ندای البرز
سه شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ - - ساعت ۱۸:۰۵ 2018 Mar 21
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 7196
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۴
 •   
  مدیر شبکه بهداشت و درمان آبیک:
  مدیر شبکه بهداشت و درمان آبیک با اشاره به هدف اصلی طرح افزایش جمعیت اظهار داشت: هدف اصلی طرح افزایش جمعیت افزایش ژن های نخبگان است.

  به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی ندای البرز به نقل از نگاه آبیک، در راستای سیاست های جدید جمعیتی همایشی با عنوان (همایش یباروری سالم و جمعیت پویا) پیش از ظهر امروز در سالن همایش های شهید آوینی واقع در فرهنگسرای باران شهرستان آبیک، به همت شبکه بهداشت و درمان شهر آبیک، ویژه کارمندان ادارات و عموم جامعه برگزار گردید.

  محمد بابایی، مدیر مرکز شبکه بهداشت شهر آبیک در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، در این همایش اظهار داشت: این همایش در راستای تحقق سیاست‌ های کلی جمعیت ابلاغیه مقام معظم رهبری برگزار می‌ شود که ارتقای پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی یکی از این سیاست‌ ها است.

  وی به بخشی از سیاست‌ های کلی جمعیت ابلاغیه مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت زا زوج‌ های جوان و توانمندسازی آن‌ ها در تامین هزینه‌ های زندگی و تربیت نسل صالح و کارآمد و ترویج و نهادینه‌ سازی سبک زندگی اسلامی ایرانی از مهم ترین این سیاست‌‌ ها هستند.

  مدیر مرکز شبکه بهداشت شهر آبیک، با اشاره به اینکه برنامه باروری سالم یکی از برنامه‌های تحت پوشش دفتر سلامت خانواده وزارت بهداشت است، اظهار کرد: برنامه باروری سالم در حال حاضر بر استانداردسازی و بهبود کیفیت کلاس‌های مشاوره حین ازدواج، ارائه خدمات مشاوره باروری و به تمامی داوطلبان در مراحل پیش از ازدواج، حین ازدواج و بعد از ازدواج متمرکز است.

  این مسئول با اشاره به کاهش رشد جمعیت در استان به خصوص شهر آبیک، متذکر شد: با توجه به روند تغییرات جمعیتی در کشور هدف این همایش در حال حاضر افزایش میزان باروری کلی از زیر حد جایگزینی به حداقل بالاتر از حد جایگزینی یعنی بیش از ۲٫۱ فرزند به ازای هر خانواده، کاهش مرگ و میر مادران و تحکیم بنیان خانواده است.

  وی در ادامه بیان کرد: شاید تصور شود تمایل اجتماعی برای فرزندآوری کاهش یافته، اما طبق نظرسنجی وزارت بهداشت میانگین تمایل زوجینی که در آستانه ازدواج قرار دارند برای فرزندآوری بالاتر از ۲٫۳ و تمایل زنانی که ازدواج کردند ۲٫۸ است که بالاتر از سطح جانشینی قرار دارد؛ از این رو مشخص می‌شود بعد از زادواج این زوجینی که علاقه به فرزندآوری داشتند بنا به دلایلی شرایط را برای برآوردن تمایل خود مهیا نمی‌ بینند؛ بنابراین باید این دلایل شناخته و شرایط برای فرزندآوری زوجین جوان فراهم شود که در این زمینه هر نهادی باید نقش خود را پیدا کرده و سهم خود را ایفا کند.

  بابایی در پایان درباره برخی رویکردهای وزارت بهداشت در زمینه تحقق سیاست‌ های جمعیتی گفت: ارتقای مشاوره‌ های هنگام ازدواج و پس از ازدواج با تاکید بر مهارت‌ های زوجین و سلامت جنسی با رعایت چارچوب‌ ای مذهبی، فرهنگی و اجتماعی، افزایش آگاهی جامعه درباره اهمیت فرزندآوری سالم و اجتناب از تک فرزندی و پیشگیری از بارداری‌ های پرخطر و سقط از جمله رویکردهای وزارت بهداشت در زمینه تحقق سیاست‌ های جمعیتی هستند.

  انتهای پیام

  مطالب مرتبط با موضوع :
  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">