ کار خود را آغاز کرده و قبل از این هم مسجد جامع حضرت ابوالفضل (ع) در اجرای برنامه های فرهنگی و هنری فعالیّت بسیاری داشت که با تأسیس کانون، اجرای این برنامه ها قوّت و انسجام بیشتری گرفته است.

   

  -سؤال: اولویّت اصلی برنامه های کانون فرهنگی، هنری حضرت ابوالفضل(ع) چیست و درچه زمینه هایی فعالیّت دارد؟

  -اولویّت اصلی ما که هریک برای خود زیر شاخه های مختلفی دارد عبارتند از: تربیت نیروی انسانی در تراز انقلاب اسلامی ایران، زیر سایه ولایت فقیه، اجرای برنامه های ملّی و مذهبی و  انجام برنامه های فرهنگی و هنری جانبی مانند: برگزاری جشنواره در مناسبت های مختلفی مانند روز جوان، برگزاری مراسم معنوی اعتکاف، محافل انس با قرآن، نشست های بصیرتی و روشنگری با حضور چهره های استان و کشور، برگزاری مسابقات کتابخوانی، نقاشی و اجرای نمایشگاه های عکس در مسجد، از جمله برنامه های ما در این کانون است و همچنین مدت ۶ماه است که این کانون به عنوان کانون شاخص استان ، کانون تخصصی همایش ها و گردشگری، پایلوت خانه نور و کانون معین شهرستان البرز تبدیل شده که یکی از وظایف کانون معین نظارت و سرکشی به  سایر کانون های شهرستان است و در موضوع گردشگری، اجرای هفتگی کوهپیمایی و برگزاری اردوهای خارج از استان در برنامه های آتی کانون قرار دارد.

   

  -سؤال: هم اکنون چه تعدادی از جوانها و نوجوانها با کانون ارتباط دارند و برنامه شاخص کانون برای مخاطبان خود چیست؟

  -یکی از برنامه های کانون این است که بتوانیم در قالب برنامه های مدوّن ، نیروی لازم را برای دولت امام زمان(عج) تربیت کنیم که این کار در قالب  آموزش های فضای مجازی، مدیریّتی، اعتقادی و  ورزشی در نظر گرفته شده است و  روزانه در هر وعده نماز، نزدیک به ۱۰۰۰ نفر در نماز شرکت میکنند که از این میان،  ۵۰ نفر جوان و ۸۰ نفر نوجوان با کانون ارتباط مستقیم دارند.

   

  -سؤال: آیا با هیئت امناء، امام جماعت و پایگاه بسیج مسجد هم ارتباط دارید؟

  -ارتباط کانون با هیئت امناء  و  امام جماعت مسجد بسیارخوب بوده و اگر در موضوعی هم ضعف داشتیم آنها نیز به ما کمک کرده اند، همچنین در ارتباطی نزدیک با پایگاه مقاومت بسیج مستقر درمسجد، برنامه های مختلفی را به صورت مشارکتی انجام می دهیم.

  ازدواج در الوند

  -سؤال: باتوجه به اینکه جوانان زیادی در مسجد حضور دارند، کانون فرهنگی، هنری حضرت ابوالفضل(ع) چه اقداماتی را برای بصیرت افزایی و ترویج ازدواج به موقع در میان جوانان و خانواده ها انجام داده است؟

  – آنچه که ما توانستیم در ۲سال متداول و با بضاعت اندک خود انجام دهیم، برگزاری مراسم عقد زوج های جوان در سالروز ازدواج حضرت زهراء و امام علی (ع) بود که در این برنامه، خطبه عقد زوج هایی که دارای مهریّه پایین بودند در محل مسجد و با حضور نمازگزاران قرائت شد و البته این کار باید ادامه پیدا کند و به تنهایی نمی تواند در ایجاد علاقه برای ازدواج جوانان مفید باشد و باید همه مسئولین دست به دست یکدیگر داده و برای فرهنگ سازی این موضوع تلاشی جهادی داشته باشند.

  در موضوع بصیرت افزایی نیز برنامه هایی از جمله: پخش فیلم و کلیپ های عمّار، نشست های صمیمی با حضور چهره های برجسته سیاسی شهرستان و استان، ارتباط با خانواده ها و مدارس نوجوانان مرتبط با کانون و آگاهی بخشی به خانواده ها درخصوص تهدیدات ماهواره به اجراء در آمده است.

   

  -سؤال: تعریف شما از فرهنگ چیست؟

  -برای تعریف ، باید به کلام مقام معظم رهبری اشاره کنم که فرمودند: فرهنگ مانند هوا است و همه به هوا نیاز دارند و وقتی هوا آلوده باشد نمی توان از این هوا استفاده کرد و همه ما درگیر آن هستیم و من معتقدم تمام مشکلات موجود در کشور دارای ریشه ای فرهنگی هستند و باید تلاش کنیم تا آنها را بر پایه قرآن و کار دقیق علمی مرتفع کنیم.

   

  – برای سؤال آخر، به نظر شما نسبت به چه موضوع مهّم فرهنگی در سطح شهرستان البرز غفلت شده است؟

  – به نظر من، شهرستان البرز ظرفیّت بالایی در مسائل فرهنگی دارد و یکی از مشکلات شهرستان این است که با وجود مساجد، هیئت ها و افراد نخبه فرهنگی؛ نمی توان از این ظرفیت های موجود بالقوّه به صورت عملی استفاده کرد و از دیگر مشکلات موجود می توان به عدم همکاری و مساعدت هیئت امنای مساجد برای ایجاد کانون های فرهنگی،هنری اشاره کرد که لازم است مسئولین با هیئات امنای مساجد صحبت کنند تا فضای لازم برای ایجاد این کانون ها فراهم شود.

  در پایان از همه مسئولین شهرستان، هیئت امناء، پایگاه بسیج و نمازگزاران مسجدابوالفضل (ع) که ما را دراجرای هرچه بهتر برنامه های کانون همراهی میکنند تقدیر و تشکر می کنم.

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">