ندای البرز
سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ - - ساعت ۰۷:۰۵ 2018 Mar 20
سرخط خبرها :

 • کد مطلب : 17714
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۶
 •   
  پرونده 7 هزار قربانی فاجعه منا بی‌هیچ نتیجه‌ای به سالروز این حادثه نزدیک می‌شود.

  به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ندای البرز،  ایران یکی از ۳۹ کشوری است که نام زائرانش در زمره جان‌باختگان فاجعه منا قرار گرفت و نزدیک به ۴۶۵ نفر از حاجیان خویش را از دست داد و این فاجعه هولناک، قلب تمام خانواده‌های حاجیان و ایرانیان را جریحه‌دار کرد.

   

  اما آنچه بیشتر دل ایرانیان را در طول اتفاقات و فجایع سال گذشته به درد می‌آورد، عملکرد عجیب و توهین‌آمیز سعودی‌ها در قبال حاجیان و بویژه ایرانیان بود.

   

  یکی از مواردی که اوج فساد سعودی‌ها در قبال حاجیان ایرانی را نشان داد، هشتم فروردین ۱۳۹۴ شکل گرفت که ۲ پلیس سعودی قصد تجاوز به ۲ نوجوان زائر خانه خدا را داشتند.

   

  پس از این حادثه تلخ بود که مدیران کشورمان خواستار محاکمه ۲ پلیس خطاکار سعودی شدند و ادامه اعزام عمره مفرده را منوط به محکوم شدن پلیس‌های سعودی دانستند اما مقامات سعودی نه‌تنها تا به امروز عذرخواهی رسمی انجام نداده‌اند بلکه حکم ۲ پلیس خاطی را در دادگاهی غیرعلنی و بدون حضور شاکیان صادر کرده‌اند و از اجرای احکام صادره امتناع دارند.

   

  نخستین حادثه تلخ حج ۹۴

   

  تسنیم در این باره نوشت: نخستین فاجعه‌ تلخ حج تمتع سال گذشته در مسجدالحرام اتفاق افتاد و یکی از جرثقیل‌های نصب‌شده در مسجدالحرام بنا به دلایلی که همچنان مبهم است سقوط کرد و باعث جان‌‌باختن ۱۰۷ زائر و مجروح شدن ۲۳۸ زائر دیگر شد که در این میان ۱۱ زائر ایرانی نیز جان خود را از دست دادند. اما مسؤولان حج عربستان پس از این حادثه تلخ بدون هیچ عذرخواهی رسمی یا تحقیق و ارائه مستندات به توجیه و فرار از پاسخگویی پرداختند و باد و توفان را دلیل سقوط جرثقیل و جان‌‌باختن زائران خانه خدا دانستند.

   

  قربانی شدن حجاج در منا

   

  دوم مهرماه سال ۱۳۹۴ همزمان با عید قربان در مراسم رمی‌جمرات فاجعه‌ای تلخ در خیابان ۲۰۴ منطقه منا به‌وقوع پیوست که تاکنون در تاریخ حج بی‌سابقه بوده و همچنان علل آن در ها‌له‌ای از ابهام قرار دارد.

   

  هزاران نفر از حجاج در حالی که عازم مراسم رمی‌جمرات بودند براثر بسته شدن راه ورودی جمرات از سوی نیروهای سعودی دچار ازدحام، فشردگی و برخورد با یکدیگر شده و پس از روی زمین افتادن، جان خویش را از دست دادند، در حالی که هیچ‌گونه توجیهی برای این حادثه تلخ که منجر به قربانی شدن ۷ هزار نفر از حاجیان کشورهای مسلمان شد، وجود ندارد.

   

  فرافکنی سعودی‌ها درباره فاجعه منا

   

  آمار زائران ایرانی که در فاجعه منا در خیابان ۲۰۴ جان‌باختند ۴۶۴ شهید بود. پس از  گذشت چند روز از فاجعه منا، موجی از خشم و ناراحتی از عملکرد سعودی‌ها  غالب کشورهای اسلامی را در برگرفت و بسیاری از مسلمانان خواستار پاسخگویی مسؤولان سعودی در قبال این حادثه شدند اما سعودی‌ها به هیچ‌وجه مسؤولیت این فاجعه تلخ و مصیبت‌بار را نپذیرفتند و حتی با فرافکنی، حجاج را در این حادثه مقصر معرفی کردند!

   

  گلایه‌‌ها از دستگاه دیپلماسی

   

  پس از گذشت حدود ۹ ماه از فاجعه منا تعدادی از خانواده‌های شهدای فاجعه دلخراش حج سال ۱۳۹۴ در نامه‌ای به وزیر امور خارجه خواستار پیگیری حقوقی و بین‌المللی این رویداد تلخ شدند و تاکید کردند: «با وجود اینکه از همان روزهای نخست وعده داده شد کمیته حقیقت‌یاب تشکیل خواهد شد اما هنوز هیچ بازخوردی از اقدامات وزارت امور خارجه و کنسولگری جمهوری اسلامی مبنی بر تشکیل این کمیته در سطح کشور و پیگیری تشکیل آن در سطح بین‌المللی به ما ارائه نشده است».

   

  تشکیل کمیته حقیقت‌یاب، همکاری با سایر کشورهای اسلامی برای روشن شدن ابعاد فاجعه منا، مشخص شدن عمد یا غیرعمد بودن این فاجعه، معرفی سهل‌انگاری عربستان در پیش‌آمدن فاجعه منا، شکایت از عاملان فاجعه منا به مجامع بین‌المللی، گفت‌وگوی دیپلماتیک با مقامات کشورهای آسیب‌دیده در این فاجعه و اجماع جهانی و بین‌المللی برای مشخص شدن جزئیات این فاجعه تلخ، وظیفه‌ای است که باید از سوی وزارت امور خارجه انجام گیرد و اگر هم فعالیتی صورت گرفته همچنان نتایج آن مسکوت مانده است.

   

  سکوت ۱۱ ماهه پس از فاجعه منا

   

  خانواده‌های شهدای فاجعه منا تاکید دارند وضعیت پرداخت دیه، دلیل فاجعه و چرایی سکوت مجامع بین‌المللی و کشورهای اسلامی روشن شود و مسؤولان سعودی پی به اهمال‌کاری خود برده و ضمن اعتراف به آن، به عذرخواهی از فاجعه‌دیدگان اقدام کنند. مردم از خود می‌پرسند دولت‌های غربی یا مدعیان حقوق‌بشر که گاهی برای کشته شدن یک نفر جنجال فراوانی در دنیا بر پا می‌کنند، چرا پس از گذشت ۱۱ ماه از فاجعه منا همچنان سکوت کرده و نسبت به عملکرد ضعیف و نامناسب سعودی اقدامی نمی‌کنند.

   

  امسال و پس از فاجعه منا، حج تمتع ۹۵ بدون حضور زائران ایرانی و زائران کشورهایی مانند سوریه و یمن برگزار می‌شود که البته یکی از دلایل قطعی ممانعت از حضور زائران کشورمان در مناسک حج تمتع ۹۵، ترس و واهمه شدید خاندان آل‌سعود از آشکار شدن ابعاد و زوایای پنهان فاجعه منا به واسطه روشنگری زائران کشورمان است.

  منبع: وطن امروز

  انتهای پیام

  

  خبرنامه ندای البرز  جذب خبرنگار تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز تبلیغات در ندای البرز پایگاه خبری،تحلیلی صبح قزوین src="http://static-cdn.anetwork.ir/showad/pub.js">