ندای البرز
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - - ساعت ۰۷:۲۹ 2018 Apr 20
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 23347
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۱
 •   
  مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین:
  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: در جهت حفاظت و نگهداری از آثار ارزشمند تاریخی، به همت این اداره‌کل گرمابه تاریخی شریفیه واقع در شهر شریفیه از توابع شهرستان البرز ساماندهی و مرمت شد.

  به گزارش پایگاه خبری ندای البرز ، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین، محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین اظهار داشت: گرمابه تاریخی شریفیه از آثار مربوط به دوره پهلوی اول در جنوب غربی بافت شهرشریفیه از توابع بخش محمدیه- شهرستان البرز واقع شده و با توجه به اینکه این گرمابه تنها اثر تاریخی موجود در شهر شریفیه و دارای معماری سنتی با طاق و تویزه است، انجام اقدامات مرمتی لازم برای بازسازی و احیای مجدد این بنای تاریخی در دستور کار مرمتگران این سازمان قرار گرفت.

  وی با اشاره به روند مرمت و بهسازی پروژه گرمابه تاریخی شریفیه افزود: در سال ۱۳۹۴ بخش‌هایی از دیواره جنوبی و بخش گرم‌خانه حمام با لودر یکی از نهادهای شریفیه تخریب شد که با پیگیری‌های این سازمان عملیات تخریب متوقف و با توجه به آسیب‌های وارد آمده در بهمن ماه سال گذشته عملیات مرمت و بازسازی این بنای تاریخی با هدف احیا و تغییر کاربری آن به عنوان مرکز فرهنگی(آموزش ، تولید ، عرضه و فروش صنایع دستی) و تأمین اعتبار از محل اعتبارات ملی زیر نظر کارشناسان فنی میراث فرهنگی آغاز شد.

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین عنوان کرد: در عملیات مرمت این اثر تاریخی بازسازی تویزه‌های تخریب شده به متراژ ۴۵ متر مربع، بازسازی طاق‌های گهواره‌ای و چهار بخشی بنا به متراژ ۶۰ متر مربع، برداشت اندود فرسوده روی بام و گنبدها به متراژ ۳۰۰ متر مربع، خندان کردن بندهای دور گنبد، دوغ آبریزی گچی سه لایه جهت استحکام بخشی به متراژ ۱۴۰ متر مربع و ساخت دیواره جنوبی حمام به ارتفاع یک متر و طول ۳۰ متر تحت نظارت مهران یعقوبی صورت گرفت.
  حضرتی یادآور شد: با تأمین اعتبار مورد نیاز مراحل دیگر مرمت همچون شیب‌بندی بام، اجرای اندود سیمان، اجرای عایق رطوبتی روی بام، آجر فرش روی بام، ساخت دیوار ضلع غربی، ساماندهی ورودی جنوب شرقی و ساخت و نصب نرده‌های روی دیوار در مرحله بعد انجام می‌شود.

  این مسؤول اضافه کرد: با توجه به همراهی خوب مردم شهر شریفیه امیدواریم با پایان یافتن مرمت این بنای تاریخی و تغییر کاربری آن به مرکز آموزش، تولید، عرضه و فروش صنایع دستی بتوانیم در جهت اعتلای فرهنگ و رونق گردشگری و صنایع دستی گام مؤثری برداریم.
  گفتنی است: گرمابه تاریخی شریفیه متعلق به اوایل دوره پهلوی توسط شیخ محمدحسین اصفهانی ساخته شده و همانند حمام‌های دیگر خزینه‌ای و از دهه ۶۰ به دوشی تغییر کرده و تا اواخر دهه ۸۰ هم استفاده مورد بهره‌برداری قرار داشته است.
  بنای این گرمابه در دل خاک قرار گرفته و از فرم بنا تنها گنبدهای سربینه و گرم‌خانه نمایان است؛ مساحت آن در حدود ۲۷۵ متر مربع بوده و دارای ورودی ساده‌ است و دالان گرمابه با دو چرخش قائمه به فضایسربینه راه دارد.
  فضای اصلی سربینه دارای زمینه‌ای نگینی است که با فضاهای کناری خود شکل چلیپایی را می‌سازد؛ میان‌در فضای واسطی است که سربینه را به گرم‌خانه متصل می‌کند.
  گرمابه شریفیه دارای سازه سنتی با دیوارهای باربر بوده و پوشش سقف تمام فضاهای گرمابه از سربینه، گرمخانه و خزینه به صورت طاق و تویزه است.

  انتهای پیام/

  مطالب مرتبط با موضوع :
  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">