ندای البرز
چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ - - ساعت ۰۷:۱۸ 2018 Apr 20
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 17782
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۹
 •   
  عضو شورای اسلامی شهر الوند در مصاحبه با ندای البرز عنوان کرد:
  عضو شورای اسلامی شهر الوند در مصاحبه با ندای البرز عنوان کرد: در موضوع کارهای عمرانی 2 مشکل خاص درون مجموعه شهرداری وجود دارد که نظارت شوراء بر انتخاب اصل پروژه‌ها و نظارت بر مجموعه مدیریت شهری از جمله مهمترین این مشکلات است.

  به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ندای البرز، شعبان حسنی‌ریسنی یکی از اعضای شورای اسلامی شهر الوند است که ریاست دوره‌ای این شوراء را در کارنامه عملکردی خود دارد.

  این عضو چهارمین دوره شورای اسلامی شهر مدتی است که در کمیسیون فنی و عمرانی فعالیت می‌کند و  ارتباط خوب او با اهالی رسانه را می‌توان یکی از ویژگی‌های وی دانست.

  در این راستا دقایقی با جناب آقای حسنی به گفتگو نشستیم که حاصل این مصاحبه در ادامه پیش روی مخاطبان گرامی قرار دارد.

   

  علت حضور شما در شورای اسلامی شهر چه بود؟

  معتقد بودم که می‌توانم پتانسیل و تجربه ۲۰ ساله خود را در مجموعه مدیریت شهری بکار بگیرم و بر این اساس در طول روزهای انتخابات شعارهایی برای  حضور در شورای شهر عنوان کردم.

  پس از ورود به شورای شهر احساس کردم که فضای موجود در انتخابات با آنچه در شوراء وجود دارد متفاوت بوده و ممکن است برخی از شعارهای انتخاباتی به دلایل مختلفی در شورای شهر قابلیت اجرایی نداشته باشد.

   

  چه مقدار از برنامه ها و شعارهای مدنظر خود را اجرایی کردید؟

  البته غالب برنامه‌های بنده درحوزه عمران، توسعه وآگاهی بخشی به شهروندان بود و تصویب این طرح‌ها و پشنهادات به همراهی سایر اعضاء نیاز داشت که خود این کار نیازمند جمعی منسجم و زمان کافی بود تا بتوان وحدت‌نظر لازم را در اعضاء ایجاد کرد.

  زمانی که ما وارد شورای چهارم شدیم تازه می‌خواستیم یکدیگر را پیدا کنیم و بعد از گذشت بیش از ۷۰ جلسه و انجام فعالیت‌های بسیار هنوز حلقه مفقوده کار ما انسجام واحد بود و همین امر موجب شد تا به آنچه که می‌خواستیم دست نیابیم.

  ازجمله برنامه‌هایی که در اولویت کارهای دوره چهارم شوراء وجود داشت موضوع ساماندهی ورودی‌های شهر از جمله بلوار خلیج فارس و جاده کمال‌آباد بود و از آنجایی که این مسیرها در محدوده خدماتی شهرداری وجود نداشت و اداره مربوطه نیز جدیتی برای رفع این مشکلات از خود نشان نمی‌داد، مجبور شدیم  با تعیین ردیف بودجه خودمان به این مسیرها سرو سامان بدهیم که با همت شهرداری در حد مناسبی سازمان یافت.

  از جمله دیگر برنامه‌های ما موضوع ساماندهی وضعیت خیابان یادگارامام(ره)، کمربندی و ساخت بیمارستان بود که به یک عزم جدی نیاز داشت.

  در این سال‌ها خیلی تلاش کردیم تا وضعیت این خیابان(یادگارامام(ره)) را سامان ببخشیم، اما با توجه به اینکه در سال چهارم شورای شهر نیز بسر می‌بریم هنوز نتوانستیم با تعیین و تکلیف وضعیت این خیابان از بار ترافیکی خیایان امام(ره) کاسته و از افزایش فوق‌العاده کرایه مغازه‌های این خیابان بکاهیم تا آسایش لازم برای شهروندان فراهم شود.

  البته در این موضوع باید اشاره کنم که رفع مشکل خیابان یادگارامام(ره) به همکاری مردم بالاخص مالکین نیاز دارد.

