ندای البرز
یکشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۶ - - ساعت ۱۴:۳۳ 2018 May 24
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 23579
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۹
 •   
  گزارش ندای البرز از گلایه مردم جنوب شهر الوند:
  حقوق شهروندی جز حقوق ذاتی و فطری انسان‌ها و غیر قابل‌ انتقال و تجزیه‌ناپذیر است و حال جای سوال این است که این حقوق در حق شهروندان یک شهر رعایت می‌شود یا خیر؟

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ندای البرز: وارد شهر که می‌شوی فضای ورودی شهر دلنواز است، شاخه‌های آویزان درختان بید که وزش باد آنها را به حرکت در می‌آورد برایت وجدآور است.
  جاده سلامتی که برای ورزش شهروندان الوندی در نظر گرفته شده، نشان از رعایت اصول شهرسازی دارد.
  اما گویی این اصول تنها در ورودی شهر رعایت شده است چرا که وقتی به جنوب شهر می‌روی فضای شهر به کلی تغییر چهره می‌دهد گویی که از شهر به روستا وارد شده‌ای، به طوری که حداقل امکانات شهری را در این منطقه نمی‌توان پیدا کرد.
  کمبود نانوایی و فضای سبز و پارک در این منطقه، وجود حشرات و حیوانات موذی که آزاردهنده است، بوی متعفن فاضلاب شهری، وجود مسیرهای خاکی که با وزش یک نسیم گردو خاک را مهمان ریه‌هایت می‌‌کند نشان از نبود حداقل امکانات شهری برای اهالی جنوب شهر است که نشان از بی توجهی مسئولان شهری دارد.
  مدتی است ساخت پل زیرگذر در منطقه فاز ۲ برای اهالی این منطقه مشکلاتی را ایجاد کرده است.
  خبرنگار اجتماعی ندای البرز در پی تماس مداوم شهروندان این منطقه ،به میان مردم این محله رفته و از مشکلاتشان گزارش می‌دهد.

  یکی از اهالی محل به نام «قاسم .الف» در مورد این مشکل می‌گوید: جاده بالاتر از منازل مسکونی ما ساخته می‌شود که این مسئله باعث آسیب رسیدن و تخریب خانه‌های ما در برابر سیل و حوادث فورس ماژور می شود.
  وی ادامه می‌دهد: قبل از تاسیس این کمربندی در این منطقه کانال آبی در اینجا وجود داشت که سیلاب‌های بهاری و باران‌های شدید را کنترل می‌کرد تا آسیبی به خانه‌ها وارد نشود و حال با برداشتن این کانال باران و سیل را چگونه می توان کنترل کرد.
  این کارگر بازنشسته عنوان می‌کند: نتیجه سالها سعی و تلاشم تنها همین یک خانه مسکونی است که در آن زندگی می‌کنم و حال اگر سیل یا باران باعث خراب شدن خانه‌ام شود چه کسی پاسخگو است و چرا کسی مشکلات مردم این محل را پیگیری نمی کند؟
  در ادامه یکی دیگر از اهالی منطقه بیان می‌کند: چندین سال شرایط زندگی کردن در این محیط را تحمل کرده‌ام قبل از تاسیس این جاده، فاضلابی در اینجا وجود داشت که بوی متعفن آن و آزار حیوانات موذی زندگی را برای مردم این منطقه سخت کرده بود و حال با برداشتن این فاضلاب مردم محل احساس می‌کردند که شرایط محله بهتر می‌شود که متاسفانه جاده‌ای با اختلاف ارتفاعی با پیاده‌رو ‌ها ساکنین این محله را در برابر سیل و باران ناایمن می کند.
  وی یادآور می شود: برای پهن کردن عرض جاده شهرداری، عرض استاندارد پیاده‌رو‌ها و کوچه‌ها را تنگ‌تر کرده به طوری که یک دستگاه ماشین نقلیه قادر به عبور از این مسیر نیست.
  این شهروند الوندی با اشاره به اینکه بارها با شهردار در مورد مشکلات این پل زیرگذر و مردم اهالی این منطقه صحبت شده است، افزود: در جوابیه چشم‌هایی می‌شنویم که در عمل اجرا نمی‌شود و شهردار کار خودش را انجام می‌دهد.


