ندای البرز
دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - - ساعت ۲۱:۴۶ 2018 Jan 22
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 23670
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۵
 •   
  سایه سنگین مشکلات بر شهرک «مهرگان»
  مشکلات ناحیه شهری مهرگان و رسیدگی به آن اگرچه همواره تیتر رسانه‌های محلی و سراسری بوده است، این موضوع هنوز به اقدامات مؤثر و رضایت‌بخش برای اهالی تبدیل نشده است. با وجودی که شهرداری محمدیه مامور خدمات‌رسانی به اهالی مهرگان شده است

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ندای البرز:ناحیه شهری مهرگان که در منطقه «شترک» سابق به فاصله کمی از محمدیه واقع شده است، یکی از پرجمعیت‌ترین نواحی شهری استان است. این منطقه به دلیل تراکم بالای ساختمان‌ها در تأمین زیرساخت‌های شهری لازم برای زندگی ناتوان بوده است تا جایی که در هفته‌های اخیر رئیس شورای اسلامی شهر محمدیه با انتقاد از روند تأمین امکانات لازم برای اهالی ناحیه شهری مهرگان، خواستار سرعت بخشیدن به تأمین خدمات فرهنگی و اجتماعی برای مردم این منطقه شده بود. ناحیه شهری مهرگان که یادگار پروژه مسکن مهر برای استان است، در حالی تا امروز حدود ۴۰ هزار نفر را در خود اسکان داده که نتوانسته است رضایت آن‌ها را به عنوان شهروند جلب کند.
  علاوه بر کمبودهای فرهنگی و اجتماعی که به گفته «علی کاظمی‌علی‌آبادی» به نبود مواردی همچون مکان‌های رفاهی، آموزشی، فرهنگی، مذهبی، کتابخانه، سینما و بوستان‌های محله برمی‌گردد، مشکلات اساسی دیگری هم در این ناحیه احساس می‌شود که ادامه زندگی روزمره را برای اهالی مختل می‌کند. آن طور که اخیرا منتشر شده، رئیس شورای شهر محمدیه با انتقاد از اختصاص نیافتن بودجه مناسب به ناحیه شهری مهرگان گفته است: با توجه به انتشار آمار رسمی از جمعیت ساکن در ۲ منطقه محمدیه و مهرگان هنوز دستگاه‌های استان سرانه لازم را به این شهر تخصیص نمی‌دهند. حتی ارزش افزوده و سهم شهرداری با توجه به حجم کاری عمرانی و خدماتی که ارائه می‌شود با توجه به جمعیت جدید ساکن پرداخت نمی‌شود.

  کارخانه آسفالت در جوار منطقه مسکونی
  یکی از ساکنان مجتمع‌های نیک‌پی (امامت) واقع در مهرگان، در گفت‌وگو با همشهری به دو معضل اساسی اهالی این منطقه اشاره می‌کند.
  « آقاجانی» در ابتدا به هم‌جواری کارخانه تولید آسفالت با مجتمع‌های نیک‌پی اشاره و آن را مخل آرامش و سلامت اهالی عنوان می‌کند.
  وی در این باره می‌گوید: کارخانه آسفالت دقیقاً پشت ساختمان‌های ما واقع شده و به طور دائم فعال است. بوی غیرقابل تحمل قیر و گرد و غبار شدید حاصل از فعالیت کارخانه تنفس را برای ما سخت می‌کند و در همه ساعات شبانه‌روز مجبوریم در و پنجره‌ها را ببندیم.
  این شهروند ناحیه مهرگان می‌افزاید: علاوه بر آن، تردد همیشگی ماشین‌های سنگین برای حمل وسایل و مصالح خواب و آرامش را از ما سلب کرده است. همچنین صدای زیاد فعالیت این کارخانه آزاردهنده است و ما را در خانه‌هایمان محبوس کرده است.
  آقاجانی اضافه می‌کند: در محدوده ما هیچ فضای سبزی نیست که این هوای آلوده را تلطیف کند و علاوه بر فشار روانی این وضع، نگران سلامتی‌مان هم هستیم.