  متأسفانه شنیده می‌شود که برخی با خریدن املاک موجود قصد فشار آوردن به شهرداری را دارند تا املاک داخل طرح را بیشتر از قیمت کارشناسی بفروشند و از این طریق بتوانند سودی کسب کنند، در صورتی که اگر شهرداری با صاحبان اولیه املاک طرف بود شاید می‌شد به نتیجه رسید، اما متأسفانه با تمام صحبت‌هایی که با این عزیزان و بزرگان محل انجام دادم هر بار به طریقی شانه خالی می‌کنند و این موضوع موجب شده تا ما به نتیجه مطلوبی نرسیم.

  البته راه‌های قانونی لازم برای رفع این موضوع وجود دارد، اما ما(اعضای شوراء) نمی‌خواستیم ذائقه مردم را تلخ کنیم، لذا اگر لازم باشد شهرداری مسیر قانونی را طی کند بیشتر از این تعلل کردن موجب نارضایتی مردم خواهد بود.

  در اینجا باید عرض کنم که موضوعاتی همچون ساخت پارکینگ هم در برنامه‌های ما وجود داشت که نتوانستیم به آنها ورود پیدا کنیم و شاید هم در این مورد مقصر باشیم، اما زمانی برای تملک مدرسه طالقانی و ساخت پارکینگ اقداماتی را انجام دادیم که انصافا بدون پیگیری باقی ماند.

   

  شعبان حسنی ریسنی (2)

  عملکرد شورای دوره چهارم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  ما در تمامی زمینه‌هایی که می‌توانستیم ورود پیدا کنیم وارد شدیم، از ساختار شهرداری گرفته تا ایجاد رضایتمندی در شهروندان و نشاط اجتماعی؛ اما اگر بگویم نمره قابل قبولی دریافت کردیم واقعاً درست نیست چون اینگونه نبوده و اگر هم بگویم کاری هم انجام نشده در حق خودمان جفا کردیم.

  ارتقاء شهرداری از رتبه ۷ به ۸ از جمله اقداماتی بود که انجام شد و اگر امکان قانونی برای ایجاد سازمان فرهنگی و رزشی شهرداری وجود داشت می‌توانستیم در این زمینه هم گام‌های مؤثری برداریم، اما متأسفانه هم‌اکنون ردیف بودجه خاصی برای پرداختن به موضوعات فرهنگی و ورزشی نداریم.

  البته سازمان‌های دولتی همواره از شهرداری بودجه بودجه دریافت کرده‌اند و همواره همه اقدامات انجام شده را به نام خود تمام می‌کنند، با این وجود ما بیش از ۱۰ اداره و نهاد داریم که ردیف بودجه دارند و ما از آنها درخواست کردیم که برای تجمیع فعالیت‌های فرهنگی‌ورزشی با شهرداری همکاری کنند، اما تا کنون این اقدام صورت نگرفته است.

   

  شورای شهر مرکز تصمیم گیری و نظارت است، آیا توانسته‌اید بر شهرداری،سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه نظارت داشته باشد؟

  در موضوع کارهای عمرانی ۲ مشکل خاص درون مجموعه شهرداری وجود دارد که نظارت شوراء بر انتخاب اصل پروژه‌ها و نظارت بر مجموعه مدیریت شهری از جمله مهمترین این مشکلات است.

  من فکر می‌کنم با همین بودجه موجود هم می‌توان کار کرد، به شرطی که بنا را بر تخریب دیگران نگذاریم.

  باید بگویم به علت قدیمی بودن شهرداری تورم نیروی انسانی در آن وجود دارد و اگر ما نتوانیم آنرا مدیریت کنیم به یک آسیب تبدیل خواهد شد و البته بیان این موضوعات همواره برای منتقدین گران تمام می‌شود.

  بنده به شهردار قبلی و شهردار فعلی عرض کردم که پرسنلی در شرف بازنشستگی را بدون جود هرگونه آسیبی به سابقه خدمتی آنان زودتر بازنشسته کنند.

  مثلا ما در شهرداری حدود ۲۵ خودرو و تعدادی نیرو به نام راننده داریم که هزینه‌های حقوق رانندگان، تعمیر و نگهداری این وسائط هزینه زیادی را بر شهرداری تحمیل می‌کند که عقلانی نیست و این صورتی است که امروز تمام کارها به بخش خصوصی واگذار می‌شود و می‌توان با هزینه‌های کمتری این خدمات را دریافت کرد.

