ندای البرز
سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - - ساعت ۰۷:۱۱ 2018 Apr 20
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 9994
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۴
 •   
  باران همه را غافلگیر کرد؛
  مطابق هشدار قبلی سازمان هواشناسی، بارش شدید باران و تگرگ به گونه ایی بود که ماموران پلیس، رانندگان، مردم سواره و پیاده را شدیداً غافل‌گیر کرد. سیلاب در خیابان ها و کوچه ها سرازیر می‌شد و جوی ها در حال تسلیم در برابرحجم بالا و یکباره آب بودند.

  به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ندای البرز، روز ها می گذرد و همزمان با گذر ایّام، این فصول زیبای خداوند هستند که از راه رسیده و زمین را مورد نوازش مهربانانه خود قرار می دهند.

  مدت کوتاهی است که فصل زیبای پاییز با برگ ریزان درختان و بارش باران فرا رسیده و تغییرات قابل توجهی را در وضعیّت جوی این نقطه از کره زمین بوجود آورده است.

  پاییز نوید بخش فرا رسیدن فصل زمستان و سرمای خواب کننده طبیعت است، پاییز فصل محیّا شدن برای پوشیدن لباس سفید برف بر تن خسته زمین است و اگر امروز برای میهمان نوازی از پاییز آمادگی لازم وجود نداشته باشد، قطعاً برف، یخبندان و سرما جامه ایی نا خوشایند برای شهرنشینان خواهد بود.

  وقوع رگبار و بارشهای بهاری طی هفته گذشته به گونه ایی نبود که برای مردم مشکل ساز شده و ضعف مدیریت شهری و نبود زیرساختهای لازم، معابر و خیابانهای شهر را به رخ بکشد، اما بارندگی شدید دیروز، علاوه بر اینکه موجب آبگرفتگی معابر شهرهای شهرستان بویژه شهر الوند و اختلال در عبور و مرور شهروندان شد، میزان آمادگی سازمانهای مسئول، مردم و نقاط ضعف شهرها را به مسئولان نشان داد تا برای آن چاره اندیشی کنند.

  مطابق هشدار قبلی سازمان هواشناسی، بارش شدید باران و تگرگ به گونه ایی بود که ماموران پلیس، رانندگان، مردم سواره و پیاده را شدیداً غافل‌گیر کرد. سیلاب در خیابان ها و کوچه ها سرازیر می‌شد و جوی ها در حال تسلیم در برابرحجم بالا و یکباره آب بودند.

  برخی از جوی ها در مناطق مختلف شهر الوند به دلیل انباشته شدن سنگ، شن و زباله بسته شده و سیلاب از آن ها خارج و به داخل کوچه ها سرازیر شد. این امر موجب گشت حتی مغازه، حیاط و پارکینگ منازل مردم در برخی مناطق، میزبان سیلاب جاری در کوچه و خیابانها شود.

  با توجه به شرایط آب و هوایی استان قزوین، این معضل در سالهای گذشته نیز به چشم خورده و مشکلاتی را برای شهروندان پدید آورده بود، اما به نظر می رسد با تمام هشدارها و انتقادها توسط کارشناسان شهری و رسانه های گروهی استان، مسئولان ذیربط به آن بی توجه هستند.

  ضعف سیستم فاضلاب شهری و عدم محاسبه علمی و دقیق شیب جداول و کانالها جهت هدایت آبهای سطحی که شاید در بسیاری از خیابانهای شهر همه ساله توسط پیمانکاران و البته بدون نظارت و کیفیت کافی ترمیم می شود، برآبگرفتگی نقاط مختلف شهر شدت بخشیده و این درحالی است که شهرداری در نقاط دچار آب گرفتگی با توسل به لودر به مقابله با آبگرفتگی پرداخته واقدام به بازگشایی معابر نموده است.

  آبگرفتگی+ ندای البرز+الوند (11)

  بسیاری از شهروندان و کسبه ساکن در محلات جنوبی شهر الوند در مصاحبه با پایگاه خبری، تحلیلی ندای البرز از وضعیّت پیش آمده (آبگرفتگی شدید خیابان) ابراز ناخرسندی نموده و از عدم حضور به موقع نیروهای مسئول انتقاد کردند.

  یکی از ساکنین خیابان شهید بهشتی(ره) الوند در این باره گفت: کسبه و مردم ساکن در این منطقه  تمام عوارض و هزینه های شهرداری را در جهت تامین امکانات اولیه و زیرساختهای لازم پرداخت کرده اند، اما متأسفانه در مواقع لزوم خدمات مناسبی به مردم ارائه نمی شود.

  به نظر می آید با وجود اینکه شهر الوند در حال گسترش سرزمینی است، ارائه خدمات شهری به صورت نا همگون، سنتی و در مواردی به صورت مکانیزه؛ نتوانسته پاسخگوی نیازها و شرایط منطبق با فرهنگ شهرنشینی کنونی باشد.

  لذا با واقعیتهای موجود مشاهده شده و عدم آموزش شهروندان برای مقابله با حوادث، به نظر می رسد الوند در سطح مناسبی از آمادگی مواجهه با حوادث طبیعی به سر نمی برد.

  به هر حال، این اتفاق ساده و بارش باران چند دقیقه ای، زنگ خطری برای مسئولین بود تا خود را برای بحران های جدی تر آماده کنند.

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">