  وی خاطرنشان می‌کند: درسند ساکنین این محل این خیابان ۳۵ متری قید شده ، در حالی که شهردار برای عریض کردن پل زیر گذر در حال تاسیس، خیابان ۳۵ متری را به ۴ متری تبدیل کرده است.
  وی اشاره می‌کند: هنگام اجرای پروژه پل زیرگذر بر این بود ۲۵ متر از زمین‌های کشاورزی این منطقه توسط شهرداری خریداری شود که کشاورزان این قسمت حاضر به واگذاری زمین هایشان نشدند و شهردار این قسمت جاده را که خیابان ۳۵ متری بود را تصرف کرده و آن را به خیابان ۴ متری تبدیل کرده است.
  یکی از زنان این منطقه می‌گوید: ۱۲ سال پیش به دلیل ورشکستگی همسرم در این منطقه ساکن شدم و روزهای سختی را در اینجا گذرانده‌ام، فاضلابی که در این محل بود سالها ما را در معرض آزار حشرات موذی قرار داده بود و از لحاظ بهداشتی نیز مشکلاتی را برای ما فراهم کرده بود که هیچ کس پاسخگو نبود.
  وی با اشاره به ساخت پل زیرگذر در این محله می‌گوید: در این محل اکثر خانواده‌ها دارای بچه‌های خردسال هستند و جای بازی و رفاهی مناسبی برای بازی کودکان در این محله در نظر گرفته نشده است و رعایت نکردن اصولی فاصله کمربندی تا مرز ماشین رو و پیاده‌روها، اهالی این محله را به ویژه کودکان آنها را تهدید می‌کند.
  این شهروند الوندی بیان می‌کند: از آنجا که ساختمان مسکونی من سر پیچ قرار دارد فاصله بین کمربندی تا خانه من تنها یک متر است که علاوه بر آلودگی‌های صوتی اگر بر فرض ماشینی به دلیل نقص فنی از جاده خارج شود به دلیل رعایت نکردن استاندارهای لازم جان خانواده‌ام در خطر است.

  ب.م یکی از پیمانکاران است که در مورد ساخت کمربندی درفاز دو و ایجاد مشکلات برای مردم این منطقه می‌گوید: مدتهای مدیدی است این قسمت از شهر فضای بهداشتی مناسبی برای زندگی نداشته و به تازگی این محل پاکسازی شده و گلایه مردم این است که چون در این محل پل زیر گذر ساخته می شود و ماشینهای سنگین در رفت‌وآمد هستند آلودگی صوتی ایجاد شده و خانه‌های آنها به لرزش در می‌آید.
  وی با تایید به نگرانی مردم این محل بیان می‌کند: ساخت بناهای ضعیف

   


  در این منطقه به یک معضل تبدیل شده است چرا که تردد خوردوهای سنگین از زیر گذری که در این منطقه ساخته می شود باعث لرزش ساختمان‌های این محل می شود.
  این پیمانکار ادامه می‌دهد: مسیر پروژه توسط شهرداری به پیمانکار اعلام شده و پیمانکار تنها مجری این طرح می باشدو شهرداری خود به‌عنوان کارفرما مشاور دراین طرح دارد که برنامه‌های پروژه توسط آنها هدف‌مندی شده است.
  این مسئول یادآور می‌شود: یکی، دو ملک از خانه‌‌های این منطقه در مسیر خیلی بدی از پروژه قرار گرفته‌‌اند که توسط پیمانکار پیشنهاد تملک این منازل به شهرداری داده شده که شهردار در جواب می‌گوید : این مشکلات حل وفصل می شود.
  ً«ب.م» خاطرنشان می‌کند: به‌عنوان پیمانکار این پروژه به دلیل مشکلات مردم، این پرژه را به مدت یک‌ ماه تعطیل کرده اما متاسفانه نتیجه مثبتی در پی نداشت.
  وی عنوان می‌کند: به دلیل اختلاف ارتفاع پیاده‌رو و خیابان مجبور به لایه ریزی در جاده هستیم و برای اینکه این لایه‌ریزی استحکام داشته باشد مجبور به کشیدن دیوار هستیم که ارتفاع این دیوار به اندازه یک جدول است.

  بنا بر این گزارش: امروزه اغلب افراد در محیط‌های شهری زندگی می‌کنند و آنچه مسلم است این است که در فضای زندگی شهری رفع نیازها از طریق تعاملات متقابل افراد با یکدیگر صورت می‌پذیرد و حق شهروندی هر شهروند است که از امکانات شهری بهره مند شود، لذا آنچه در روند نوع زندگی شهری ضروری به نظر می‌رسد
  رعایت حقوق شهروندی شهروندان توسط مسئولان شهری است.
  حقوق شهروندی جز حقوق ذاتی و فطری انسان‌ها است.
  حقوق شهروندی غیر قابل‌ انتقال و تجزیه‌ناپذیر است و حال جای سوال است که این حقوق در حق شهروندان یک شهر رعایت می‌شود یا خیر؟

  انتهای پیام/

  مطالب مرتبط با موضوع :
  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">