ندای البرز
پنج شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ - - ساعت ۰۵:۴۳ 2018 Apr 20
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 5402
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۴
 •   
  گزارش:
  بدون شک توسعه و رشد صد درصدی کتابخانه عمومی شهرستان البرز در سال 1393 بدون کمک خیرین امکان پذیر نبوده و این رشد می تواند ادامه یابد، به طوریکه امیدوار باشیم هیچ یک از مناطق شهری و روستایی شهرستان البرز فاقد کتابخانه نباشند.

  پایگاه خبری،تحلیلی ندای البرز، در عصر حاضر کتابخانه سهم بسزایی در توسعه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه داشته و نقش مهمی در حفظ و پیشرفت فرهنگ، آموزش رسمی، خود آموزی و غنی کردن اوقات فراغت ایفا کرده است.

  در سال های اخیر کتابخانه ها مواد خواندنی برای استفاده اقشار مختلف جامعه را تدارک دیده اند و اعضای محروم و روستاییان کشور یاری کرده اند تا جایگاه شایسته ای در جامعه بدست آورند.

  کتابخانه با مبادله دانش سرو کار دارد و با تدارک اطلاعات آماده و بسته بندی شده از طریق ابزاری مشتری پسند به انتقال و مبادله دانش یاری رسانده است. کتابخانه در جامعه ای که دانش و وسایل ارتباطی آن در حال پیچیده شدن است باید نقش وسیعتری ایفا کند.

  نقش دیگر کتابخانه ارائه خدمات اطلاع رسانی است. کتابخانه های امروزی با بکارگیری تکنولوژی های پیشرفته قادر هستند وظیفه اطلاع رسانی و اشاعه اطلاعات را به بهترین و سریعترین نحو انجام دهند.

  خلاصه کلام اینکه در سیاست گذاری و برنامه ریزی ملی ارتباط، توسعه و عمران، کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی را چه در بخش عمومی و چه در بخش خصوصی باید مد نظر داشت.

  کتابخانه ها از اندام های پیکر برنامه ریزی ملی هستند. رشد فردی اعضای جامعه در گرو آن است که به چه نحو از دستاوردهای جامعه بشری آگاه شوند و به عنوان افرادی آگاه چگونه در کار جامعه شرکت جویند.

   

  خیرین می توانند با کمک های خود در ساخت ، تجهیز و اهدا کتاب نقش بزرگی در توسعه فرهنگ مطالعه در جامعه داشته باشند.به همین منظور قانون گذار نیز با ارائه تمهیداتی از کمک های خیرین حمایت کرده، به طوری که در ماده ۱۷۲قانون مالیاتهای مستقیم تخفیف هایی برای کمک به ساخت و تجهیز مراکز فرهنگی نظیر کتابخانه های عمومی قائل شده است .

  بدون شک توسعه و رشد صد درصدی کتابخانه عمومی شهرستان البرز در سال ۱۳۹۳ بدون کمک خیرین امکان پذیر نبوده و این رشد می تواند ادامه یابد، به طوریکه امیدوار باشیم هیچ یک از مناطق شهری و روستایی شهرستان البرز فاقد کتابخانه نباشند.

  ساختمان کتابخانه عمومی دارالعباس شریفیه از طرف خیر بزرگوار سرکار خانم قربانی به طور کامل در اختیار کتابخانه عمومی استان گذاشته شد که وی ضمن وقف این بنای فرهنگی؛ زحمت مسئولین شهر را در ساخت کتابخانه به دوش کشیده و نیز با اهداء کتاب کتابخانه شخصی خود سهم مهمی در غنی سازی منابع این کتابخانه ایفا نمود.

  کتابخانه عمومی دانش ناحیه شهری نصرت آباد نیز با همت شورای اسلامی شهر الوند و زحمات جناب آقای یحیی پور شهردار وقت الوند، در سال۹۳ به بهره برداری رسید .

   این کتابخانه اولین کتابخانه عمومی ناحیه مستعد نصرت آباد می باشد که هم اکنون نیازمند کمک اهالی و خیرین محترم این منطقه جهت غنی سازی منابع و کتاب است.کتابخوانی

  کتابخانه عمومی شهدای کمال آباد نیز در سال ۹۳ با همت بخشدار محترم بخش مرکزی، همکاری شورای اسلامی و دهیار محترم روستای کمال آباد افتتاح شد و امید است در سایر روستاهای بزرگ و پر جمعیت شهرستان نیز شاهد راه اندازی کتابخانه های روستایی باشیم.

  با توجه به محدودیت منابع مالی دولتی و محدودیت امکان غنی سازی منابع مطالعاتی انتظاری می رود، شهروندان مناطقی که کتابخانه عمومی در آن منطقه افتتاح شده، اداره کتابخانه های عمومی را در پر نمودن قفسه های خالی کتاب یاری نمایند تا کتابداران بتوانند جوابگوی خیل عظیم مراجعین و علاقه مندان به مطالعه باشند .

  در ماه خرداد آقای دکتر محمد نیک پندار متخصص کودکان؛ بیش از صد عنوان کتاب کنکور و کمک درسی را در آستانه کنکور، جهت استفاده اعضای کتابخانه عمومی دهخدا به این کتابخانه اهدا نمودند و همچنین جناب آقای ابوالفضل ابراهیمی فلاح فرهنگی محترم و رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان البرز نیز کتابخانه شخصی خود را جهت تجهیز کتابخانه های های شهر الوند به این اداره اهدا نمود که جا دارد از کار خیر این عزیزان تقدیر شود.

  در کتابخانه عمومی یادگار امام محمدیه نیز یکی از اعضای محترم به نام آقای ابوالفضل نعمتی، یک دستگاره کولر چند کاره را جهت استفاده در بخش کودک و خردسال به این کتابخانه اهدا نمودند.

  شرکت در کمک به توسعه کتاب و کتاب خوانی متنوع بوده و شهروندان و خیرین می توانند به هر نحو از قبیل : اهدا کتاب، کمک نقدی، اهدای زمین و سایر موارد مسئولین فرهنگی را در زمینه تعالی و توسعه فرهنگی و ایجاد سد بزرگ در مقابل تهاجم فرهنگی یاری نمایند.

  بدون شک هر گونه هزینه دراین امر در واقع هزینه نبوده بلکه سرمایه گذاری طولانی مدت است و مطمئنا رشد فرهنگ عمومی جامعه باعث کم شده سایر هزینه های دیگر شده و نظام مقدس جمهوری اسلامی را به سوی اعداف عالیه خود رهنمون می سازد .

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">