  دکل‌های برق فشار قوی
  این ساکن ناحیه مهرگان همچنین به موضوع عبور کابل‌ها و استقرار دکل‌های برق فشار قوی از مقابل منازل مسکونی اشاره می‌کند و می‌افزاید: این دکل‌ها به فاصله کمی از واحدهای مسکونی واقع شده و با توجه به شنیده‌ها درباره سرطان‌زا بودن امواج آن، همه اهالی از این بابت ناراضی هستند و تمایل به جابه‌جایی مکان این دکل‌ها دارند.

  کارخانه آسفالت جابه‌جا می‌شود
  در همین زمینه به سراغ شهردار محمدیه رفتیم تا از آخرین وضعیت اقدامات شهرداری برای رفع دو مشکل عمده اهالی مهرگان مطلع شویم.
  «حسین بهزادپور» درباره همجواری کارخانه آسفالت‌سازی با ناحیه مسکونی می‌گوید: سهام‌دار عمده این کارخانه شهرداری الوند است و در این زمینه جلسات و مذاکرات بسیاری داشته‌ایم تا نسبت به جا‌به‌جایی این مجموعه اقدام کنند.
  وی اضافه می‌کند: زمانی که ناحیه مهرگان در حال ساخت بود، وجود این کارخانه در مجاورت منطقه ضرورت داشت و در آن زمان تا امروز هم خدمات خوبی را برای شهروندان این ناحیه فراهم کرده است. اکنون نیز اقدامات صورت‌گرفته گویای آن است که سهامداران این
  کارخانه در صدد جابه‌جایی تأسیسات خود هستند.
  شهردار محمدیه ادامه می‌دهد: می‌دانیم در تلاش‌اند کارخانه را جابه‌جا کنند، فقط باید به آن‌ها فرصت دهیم اما نمی‌توانیم زمان قطعی برای این کار اعلام کنیم.
  مدیر شهری محمدیه در ادامه درباره مسأله دکل‌های برق فشار قوی در منطقه مسکونی مهرگان نیز عنوان می‌کند: در استقرار این دکل‌ها حریم‌های لازم نسبت به ناحیه مسکونی رعایت شده است. برخی از این دکل‌ها در وسط بلوار قرار گرفته‌اند و از این جهت مشکلی برای سلامت اهالی ایجاد نمی‌کنند. حتی این شرایط در قزوین و سایر شهرها هم وجود دارد که دکل برق به منطقه مسکونی نزدیک اما در فاصله استاندارد واقع شده است.
  شهردار محمدیه در این باره می‌گوید: به دلیل این که فاصله حریم از استاندارد برخوردار است، هیچ خطر و تهدیدی برای سلامت مردم وجود ندارد. اما اگر تمایل و تقاضای شخصی برای جابه‌جایی وجود دارد و افراد مایل نیستند دکل نزدیک محل سکونتشان باشد، باید موضوع را با وزارت نیرو و شبکه برق استان مطرح کنند.

   مهرگان، نیازمند اقدامات عملی
  مشکلات ناحیه شهری مهرگان و رسیدگی به آن اگرچه همواره تیتر رسانه‌های محلی و سراسری بوده است، این موضوع هنوز به اقدامات مؤثر و رضایت‌بخش برای اهالی تبدیل نشده است. با وجودی که شهرداری محمدیه مامور خدمات‌رسانی به اهالی مهرگان شده است، همه آن‌چه ناحیه شهری مهرگان به آن نیاز دارد در قالب خدمات جاری شهری نمی‌گنجد و فراتر از آن، نیاز به حمایت برای تأمین زیرساخت‌های اساسی زندگی شهری در منطقه‌ای جدید احساس می‌شود که این امر، مشارکت همه دستگاه‌ها را با اهتمامی جدی می‌طلبد.

   

  انتهای پیام/

  مطالب مرتبط با موضوع :
  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">