  برای نمونه همین موضوع در جلسه شوراء مطرح شد که ما خودرویی داریم که ماهیانه ۲ میلیون تومان هزینه سوخت دارد و این نشانگر این است که ما نتوانسته‌ایم نظارت لازمه را داشته باشیم و البته پیچیدگی درون شهرداری خود مزید بر علت است و ما هرجا که بخواهیم ورود کنیم داد یک عده‌ای در می‌آید و ناراحت می‌شوند که البته شاید این سخنان ما هم تبعاتی داشته باشد.

  ما پرسنلی داریم که روز ورود به شهرداری به عنوان کارگر خدمات شهر و یا فضای سبز استخدام شده‌اند ولی امروز عرصه کاری این پرسنل در اختیار پیمانکار است و زمینه استفاده بهینه از تخصص این افراد وجود ندارد.

  در سال‌های اول ما پیمانکارانی داشتیم که در حوزه خدمات شهری و فضای سبز مشغول به فعالیت بودند و تصمیم گرفتیم برای ایجاد رقابت از دو پیمانکار دیگر استفاده کنیم.

  در حال حاضرهم ۲ پیمانکار در شهرصنعتی البرز و ۲ پیمانکار در شهرداری الوند مشغول به فعالیت هستند، اما هنوز نتوانستیم به فضای ارزیابی درستی برسیم تا عملکرد آنان را بررسی کنیم.

  برای نمونه یکی از پیمانکاران ما باید ۹۵ کارگر داشته باشد ولی بنده هرقدر محاسبه و بررسی می‌کنم کمتر از ۷۵ نفر پرسنل دارد و این موضوع در ارائه خدمات پیمانکار هم صادق است.

  لذا این موضوعات مبین آن است که ما نتوانستیم خوب نظارت کنیم و نظارت نکردیم که البته پراکندگی مجموعه شورای شهر خود مزید بر علت است  و اگر این پراکندگی وجود نداشت می‌توانستیم نظارت بیشتری داشته باشیم.

   

  شعبان حسنی ریسنی (3)

  آیا شرکت‌های تابعه برای شهرداری الوند سودآور بوده‌اند؟

  ۵۱ درصد از مالکیت شرکت شهرصنعتی البرز، ۷۵درصد شرکت شهرصنعتی کرمانشاه و ۵۱ درصد کارخانه آسفالت در مالکیت شهرداری الوند است که ما در این شرکت‌ها دارای هیئات مدیره هستیم.

  چون این شرکت‌ها خدماتی هستند شاید به دنبال سود نباشیم، زیرا هزینه‌های جاری بسیاری در این شرکت ها وجود دارد.

  البته درمدت ۲ سالی شهرصنعتی کرمانشاه ۲ میلیارد تومان آورده برای مجموعه شهرداری داشته است و تلاش شده تا در مجموع شرکت‌های موجود زمین فروخته نشود و اگر مجبور شدند این کار صورت بگیرد.

   

  آیا تورم نیروی انسانی در شرکت شهرصنعتی البرز وجود دارد؟

  در شرکت شهرصنعتی البرز بیش از ۱۵۰ نفر نیرو وجود دارد که در سال‌های اخیر ثابت مانده است، اما آیا این تورم نیروی انسانی در آنجا وجود دارد به علت عدم ورود ما از آنجا اطلاع زیادی موجود نیست که حاکمیت قانون تجارت بر شرکت شهر صنعتی خود مزید بر این موضوع است.

   

  نمایندگان شهرداری در هیئات مدیره این شرکت‌ها (البرز، کرمانشاه، رشت) چه کسانی هستند؟ ملاک معرفی این افراد چه بوده است؟

  افرادی که همه اطلاع دارند عضو هیئات مدیره هستند؟!!

  به استناد قانون تجارت وظیفه شورای شهر نیست که در انتخاب هیئت مدیره ورود پیدا کند و ما فقط می‌توانیم در انتخاب شهردار نقش داشته باشیم و این شخص شهردار است که افراد را معرفی می‌کند که معمولا با تأثیر از تعاملات معرفی می‌شوند.

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">