ندای البرز
سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - - ساعت ۰۵:۳۳ 2018 Apr 20
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 22226
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۱
 •   
  یادداشت/زهرا غیاثوند
  قزوینی ها در 19 اردیبهشت ماه هر سال از دیر باز به باغستان های پیرامون شهر یا مصلای شهر رفته و ضمن دعا و نیایش برای افزایش برکات الهی و ستایش این برکات از ایزد منان ،تمنای باران می کنند.

  پایگاه خبری ندای البرز:آیین و سنت های نوروزی در میان قزوینی ها که با خانه تکانی ،شیرینی پزی و سمنو پزان آغاز می شود محدود به سیزده به در نبوده و تا پنجاه بدر که در ۱۹ اردیبهشت هر سال برگزار می شود ادامه دارد.
  در تمام آئین ها و سنت های ایرانی ،آئین نوروزی محدود به ۱۳فرورین ماه یا همان ۱۳ به دربوده وحضور مردم در طبیعت و به اصطلاح بدر کردن سیزده شان پرونده نوروزی را برای مردم ایران می بندد اما در استان قزوین ،پرونده نوروز همچنان تا ۱۹ اردیبهشت ماه باز بوده که در میان قزوینی ها به پنجاه بدر معروف است.
  قزوینی ها از دیر باز عمده در آمدشان از باغداری وکشاورزی بوده و با توجه به اینکه قزوین شهر کم آبی بوده قزوینی ها مراسم خاصی را برای نزول باران داشته که مراسم پنجاه بدر یکی از این مراسم است.
  ناصر خسروی قبادیانی در مورد کم آبی شهر قزوین در سفری که سال ۵۳۸ هجری –قمری به قزوین داشته در سفر نامه خود می نویسد:”قزوین شهری پر از باغستان و بدون دیوار بوده و آب در این شهر کم یافت می شود الا به کاریز وقنات”واین نشان از آن دارد که قزوینی ها از دیر باز با مشکل آب مواجه بوده اند.
  طلب نزولات آسمانی و برکات الهی از پروردگار سبحان در میان قزوینی ها بسیار بوده که مراسم پنجاه بدر یکی از مراسم طلب قزوینی ها برای نزول باران می باشد.
  قزوینی ها در ۱۹ اردیبهشت ماه هر سال از دیر باز به باغستان های پیرامون شهر یا مصلای شهر رفته و ضمن دعا و نیایش برای افزایش برکات الهی و ستایش این برکات از ایزد منان ،تمنای باران کرده چرا که باران و نزولات آسمانی سبب افزایش روزی برای مردم قزوین بوده که نتیجه آن فراوانی آب وآبادانی باغستان ها بوده است.
  تدین و تقین قزوینی ها به آداب الهی و آئین های ایرانی سبب شده که قزوینی ها در نوزدهم اردیبهشت به مصلاها و باغستان ها ی پیرامون شهر رفته و دعای طلب باران کرده تا خداوند نعمت های خود را بیشتر نازل کندو در این روز به شکرانه این نعمت الهی نذورات خود را پخش کرده وبعد از نماز در عصر این روز از آش ویا دلماجی که آماده کرده اندبه عنوان عصرانه استفاده می کنند.

  مطالب مرتبط با موضوع :
  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">